×
Hyrja
Profili

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

· 1 · 500

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-09-2011, 18:31:18

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë kanë arritur të riprodhojnë “filmin” që luhet në mendjen e një njeriu.

Për të rikrijuar dinamikën e eksperiencës vizive, ata përdorën rezonancë magnetike funksionale për imazhet (fMRI) për të matur aktivitetin e trurit të vullnetarëve që shihnin disa klipe të shkurtra.

Një model llogaritës iu shtua të dhënave të fMRI-së për të riprodhuar imazhet.

Ekipi i shkencëtarëve, i drejtuar nga Shinji Nishimoto dhe Jack Gallant, thanë se gjendemi dekada larg nga arritja e leximit të mendimeve të njerëzve.

Zbulimi mund të bëhet një mjet i rëndësishëm për komunikim, prej njerëzve që janë të paralizuar apo pacientëve në koma.

(a.h/BalkanWeb)
 

Arrihet marrëveshja për qeverinë e re në Kosovë

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 01-02-2020, 23:26:27
nga Alban
Juventus, arrihet marrëveshja për Vucinic

Nisur nga SportNewsRubrika Sporti

Postimi i fundit 30-07-2011, 12:50:02
nga SportNews
Në vitin 2045 arrihet pavdekshmëria

Nisur nga BerniRubrika Diapazon

Postimi i fundit 24-02-2011, 16:56:13
nga Nore
Arrihet marrëveshja Microsoft & Yahoo!

Nisur nga Shkumbin.ARubrika Tech

Postimi i fundit 30-07-2009, 15:07:41
nga Shkumbin.A
: IZRAEL - PALESTINE! Arrihet nje marreveshje Historike!

Nisur nga kreksiRubrika Bota

Postimi i fundit 25-08-2005, 07:54:34
nga SirenegiuS