Arrihet të lexohet mëndja e njeriut - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

· 1 · 664

  • Postime: 28192
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-09-2011, 18:31:18

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë kanë arritur të riprodhojnë “filmin” që luhet në mendjen e një njeriu.

Për të rikrijuar dinamikën e eksperiencës vizive, ata përdorën rezonancë magnetike funksionale për imazhet (fMRI) për të matur aktivitetin e trurit të vullnetarëve që shihnin disa klipe të shkurtra.

Një model llogaritës iu shtua të dhënave të fMRI-së për të riprodhuar imazhet.

Ekipi i shkencëtarëve, i drejtuar nga Shinji Nishimoto dhe Jack Gallant, thanë se gjendemi dekada larg nga arritja e leximit të mendimeve të njerëzve.

Zbulimi mund të bëhet një mjet i rëndësishëm për komunikim, prej njerëzve që janë të paralizuar apo pacientëve në koma.

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit