Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

· 1 · 585

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-11-2011, 18:34:08
Pasagjerët do të fluturojnë gati mbi catinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket shumë i mirë për të qenë i vërtetë.Por, dizajneri portugez mendon seriozisht se ky do të jetë avioni i parë i ngjashëm me retë që do të jetë sipas tij dhe ideja revolucionare që do vihet shpejt në produksion.

Reja shëtitëse është ide që vjen e ideuar për udhëtarin që i intereson më shumë udhëtimi sesa destinacioni. Pluskimi në ajër vetëm sipas erës mund të realizojë një udhëtim rreth SHBA-ve.

Seria e reve të ngjitura me njëra-tjetrën do të ndërtohet nga një seri sferash celiku që do të mbulohen nga një pëlhurë nejloni.

Dizajneri i këtij projekti Tiago Barros thotë: 'Qëllimi i këtij projekti është të minimizojmë karbonin në ajër. Udhëtim unik. Të ndjesh atmosferën gjatë fluturimit, majë reve dhe para teje një destinacion final dhe i panjohur”.

Barros 33 vjec madje shpreson shumë që avionin re ta prodhojë një ditë.
"Do të jetë një çështje kohe dhe mundësish. Por, objektivi im i parë u arrit dhe ky ishte për t’i treguar botës projektin. Media dhe reagimet e publikut ka qenë e madhe dhe inkurajuese. "

Barros, Projektuesi i këtij avioni re ka pasur një karrierë të larmishme si një arkitekt në Nju Jork, Lisbonë dhe Liban.

(pershtati da.bo/BalkanWeb)

Temat e fundit