×
Hyrja
Profili

Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

Avioni re shëtitës, udhëtimi i së ardhmes

· 1 · 419

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 22-11-2011, 18:34:08
Pasagjerët do të fluturojnë gati mbi catinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket shumë i mirë për të qenë i vërtetë.Por, dizajneri portugez mendon seriozisht se ky do të jetë avioni i parë i ngjashëm me retë që do të jetë sipas tij dhe ideja revolucionare që do vihet shpejt në produksion.

Reja shëtitëse është ide që vjen e ideuar për udhëtarin që i intereson më shumë udhëtimi sesa destinacioni. Pluskimi në ajër vetëm sipas erës mund të realizojë një udhëtim rreth SHBA-ve.

Seria e reve të ngjitura me njëra-tjetrën do të ndërtohet nga një seri sferash celiku që do të mbulohen nga një pëlhurë nejloni.

Dizajneri i këtij projekti Tiago Barros thotë: 'Qëllimi i këtij projekti është të minimizojmë karbonin në ajër. Udhëtim unik. Të ndjesh atmosferën gjatë fluturimit, majë reve dhe para teje një destinacion final dhe i panjohur”.

Barros 33 vjec madje shpreson shumë që avionin re ta prodhojë një ditë.
"Do të jetë një çështje kohe dhe mundësish. Por, objektivi im i parë u arrit dhe ky ishte për t’i treguar botës projektin. Media dhe reagimet e publikut ka qenë e madhe dhe inkurajuese. "

Barros, Projektuesi i këtij avioni re ka pasur një karrierë të larmishme si një arkitekt në Nju Jork, Lisbonë dhe Liban.

(pershtati da.bo/BalkanWeb)