×
Hyrja
Profili

Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

· 1 · 865

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 11-10-2010, 13:12:56
Shumë shpejt benzina mund të prodhohet nga gruri, mbeturinat e bujqësisë dhe industritë e letrës.

Një ekip hulumtuesish në Evropë në bashkëpunim me kompanitë bio-teknologjike private janë duke punuar për të gjetur se si të degradojnë lignocelulën, e përbërë nga lignina dhe celuloza, e cila e bën më të fortë atë në qelizat e pemës bimore.

Hulumtuesit janë hedhur në gjurmët e mikroorganizmave, të cilët janë të aftë për të thyer molekula komplekse, e cila mund të shndërrohen në energji.

r.b/NOA
 

Si krjohet benzina?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 22:56:26
nga M A X