Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

Benzina do prodhohet nga gruri, plehrat bujqësore e letra

· 1 · 913

  • Postime: 27104
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-10-2010, 13:12:56
Shumë shpejt benzina mund të prodhohet nga gruri, mbeturinat e bujqësisë dhe industritë e letrës.

Një ekip hulumtuesish në Evropë në bashkëpunim me kompanitë bio-teknologjike private janë duke punuar për të gjetur se si të degradojnë lignocelulën, e përbërë nga lignina dhe celuloza, e cila e bën më të fortë atë në qelizat e pemës bimore.

Hulumtuesit janë hedhur në gjurmët e mikroorganizmave, të cilët janë të aftë për të thyer molekula komplekse, e cila mund të shndërrohen në energji.

r.b/NOA
Si krjohet benzina?

Nisur nga 12:51Rubrika Pyetper

Temat e fundit