Ç'është Singulariteti teknologjik? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ç'është Singulariteti teknologjik?

Ç'është Singulariteti teknologjik?

· 2 · 2532

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-07-2010, 10:49:29
Ray Kurzweil parashikon evolucion rrënjësor të llojit njerëzor në 50 vitet e ardhshme. Shkrirja e njeriut me makinën, së bashku me shpërthimin e menjëhershëm në inteligjencën mekanike do të sjellin një botë jonjerëzore

Parashikimi i së ardhmes, një botë robotike jonjerëzore

Ç'është Singulariteti?

Singulariteti është një periudhë në të ardhmen kur ritmi i ndryshimeve teknologjike do të jetë aq i shpejtë dhe me ndikim aq të gjerë saqë ekzistenca njerëzore në këtë planet do të ndryshojë në mënyrë të pakthyeshme. Do ta kombinojmë fuqinë e trurit tonë - dijen, aftësitë dhe veçoritë e personalitetit tonë që na bëjnë njerëzor - me fuqinë e kompjuterëve për të menduar, për të arsyetuar, për të komunikuar dhe për të krijuar në mënyra që tani s'mundemi t'i përfytyrojmë. Ky bashkim i njeriut me makinën, si dhe shpërthimi i menjëhershëm në inteligjencën e makinave dhe i novatorizmave në fushat e kërkimeve gjenetike dhe në nanoteknologji, do të sjellë një botë ku nuk ekziston asnjë dallim ndërmjet biologjikes dhe mekanikes, ose ndërmjet realiteteve fizike dhe virtuale. Këto revolucione teknologjike do të na e bëjnë të mundshme t'i kapërcejmë limitet e trupit tonë të brishtë.

Sëmundjet, ato që i njohim sot, do të çrrënjosen

Duke përdorur nanoteknologjinë do të jemi në gjendje të prodhojmë pothuajse me të dëshiruar çdo produkt; urisë dhe varfërisë në botë do t'u vijë fundi, edhe ndotja do të zhduket. Ekzistenca njerëzore do të pësojë përparim të madh në evolucionin e saj. Do të jemi në gjendje të jetojmë aq sa duam. Lindja e një bote të tillë është, në thelb, Singulariteti.

Si është e mundshme të jemi aq afër këtij ndryshimi të jashtëzakonshëm dhe të mos e shohim? Arsyeja është karakteri përshpejtues i ndryshimeve novatore teknologjike. Kur mendojnë për të ardhmen, pak njerëz e marrin parasysh faktin që progresi shkencor njerëzor është eksponencial. Ai zhvilohet duke u shumëzuar në mënyrë të përsëritur me një konstante të pandryshueshme (10 herë 10 herë 10 dhe kështu me radhë) dhe jo në mënyrë lineare (10 plus 10 plus 10 dhe kështu me radhë). Stërgjyshërit tanë kanë jetuar në pritje se në të ardhmen e tyre gjërat do të jenë të ngjashme me përjetimet e tyre të kaluara, me disa përjashtime. Duke jetuar në një kohë kur ritmi i zbulimeve teknologjike ishte aq i ngadaltë saqë të mos vihej re, shpresat e tyre për një të ardhme ndryshe mbeteshin vazhdimisht të paplotësuara.

Sot ne jemi dëshmitarë të përshpejtimit të kurbës. Sot, ne parashikojmë përparim të vazhdueshëm teknologjik dhe pasojat e tyre shoqërore. Ne e shohim të ardhmen të ndryshme nga e sotmja. Por e ardhmja do të jetë më befasuese nga se do ta mendonin shumica e njerëzve, sepse janë të paktë ata vëzhgues që vërtet i kanë absorbuar rrjedhojat e faktit që edhe vetë shpejtësia e ndryshimeve po përshpejton.

Rritja eksponenciale fillon ngadalë dhe gati pa u vënë re, por kur e kalon gjurin e kurbës bëhet shpërthyese dhe thellësisht transformuese. Modelet tregojnë se jemi duke dyfishuar shpejtësinë e ndërrimeve paradigmatike për novacione teknologjike për çdo dhjetëvjeçar. Me fjalë të tjera, shekulli XX gradualisht ka shpejtuar deri në ritmin e tanishëm të progresit; prandaj arritjet e tij ishin baras me 20 vjet progresi me shpejtësi të vitit 2000.

Si do ta dimë që Singulariteti është afër?

Gjysmën e parë të shekullit XXI do ta karakterizojnë tre revolucione të ndërthurura - në gjenetikë, nanoteknologji dhe robotikë. Këto do të shpallin fillimin e kësaj epoke të ndryshimeve të jashtëzakonshme që quhet Singularitet. Tani jemi në fazat e hershme të revolucionit gjenetik. Duke i kuptuar proceset informacionale që janë në themel të jetës, ne po mësojmë të riprogramojmë biologjinë tonë për të realizuar eliminimin e sëmundjeve, zgjerimin dramatik të potencialit njerëzor dhe zgjatjen rrënjësore të jetës.

Megjithatë, Hans Moravec nga Instituti i Robotikës pranë Universitetit Carnegie Mellon, vë në dukje faktin se sado të suksesshëm të tregohemi në kurdisjen e biologjisë sonë të bazuar në ADN, biologjia kurrë nuk do të mundet të barazojë atë që do të arrijmë të ndërtojmë nëpërmjet inxhinierisë atëherë kur t'i kemi kuptuar në tërësi parimet e funksionimit të jetës. Me të tjera fjalë, gjithmonë do të mbesim "robotë të klasës së dytë".

Revolucioni nanoteknologjik do të na japë fuqi të rimodelojmë dhe të rindërtojmë - molekulë pas molekule - trupat dhe trutë tanë dhe botën me të cilën ndërveprojmë, duke shkuar kështu përtej kufizimeve të biologjisë.

Por revolucioni më i fuqishëm në të ardhmen e afërme është revolucioni robotik. Termi "robotik" nuk u referohet vetëm robotëve me pamje humanoide që zënë një hapësirë fizike, por më shumë inteligjencës artificiale me të gjitha variacionet e saj.

Revolucioni gjenetik

Shkencat gjenetike dhe molekulare do ta zgjerojnë fushën e biologjisë dhe do t'i korrektojnë të metat e saj të qarta (si prekshmëria jonë nga sëmundjet). Deri në vitin 2020 efektet e plota të revolucionit gjenetik do të ndihen në tërë shoqërinë. Me shpejtësi të madhe jemi duke fituar njohuritë dhe instrumentet për të zgjatur vrullshëm përdorshmërinë e "shtëpisë" sonë: trupit dhe trurit tonë. Kërkuesi në lëmin e nanomjekësisë, Robert Freitas, llogarit se me eliminimin e 50% të problemeve të parandalueshme mjekësore jeta njerëzore do të zgjatej për 150 vjet. Nëse do të arrinim të parandalonim 90% të problemeve mjekësore të natyrshme, do të jetonim më shumë se 1000 vjet. Fillimet e këtij revolucioni mbresëlënës mund t'i shohim sot. Fusha e bioteknologjisë gjenetike po pasurohet me gjithnjë e më shumë instrumente.

Në të kaluarën zbulimi i ilaçeve ishte çështje e gjetjes së substancave (kimikateve) që prodhojnë rezultate të dobishme pa efekte të tepruara anësore, metodë kërkimi kjo e ngjashme me orvatjet e njerëzve të hershëm për të gjetur gurë dhe vegla të tjera natyrore që do të përdoreshin për qëllime të dobishme. Sot po zbulojmë rrugët e sakta biokimike që janë në bazë të sëmundjeve dhe procesit të plakjes. Tani kemi aftësi të bëjmë ilaçe që do të kryenin misione të sakta në nivel molekular.

Me teknologjitë gjenetike të zbuluara kohët e fundit jemi buzë aftësisë për të zbukuar mënyrën se si gjenet shprehin vetveten. Shprehja e gjeneve është procesi nëpërmjet të cilit komponentët qelizorë (ARN-ja dhe ribozomet) prodhojnë proteina sipas një plani të saktë gjenetik. Shprehja e gjeneve është e drejtuar nga peptidet (molekula që përmbajnë deri në 100 aminoacide) dhe fijet e shkurtra të ARN-së. Tani kemi filluar të mësojmë si funksionojnë këto procese. Shumë terapi të reja që janë në zhvillim e sipër dhe në fazën e provave bazohen në manipulimin e peptideve për të bllokuar shprehjen e gjeneve që shkaktojnë sëmundje ose për të aktivizuar gjene të dëshirueshme që përndryshe janë të pashprehura në një tip qelizash.

Një teknikë e re e quajtur interferenca e ARN-së është në gjendje të shkatërrojë ARN-në mesenxher që shpreh një gjen duke e çaktivizuar me efektshmëri atë. Përparimi i përshpejtuar në bioteknologji do të na japë fuqi të riprogramojmë gjenet tona dhe proceset metabolike, dhe do të shtyjë përpara fushat e gjenomikës (të ndikuarit mbi gjene), të proteomikës (të kuptuarit dhe të ndikuarit në rolin e proteinave), të terapisë së gjeneve (ndrydhja e shprehjes së gjeneve, si dhe shtimi i informacionit të ri gjenetik), të prodhimit racional të barnave (shpikja e ilaçeve që për objektiv kanë ndryshimet e caktuara në proceset e sëmundjes ose plakjes), si dhe klonimin terapeutik të qelizave, indeve dhe organeve të ripërtërira.

Revolucioni robotik

Prej tre revolucioneve teknologjike (gjenetik, nanomekanik dhe robotik) që përbëjnë Singularitetin, me ndikim më të thellë është ai robotik ose, siç quhet zakonisht, revolucioni i inteligjencës artificiale të fortë. Kjo i referohet krijimit të aftësisë së të menduarit kompjuterik që i kalon aftësitë e të menduarit të njeriut.

Tani jemi shumë afër ditës kur njerëzit plotësisht biologjik (si i njohim ne sot) nuk do të jenë më inteligjenca mbizotëruese në planet. Nga fundi i këtij shekulli inteligjenca kompjuterike ose mekanike do të jetë triliona herë më e fuqishme se inteligjenca e papërforcuar biologjike e njeriut. Inteligjenca kompjuterike, ose siç quhet ndryshe inteligjenca jobiologjike, duhet të konsiderohet si njerëzore meqenëse ajo rrjedh plotësisht nga qytetërimi njerëzor-mekanik dhe do të bazohet, së paku pjesërisht, në versionin e prodhuar nga njeriu të një truri funksional njerëzor. Bashkimi i këtyre dy botëve të inteligjencës nuk është vetëm shkrirje e mediumeve biologjike dhe mekanike të të menduarit, por çka është më kryesorja, shkrirje e metodave dhe organizimeve të të menduarit që do t'i forcojnë mendjet tona gati në çdo mënyrë të mundshme.

Të menduarit njerëzor biologjik është i kufizuar në 1016 (10 në fuqinë e 16-të) kalkulime në sekondë (cps-calculation per second) për një tru njerëzor (bazuar në modelimin neuromorfik të zonave të trurit) dhe në rreth 1026 cps për të gjithë trutë njerëzorë. Këto figura nuk do të pësojnë ndryshim të ndjeshëm edhe me përshtatjet bioinxhinierike të gjenomit tonë. Në anën tjetër, fuqia procesuese e inteligjencës jobiologjike ose e AI-së së fortë (strong artificial intelligence) po rritet me shpejtësi eksponenciale (pra, vetë shpejtësia po rritet) gjë që dëshmon se ajo do ta kalojë ndjeshëm inteligjencën biologjike nga mesi i viteve '40 të këtij shekulli.

Inteligjenca artificiale do t'ia kalojë domosdo inteligjencës njerëzore për disa arsye. Së pari, makinat mund t'i ndajnë informacionet me njëra-tjetrën dhe të komunikojnë mes tyre me efektshmëri shumë më të madhe se njerëzit. Si njerëz ne nuk kemi mjete për të këmbyer modelet e panumërta të lidhjeve ndërmjet neuroneve dhe nivelet e përqendrimit të neurotransmetuesve që përbëjnë të mësuarit, dijet dhe shkathtësitë tona të tjera, përveçse nëpërmjet komunikimit të bazuar në të folur. Së dyti, shkathtësitë intelektuale të njerëzimit janë zhvilluar në përshtatje me shtysat e evolucionit në ambientet natyrore. Ato shkathtësi, që janë para së gjithash të bazuara në aftësitë tona për të njohur dhe për të nxjerrë kuptime nga trajtat dhe rregullsitë që i kapim nëpërmjet shqisave, na mundësojnë të jemi shumë të aftë në disa detyra si p.sh. për të dalluar fytyrat, për të identifikuar objekte dhe për të njohur tingujt gjatë të folurit. Për fat të keq, truri ynë nuk është aq i përshtatshëm kur kemi të bëjmë me rregullsi më të ndërlikuara, si ato që ekzistojnë në të dhënat financiare, shkencore ose të produkteve. Zbatimi i teknikave të bazuara në kompjuter do të na japë liri të zotërojmë plotësisht modelet e identifikimit të rregullsive (pattern recognition). Dhe në fund, ndërsa dija njerëzore të shpërngulet në internet, makinat do të tregojnë gjithnjë e më shumë mjeshtëri në leximin, të kuptuarit dhe në sintetizimin e informacionit njerëzor-mekanik.

Përgatiti

KLARITA BAJRAKTARI
« Editimi i fundit: 02-02-2020, 21:47:51 nga M A X »

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 02-02-2020, 21:50:32
 

Çfarë nënkuptojmë me unitetin teknologjik? Singulariteti është në këtë rast vetë ngjarja, një përshpejtim i madh i zhvillimit të teknologjisë, i cili krijon një horizont të ngjarjeve teknologjike që ne nuk e shohim. Bazuar në njohuritë dhe përvojën tonë, ne nuk e dimë se çfarë do të ndodhë pas formimit të veçantisë, nuk mund të parashikojmë pasojat e pritshme. Ne nuk dimë se cilat teknologji apo zbulime të reja janë, megjithatë, duke filluar nga dëshirat e tashme, disa prej të cilave mund të mendohet të realizohen. Për shembull, jeta e përjetshme, ose së paku e zgjedhur lirisht. Kjo mund të duket vetëm si fantazi, por shpresoj që deri në fund të këtij artikulli, do të jetë e qartë për ju se nuk është ekzagjerim të supozohet se mundësia e jetës së përjetshme mund të realizohet brenda një viti nga 40. Pra, për hyrjen e shkurtër, le të fillojmë me gjërat thelbësore!

Evolucioni biologjik dhe 30 i parë janë mijëra vjet

Nëse kujtojmë atë që kemi mësuar në mësimet e historisë, atëherë dimë se çfarë nevojitet për ta bërë njeriun të bëhet garën dominuese në planetin tonë. Ndër të tjera, gishti kundërshtues, aftësia për të kapur dhe përdorur pajisjen, trurin e madh. Për të qenë njerëzor, evolucioni e ndihmoi. Në të njëjtën kohë, megjithatë, evolucioni ishte një metodë efektive, por ishte shumë e ngadaltë. Kjo nuk është aspak e ekzagjeruar, në qoftë se ju mendoni se organizmat e parë njëqelizore shfaq rreth 3-4 miliardë vjet të tokës, ndërsa pamjen njeri i shpellave ne vetëm 2 milion vjet, Homo sapiens 300 mijë, ndërsa njeriu gjalli, i Homo Sapiens Sapiens vetëm 30 ekziston për mijëra vjet.

Nëse ne grafik parë, rreth 29 800 vjet të zhvillimit të teknologjisë njerëzore është një grafik, atëherë periudha në mes të shfaqjes së homo sapiens sapiens dhe revolucionit industrial ngadalë në rritje drejt siç e shohim në frontin e ju. Mendoni, për shembull, zbulimi i rrotës në vitet 5500 e gjysmë mijë vjet prej atëherë kam pasur për të zëvendësuar një foli në timon e strukturës ngurta kornizë druri, e cila ka evoluar me kalimin e mijëra vjet, megjithatë, ka mbetur pothuajse në 19. shekull, dhe natyrisht ajo ende jeton, edhe pse tani ka një rol shtesë për të luajtur.

Futja e ritmit të zhvillimit përmes timonit mund ta kuptojmë se nga një distancë zhvillimi me të vërtetë mund të interpretohej vetëm si një vijë e drejtë, në mënyrë të barabartë në rritje, e cila premtoi progres të vazhdueshëm dhe madje të njëtrajtshëm. Të gjithë e dinin se herët a vonë ata do të gjenin gjëra të reja, procedura, metoda të reja që avancojnë zhvillimin e teknologjisë. Ne e dimë këtë edhe sot, dhe shumica prej nesh as nuk mendojnë ndryshe të ritmit të zhvillimit si vijon vazhdimisht në rritje. Megjithatë, në qoftë se një pak më shumë se ju mendoni rreth saj, të paktën duhet të mendojnë se është një shqetësim i vogël në fuqi, si në qoftë se merimanga bërë nga zhvillimi rrota druri dhe zëvendësimin ishte e nevojshme 4000 vjet, atëherë ajo mund të jetë se në njëqind vitet e fundit, ne kemi gjetur sa më shumë lloje dhe llojet e rrotave, edhe ne morëm terren dhe zëvendësuam qerret me anije gjigante dhe transportuesit. Natyrisht, zhvillimi po përshpejtohet, pyetja është vetëm nëse ky përshpejtim është i përkohshëm ose i vazhdueshëm, prandaj ajo që ne kemi besuar të jetë e drejtpërdrejtë do të jetë një kurbë gjithnjë në rritje.

Ligji Moore, Rritja në Praktikë

Hulumtimi i së ardhmes dhe hulumtimi i singularitetit teknologjik janë pothuajse të njëjta, shumica e kërkuesve të ardhshëm bien dakord se singulariteti do të ndodhë. Raymond Kurzweil, i cili Bill Gates e quajti parashikuesin më të mirë të së ardhmes së inteligjencës artificiale, ka ardhur në përfundim të Ligjit Moore për të arritur në përfundime që janë më të përshtatshme dhe më të pranueshme se mesatarja.

Por çfarë thotë ky ligj dhe kush e krijoi atë? Gordon E. Moore ishte një nga themeluesit e Intel. Ligji i quajtur pasi nuk funksiononte si një ligj, por ishte një ide e thjeshtë, por e menduar përpara, një revistë Elektronike 1965. botuar në prill 19 në prill. Çfarë tha Moore? Ai parashikoi që numri i përbërësve të përdorur për sipërfaqen e njësisë do të dyfishonte afërsisht një herë në vit. Më poshtë mund të kuptojmë numrin e transistorëve të vendosur në një sipërfaqe njësie. Kjo deklaratë u bë e ditur sot për rreth dyfishim të muajit 18, por në Moore 1975 ai tha se ai u bombardua dy herë në vit dhe muaji i 18 ishte i pasaktë.

Kushtet e domosdoshme që 18 24 muaj apo më pak të rëndësishme, siç e kemi të pranojë atë që ne e pranojmë, ne e dimë se rritja e numrit të transistorëve të nxjerrë një foto të një kurbë në mënyrë eksponenciale në rritje. Sipas hulumtimit të Kurzweil, ligji Moore mund të zgjerohet gjerësisht në të gjitha fazat dhe fushat e zhvillimit teknologjik, qoftë mjekësor, mjekësor, biologjik, kimik ose elektronik. Përveç teknologjive të ndryshme, ajo mund të zgjerohet edhe në teknologjitë e kaluara, të tanishme dhe të ardhshme, kështu që është në gjendje të parashikojë të ardhmen.

Megjithatë, formula nuk është aq e thjeshtë. Ai pohon se nëse kjo kurbë eksponenciale do të thyhet më tej, ne do të marrim forma S. Këto S-forma mund të ndahen në tre pjesë të dallueshme. Këto janë vetëm pamja, zhvillimi dhe zhdukja e disa teknologjive gjatë zhvillimit universal të teknologjisë. Pjesa e poshtme e rritjes së ngadalshme të S është pamja dhe zhvillimi i teknologjisë, pjesa qendrore e papritur e rritjes së efektit shpërthyes të teknologjisë së re në zhvillim, ndërsa pjesa e fundit e lëvizjes së teknologjisë tregon kalimin e teknologjisë. Kështu, gjatësia e S është koha dhe lartësia e ciklit të ri të jetës së teknologjisë së re në zhvillim.

Është gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se këto S-forma nuk janë të lidhura me njëri-tjetrin. Kur një teknologji është e vjetëruar, ndikimi i saj në zhvillim po ngadalësohet, teknologjia e re e projektuar për ta zëvendësuar atë në sfond, dhe pastaj në shtetin shpërthyes pas fazës së zhvillimit dhe kështu me radhë.

Kur kthehemi në timon, evolucioni i saj mund të jetë dislokuar nga fakti se ideja e parë erdhi në mend se gjërat e rrumbullakëta si rrëshqitja në një trung peme do të ishin shumë më e lehtë sesa t'i mbanin në dorë. kjo ishte faza hyrëse. Ashensori filloi kur u formuan rrota solide, kurba u zhyt në spokes, centrali përfundimisht gjeti rrota gome. Në të tashmen, roli i rrotave është i madh, por në transport nuk është teknologjia më e përparuar. Në çmimin, mallrave rrugore paraprihet nga shpejtësia e fluturimit dhe fluturimit. Roli i timonit filloi të ulet dhe paralel me zhvillimin e teknologjive të tjera që më vonë mund të kthejnë timonin. Mendoni për këtu, për shembull, pajisjet e jastëkut të ajrit ose një goditje e madhe e kohëve të fundit me strukturat fluturuese me katër, gjashtë ose më shumë thika helikë. Sot, ende nuk e dimë se cila teknologji do të jetë rrota që përdor rrota si një vend për të lëvizur dhe për të ofruar mallra.

Në të kaluarën shumica e kohës, e kaluara nuk do të thotë zhdukje e plotë e një teknologjie të caktuar, për shembull, nëse nuk mund të shkojmë në dyqan me makinë, por me një strukturë fluturuese, kjo nuk do të thotë që biçikletat do të zhduken si kohën e lirë ose sportin. Ne mund ta shohim këtë edhe në shembullin e shënimeve vinyl që dikur ishin ekskluzive. Në ditët e sotme, ne kemi qenë një teknologji e madhe sepse kemi përdorur regjistruesit e kasetave, regjistruesit e kasetave, CD-të, dhe pastaj shkarkuam kur kemi ruajtur audio në disqe të forta dhe në ditët e sotme të gjithë muzika është në re. Megjithatë, rekordi i vinileve është i gjallë dhe virulent, megjithëse ka humbur rolin udhëheqës në tregun e dëgjimit të muzikës.

Por zhvillimi i rrotave zgjati për mijëra vjet, por zhvillimi i qarqeve të integruara mund të matet vetëm për dekada. Kjo është e drejtë. Paramendoni kurbën në rritje eksponenciale dhe përpiquni të tërheqni formularët S këtu. Ne do të shohim se në fillim, faza e zhvillimit dhe e rrjedhjes së teknologjisë së re, S, është e gjatë dhe ndikimi i saj në teknologjinë në tërësi mbetet relativisht i vogël. Në mes të kurbës, këto procese janë kompensuar, dhe në fazën e sipërme, zhvillimi dhe zhdukja e teknologjive do të jetë e shpejtë, por ndikimi i tyre në zhvillimin total është i paimagjinueshëm i madh. Më lejoni të citoj një shembull të ndjeshëm për këtë. Sipas llogaritjeve rreth kthesës së mijëvjeçarit (prandaj po flasim për llogaritjet rreth dy dekada më parë), 21. Shkalla e zhvillimit të shekullit të 20-të do t'i afrohet zhvillimit të 20 për një mijë vjet përpara saj. Vetëm për të kujtuar se çfarë 20 është një mijë vjet përsëritje, jetesa e sotme 30 është shfaqur në planet për mijëra vjet!

Le të ndalemi këtu për një moment, të marrim frymë mirë dhe të përpiqemi të mendojmë për të. Ne përpiqemi të kuptojmë atë që kemi lexuar në paragrafin e mëparshëm, disi si ne përpiqemi të pafundëm të universit, sepse shkalla e zhvillimit nuk është shumë e ndryshme.

Kur lind singulariteti?

Epo, parashikimi i shfaqjes së singularitetit nuk është i komplikuar, veçanërisht nëse kemi një grafik. Sipas Kurzweil, shfaqja e singularitetit do të thotë kurba e kurbës. Nëse ne imagjinojmë veten në këtë grafik, ne mund të shohim se faza e parë është gjatësia e pothuajse horizontale, që shtrihen në pafundësi dhe pafundësi kryqëzon boshtin horizontal, ndërsa fortë seksioni lart steeper dhe infinity kryqëzon boshtin vertikal. Kurba e kurbës është në një distancë nga dy pikat fundore të pa kuptim, e cila është qendra e kurbës. Kjo është një pikë e thyer në këtë rast, fokúvá eksponenciale rritja pas të cilit është për të paraqitur për të njohurive tona nuk ka efekt, jo atë që ne nuk mund të parashikojë ekzistencën, për ne ngjarje horizonti, përtej të cilat ju nuk mund të shihni.

Mund të kemi ide rreth asaj se çka do të ndodhë, ne mund t'i modelojmë ngjarjet me ligjet e fizikës apo matematikës, por derisa të jemi pas këtij horizonti ngjarje, ne nuk mund të jemi të sigurt për tonat. Për ta bërë më të kuptueshëm, në këtë rast, jo vetëm njohuritë tona kanë problem, por edhe kufizimet e trurit dhe imagjinatës sonë. Si mund të jetë e vështirë për të bërë konceptin pafund, qoftë në Univers apo rënies DC dhe pikave ndërprerje, ne mund të imagjinojmë këtë shkallë të përshpejtimit të zhvillimit dhe pasojat e saj është e vështirë, dhe në qoftë se ju mund ta imagjinoni, është pothuajse e sigurtë se do të ketë humbur një pjesë të konsiderueshme .

Evolucioni biologjik dhe makinerik dhe lidhja e tyre

Sipas idesë së tanishme, kurba eksponenciale mund të ndahet në dy forma të mëdha S. E para është evolucioni njerëzor, ndërsa i dyti është evolucioni mekanik. Çfarë nënkuptojmë me këtë?

Le të kthehemi tek teknologjia duke zhvendosur njëri-tjetrin, dhe format S që sinjalizojnë teknologjinë nuk janë sekuenca të njëri-tjetrit, por forma të ndërlidhura. Zhvillimi i teknologjisë sonë aktuale tashmë është një pengesë e madhe për trurin e njeriut dhe kapacitetin e tij për numërimin dhe kujtesën. Nuk është rastësi që ne tashmë po dizenjojmë kompjutera, kompjutera, qarqe më të reja dhe më të përparuara të integruara. Por roli i makinave është më i madh, duke përdorur kapacitetin e tyre informatikë nga kinematë e kinemasë deri te inxhinieri e ndërtimit deri te kimia kudo. Është e dukshme, e njohur lidhja e formës formuese ose e formave. Teknologjia e vjetër është njeriu, i ri në kompjuter. Ne ekzistojmë dhe shtyjmë qerren e zhvillimit së bashku, por makinat e pranishme nuk punojnë pa njerëz. Ndryshimi do të jetë ardhja e inteligjencës së vërtetë artificiale kur makinat do të jenë në gjendje të riprodhojnë dhe të zhvillojnë veten pa ndërhyrjen njerëzore. Kjo do të jetë kurba e gjurit, koha e ndryshimit të teknologjisë dhe singulariteti teknologjik në të njëjtën kohë.

Këtu përsëri, ia vlen të vazhdosh pak më shumë, pasi nëse pranojmë ato të mëparshme, mund të pyesim se çfarë do të ndodhë me ne, njerëzit, nëse vjen koha e makinave. Kam lexuar shumë pikëpamje të ndryshme për këtë. Ka nga ata që presin shkatërrimin e njerëzimit, i cili shpreson në epokën e artë. Unë po ju them se e vërteta është e zakonshme diku në mes të dyve, por shpresoj se është shumë më afër epokës së artë. Përsëriteni shembullin e diskut bakelite. Fakti që rekordi i vinilit nuk ka asgjë për të ecur përpara në qerren e progresit është ende gjallë, jo e destinuar për shkatërrim. Përshtatet mirë me teknologji të tjera.

Natyrisht, evolucioni mekanik është në zhvillim e sipër dhe po përshpejton. Megjithatë, programet e sotme janë ende larg nga inteligjenca njerëzore. Distanca është mashtruese. Ndoshta gjithkush kujton kompjuterin Deep Blue të zhvilluar nga IBM, i cili në 1997 mundi ish kampionen botërore Garri Kasparov në shah. Makina ishte në gjendje të koordinojë kapacitetin e llogaritjes së dy bërthamave të procesorëve të veçantë në një mënyrë të veçantë në atë kohë dhe kështu të llogarisë hapat rritës të hapit 6.

Por shahu ishte i lidhur me GO. Në mënyrë që një makinë të bëhet një lojtar i mirë GO, kapaciteti i madh informatikë nuk është i mjaftueshëm, pasi ka një numër të kombinimeve të hapave në lojë, programimi i të cilave është në thelb i pamundur për një makinë. Por sot, ekziston tashmë inteligjenca artificiale e bërë nga njeriu në GO që është e aftë të mësojë dhe të luajë në lojë në mënyrë eksperimentale.

Sidoqoftë, inteligjenca artificiale ende nuk arrin njerëzit, aftësitë dhe aftësitë e tyre mund të krahasohen me ato të njerëzve me autizëm të rëndë. Është e njohur se truri autistik punon ndryshe sesa një person i shëndetshëm. Në mesin e njerëzve autikë, ata shpesh gjejnë matematikë të mahnitshme të cilët janë në gjendje të kryejnë operacione matematikore për shumë shifra, por nuk mund të tërheqin çorapet e tyre. Makinat e sotme janë si kjo. Në disa zona, ato janë shumë të vjetëruara, por në përgjithësi ato janë shumë prapa nesh.

Evolucioni i makinave

Siç e përmenda më herët, Raymond Kurzweil e shtriu ligjin e Moore-it në kohën para shfaqjes së teknologjisë kompjuterike dhe zhvillimit të ardhshëm. Gjithashtu shkrova se kjo është e vlefshme për të gjitha teknologjitë, jo vetëm për informatikë. Por ajo që unë nuk kam thënë deri tani është se Ligji Moore ka aspekte ekonomike gjithashtu.

Në mënyrë që makinat të evoluojnë, është gjithashtu e nevojshme të zvogëlohen kostot e prodhimit. Le të marrim një shembull. Një rritje në kapacitetin e magazinimit të të dhënave dhe një rritje në kapacitetin informatikë është një fushë e ngjashme e rëndësishme. Një rritje në hapësirën magazinore në dispozicion mund të jetë një pengesë për koston për hapësirën e magazinimit. Në 1956, për shembull, 1 megabajt kosto 10 ishte $ 1,000. Kostoja 1984 për megabyte është vetëm $ 100, dhe sot ajo është vetëm rreth 5-6 cent. Këto të dhëna vlejnë për transportuesit e të dhënave magnetike. Ndërkohë, SSD-të janë shfaqur, me kosto për megabyte që është edhe më e lartë, por në sajë të teknologjive të reja, kostot e prodhimit janë në rënie të shpejtë.

Në mënyrë të ngjashme, kostoja e llogaritjes së kapacitetit është gjithashtu e zvogëluar. Në 1984 sot, një performancë informatike gigaflop e 42 milion ishte $ 780 në mijëra dollarë. Kjo shumë në 2000 ishte vetëm $ 1300, ndërsa në ditët e sotme është tashmë nën cent 8.

Këto janë të dhëna të mrekullueshme dhe nevojiten për të kuptuar se ku po shkojmë. Zvogëlimi i kostove, rritja eksponenciale në kapacitetet informatike dhe magazinimi na mundëson të zhvillojmë gjithnjë e më shumë inteligjencë artificiale. Meqenëse inteligjenca artificiale e sotme ka aftësi efektive të të mësuarit, zhvillon aftësitë e tyre përmes përvojës, është thelbësore që makina të zgjohen herët a vonë. Zgjimi i vetë-vetëdijshëm do të jetë vija ndarëse midis botës sonë të sotme dhe një bote krejt të re.

Ku jemi tani, sa larg është gjuri i kurbës?

Unë nuk dua të trembë askënd, por është shumë e mundshme që një brez i lindur pas 2000 të garantohet të përjetojë një veçanti teknologjike. Unë do të shkoj, gjuri curve ka të ngjarë të jetë diku midis 2040 dhe 2060. Oh, po, mund të mendoni se unë jam budalla, pasi 2040 ka më pak se 20 vite, por le të mendojmë pak, të shikojmë dhe të shohim shenjat.

Le të bëjmë një provë shumë të thjeshtë! Përdorni motorin e kërkimit të Google dhe kërkoni për inteligjencën artificiale, domethënë inteligjencën artificiale. 2007. numri i klikimeve nga janari 2 20 mijë milion, pesë vjet më vonë 7 860 mijë milion, dhe sot, ne kemi 2017 9 milion rezultate të shfaqet në janar 79 600. Mirë, të drejtë, në ndërkohë internet lulėzuar në një pus, por edhe në qoftë se ju mendoni rreth saj, në muajt e fundit, shumë herë lexojmë faqet e një faqe të lajmeve në lidhje me inteligjencën artificiale, si vitet 4-5 në frontin e tij. Kjo nuk është rastësi, thjesht tregon se inteligjenca mekanike po fillon të trullos jetët tona.

Le të shikojmë në prodhimin e makinave si një nga tregimet tona të suksesit sot. 10 vite më parë ne sapo po njiheshim me risitë si njohja e tabletave, ndjekja automatike ose ndjekja e automatizimit të distancës. Pastaj erdhën ndihmësit e frenimit emergjent, rojet e natës dhe homologët e tyre. Megjithatë, këto ishin vetëm sensorë ose funksione të operuara përmes sensorëve. Për 2020, që është, në vetëm tre vjet, sipas disa parashikimeve të prodhuesve të automobilave, makina janë plotësisht autonome, dmth plotësisht pa-njerëzore. Mund të shihet se teknologjitë për botën e jashtme u zhvilluan së pari, dhe më vonë në sajë të rritjes së kapacitetit kompjuterik në dispozicion, sistemet inteligjente të aftë për zbulimin e të dhënave të sensor mund të zbulohen dhe në një pako ata lejojnë një makinë për të marrë nga A në B për të vënë dorën në timon.

Ju e kuptoni, është vetëm tre vjet dhe nuk do të keni nevojë për një shofer! Nuk është ekzagjerim të thuhet se fëmijët e lindur sot ose në dhjetë vitet e ardhshme nuk do të dinë më se çfarë lidershipi është. Amazing!

Shkrova së pari që singulariteti teknologjik pritet midis 2040 dhe 2060, dmth. Të paktën 20 vjet pas lëshimit të veturave autonome. Le të mendojmë se sa përmirësime të mëdha mund të shihen në elektronikë të makinave për vitet e kaluara 6, kështu që nga 2010. Ose le të shqyrtojmë se sa do të shohim midis 2010 dhe 2020 dhe do të konsiderojmë që 2020 dhe 2040 nuk do të jenë 10, por 20 vite. Gjithashtu, nëse i shtojmë zhvillimit të përshpejtuar në mënyrë eksponenciale dhe pretendojmë të jemi 21. evolucioni i shekullit do të përputhet me 20-in e mëparshme me mijëra vjet të zhvillimit, me siguri nuk duket e pamundur që singulariteti teknologjik të hyjë në dritare dhe të trokasin në derë brenda 40 vitesh.

Cila do të jetë Bota e Re e bukur?

E pra, siç e kam shkruar në mënyrë të përsëritur, tani është e vështirë ose e drejtpërdrejtë të parashikohet se çfarë na pret pas veçantisë. Natyrisht, mund të kemi perceptimet tona dhe mund të jemi pothuajse të sigurt se bota jonë e njohur tani do të bjerë.

Evolucioni i vërtetë i evolucionit makine, domethënë, pas shfaqjes së inteligjencës të aftë për riprodhimin dhe zhvillimin e vetes, mund të presim evolucion shpërthyes. Në procesin e evoluimit të makinerisë, mund të duket si evolucioni biologjik, por në shpejtësinë e tij, pa marrë parasysh sa miliona herë merr më shpejt. Nëse Android do të duket si një mashtrim apo do të duken robotët e së ardhmes si një makinë? Ndoshta e vërtetë do të jetë një dhe deklarata tjetër, varësisht nga ajo që dikton racionaliteti. Më e rëndësishmja, çfarë do të ndodhë me ne, njerëzit, nëse makinat marrin pushtetin?

Disa njerëz thonë se kjo do të thotë fundi i qytetërimit njerëzor. Megjithatë, shumë njerëz po i afrohen kësaj pyetje shumë më optimistë. Ata argumentojnë se evolucioni mekanik është një vazhdimësi e evolucionit biologjik. Makinat inteligjente në fund të fundit do të bëhen fëmijë të mendjes njerëzore, me njohuritë, përvojën tonë dhe kujtimet tona të shkruara. Kjo do të thotë që jo armiqtë tanë, e jo miqtë tanë, do të jenë krijesa që mbrojnë mirëqenien tonë.

Është një pyetje e mirë për atë që do të jetë liria jonë, vetëvendosja jonë, me të drejtën për të shkatërruar mjedisin tonë, kafshën e egër të tokës ose tërë ekosistemin e saj. Ne dyshojmë se do të jemi të lidhur me çështje të tilla. Megjithëse kjo është një çështje për ne, megjithatë, është e vështirë për ne që të kemi një njësi të ligjshme për të na lënë të ballafaqohemi me humbjen tonë.

Njerëzimi ka ekzistuar dëshira të gjata. Unë do të thotë gjëra të tilla si bërja e arit ose jeta e përjetshme. Mirëpo, ose vetëm për shkak se teknologjia do t'ju lejojë, ju nuk do të jeni të lumtur të prodhoni ari të pakënaqur, pasi nuk ka asnjë pikë në të. Mallrat do të jenë të arritshme për të gjithë njerëzit, nuk do të ketë nevojë për grumbullimin, grumbullimin e pasurisë, sepse ajo që ne do të duhet, qoftë ushqim apo artikuj teknik.

Por jeta e përjetshme është një çështje tjetër. Mund të supozojmë se mund të fillojmë në dy drejtime. Do të ketë një realizim biologjik dhe mekanik të jetës së përjetshme. Në rastin e mëparshëm, mirëmbajtja e trupit tonë ekzistues do të jetë mirëmbajtja e të rinjve dhe në këtë të fundit do të bëhet i ndërgjegjshëm për lëvizjen në kompjuter. Skicimi truri kalon stalked, pajisjet më të saktë të imazhit, duke zgjeruar kapacitetin informatikë në dispozicion për modelimin dhe rritjen shpërthyese për shkak të singularitetit teknologjik dhe lejon vetëdija e plotë ekziston në një realitet virtual, po ashtu, se një avatar duke përdorur botën reale pa një trup biologjik. Ne gjithashtu mund të zjarrit për qëllimin e ardhshëm: të kujdeset për veten, të jetoni të shëndetshëm, të jetoni gjatë dhe më pas me pak fat që mund të jetoni përgjithmonë!

Këto pretendime janë pjesë e fushës së sci-fiut sot, por unë shpresoj se ata që lexojnë faqet e mëparshme po shohin pak më ndryshe në të ardhmen. Shpresoj që ky shkrim të hapë disa sy dhe të bëjë një mendje më të hapur. Duke shkruar këtë artikull, nuk kisha asnjë qëllim tjetër përveç të menduarit më shumë për të ardhmen që po bëhet gjithnjë e më shumë e interesuar për mua tani. Nëse është kështu, unë do të jem i lumtur.

Çdokush me këtë artikull ka qenë në gjendje të zgjojë interesin e tyre, kështu që ai vetëm mori një mendim zgjim. Unë do t'i rekomandoj të gjithëve punën e Raymond Kurzweil. Këto nuk janë të lehta, por leximet më interesante. Nëse dikush mendon se Raymond Kurzweil është një njeri i çmendur dhe "parashikimet" e tij nuk duhet të merren parasysh, atëherë ai vetëm duhet të kërkojë një artikull të Wikipedia për të. Unë uroj të gjithëve leximin e mirë, kërkimin!

Temat e fundit