Central në Hënë për energji në Tokë - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Central në Hënë për energji në Tokë

Central në Hënë për energji në Tokë

· 1 · 1487

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 05-06-2010, 10:10:05
Kompania japoneze Shimidzu ka zhvilluar një projekt i cili ngjan më shumë me një skenar filmi fantastiko-shkencor.

Për të patur energji të palimituar, kompania ka menduar për ndërtimin e një centrali diellor përreth ekuatorit të Hënës që më pas do dërgonte energji në Tokë nëpërmjet mikrovalëve apo lazerave.

Sipas kësaj kompanie, panelet diellore që do të montohen janë të një gjatësie deri në 400 km dhe montimi i tyre do të bëhet me robotë.

Avantazhi më i madh është se energjia do vinte në Tokë gjatë 24 orëve rresht, nëpërmjet një antene të gjatë 20 km. Ky projekt  mund të kushtojë deri në 21 miliardë dollarë.  Top Channel

Temat e fundit