CERN, lidhje midis rrezeve kozmike dhe klimës - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

CERN, lidhje midis rrezeve kozmike dhe klimës

CERN, lidhje midis rrezeve kozmike dhe klimës

· 1 · 607

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-08-2011, 00:02:04
Laboratori evropian për studimin e grimcave, CERN, po eksperimenton lidhjen ndërmjet rrezeve kozmike dhe krijimit të reve në tokë, të cilat influencojnë klimën e planetit. Objektivi është të vërtetohet apo të hidhet poshtë një lidhje ndërmjet ndryshimeve klimatike dhe aktivitetit të njeriut.

Sipas eksperimentit rezulton se rrezet kozmike influencojnë temperaturën e tokës. Rrezet kozmike që bombardojnë planetin tonë e veshin atmosferën me protone, të cilat jonizojnë disa përbërës, të cilët kondensohen në aerosol. Retë formohen përreth këtyre përbërësve dhe e veshin tokën si një mburojë, duke ulur në këtë mënyrë temperaturën.

Por doza jonë e rrezeve kozmike varet nga dielli. Kur dielli lëshon shumë radioaktivitet gjatë cikleve me aktivitet të lartë, fusha e tij magnetike na mbron nga mbron ne nga rrezet kozmike. Një aktivitet diellor i lartë do të thotë më pak rreze kozmike që do të thotë më pak re dhe rrjedhimisht temperatura më të larta.

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit