×
Hyrja
Profili

Dështon projekti për ftohjen e Tokës

Dështon projekti për ftohjen e Tokës

· 1 · 1496

  • Postime: 7065
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 02-07-2010, 02:19:14
Nëse retë janë të bardha sjellin shi. Kjo hipotezë hedh poshtë projektin e disa shkencëtarëve amerikanë për të ulur temperaturën mesatare të Tokës.

Rezultatet dalin pas një studimi të “Carnegie Institution” dhe “Indian Institute of Science”. Ky projekt parashikonte hedhjen e ujit të detit në retë mbi oqeane për të rritur numrin e bulëzave. Nëse retë janë të zeza do të thotë se mbajne pika të mëdha shiu dhe e kundërta ndodh nëse retë janë të bardha.

Në një farë mënyre ky ishte objektivi pasi synohej rrezatimi i një sasie më të vogël të rrezeve të diellit, duke penguar ngrohjen e shpejtë të Tokës. Kërkuesit e kuptuan se rezultati do të ishte vetëm rritje e sasisë së shirave në tokë duke shkaktuar madje edhe uragane të mëdha.

Këto fenomene ndodhin kur temperatura në tokë është më e lartë se në oqeane. Gjeoinxhinieria ka humbur kështu një mundësi por rrugëtimi i kësaj shkence do vazhdojë në kërkim të gjetjes së një zgjidhjeje që do të shpëtonte Tokën.  TCH
 

Dështon koncerti i Ermal Fejzullahut në Durrës

Nisur nga Vip NewsRubrika Vipat Shqiptare

Postimi i fundit 28-07-2011, 14:50:05
nga Vip News
Marty dështon në paraqitjen e provave

Nisur nga M A XRubrika Bashkimi Kombëtar

Postimi i fundit 12-03-2011, 01:32:46
nga M A X
Chelsea dështon përsëri

Nisur nga SportNewsRubrika Sporti

Postimi i fundit 04-12-2010, 20:49:17
nga dreamm
Barcelona nuk dështon si Reali

Nisur nga SportNewsRubrika Sporti

Postimi i fundit 27-10-2010, 01:50:04
nga SportNews
Zgjedhjet, dështon debati publik, Rama-Berisha

Nisur nga ShejRubrika Forumi Politik

Postimi i fundit 20-06-2009, 12:38:05
nga Shej