Dinosauret - Zhdukja e Dinosaureve - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dinosauret - Zhdukja e Dinosaureve

Dinosauret - Zhdukja e Dinosaureve

· 19 · 18172

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

ne: 26-06-2004, 17:00:56
 

Skeletet me te vjetra te dinosaureve jane gjetur te fosilizuara ne shkembinjte e Argjentines edhe Brazilit. me primitivi quhet Euraptor qe ishte nje dinosaur i vogel mishngrenes. Skeleti i tij tregon disa forka te avancuara gje qe ben te mendosh se mund te ekzistojne edhe forma me antike dinosauresh.
Dinosauret kane jetuar reth 65 milione vjet me pare. Shume shkencetare mendojne se zogjte jane pasardhes te dinosaureve mishngrenes. Megjithate kjo teori eshte akoma e diskutueshme edhe nuk bazohet ne fakte te forta.
Pallentollogjistet mendojne se koha kur dinozauret kane jetuar ndahet ne 3 periudha.
1- Triassik   (250 milione vjet me pare)
2- Jurasik    (150 milione vjet me pare)
3- Cretacious (70 milione vjet me pare)
Gjate periudhes Triassike bota mendohet te kete pasur vetem nje kontinent madhor. ndarja e ketij kontinenti mendohet te kete filluar gjate periudhes Jurassike ku edhe shpjegohet pse dinosauret u ndane ne kontinente te ndryshme sic shpjegon edhe fakti i gjetjes se tyre kudo.  Periudha e fundit do te shenoje fillimin e shkaterrimit te dinosaureve edhe zhdukjen e tyre totale.
Megjithate ajo qe ben me shume pershtypje edhe qe akoma nuk i eshte dhene pergjigje ose te pakten jane hedhur shume teza per te eshte : Pse Dinosauret u Zhduken? Kesaj pyetje sic thame i jane atribuar shume teori. Nje nga teorite me te qendrueshme eshte meteori qe krijoi nje krater ja nje kontinent ne faqen e rruzullit tokesor. Kete teori e mbron ajo qe ndodhi ne 1994 kur meteore me permasa te stermedha goditen Jupiterin duke shkaktuar kratere te paimagjinueshme. Permasa e nje meteorit kapte permasat e rruzullit tokesor. faktore te tjere si shperthimi i gazeve vullkanike, ftohja e klimes dhe si rrjedhoje ndryshimi i nivelit te detit, shkalla e ulet e riprodhimit(Dinosauret kishin veti te riprodhoheshin ralle.). Faktor tjeter mendohet te jete edhe ndryshimi i orbites se tokes nga nje fushe magnetike. te tera keto teori megjithe bazat ne evenimente te ndryshme prape e lene te papergjigjur pyetjen. Kush i zhduku dinosauret?

« Editimi i fundit: 23-10-2020, 20:34:22 nga M A X »

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#1 ne: 04-04-2005, 16:23:31

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#2 ne: 04-04-2005, 16:24:02
Kreodonti grup gjitaresh mishngrenes.
Shume skelektre fosilesh kane morfologji te ngjasme me mishngrenesit e koheve te sotme (sic macet, qenjte, arinjte etj etj.)
Kreodonti kane pase koka me te medha, e tru me te vogel duke u krahasuar me trupin e tyre.

Dhembet e ketyre gjitareve tregojne se kane qene mishengrenes te medhenj. Dhemballe shume te mprehta.
Kreodontet me te perhapur kane qene (Hyaenodon) te cilet u zhvilluan ne kohen Eoceni. Keto kafshe
kishin nje morfologji qenjsh e madhesite e tyre ndryshonin sipas specieve, nga te cilet
nje dhelper moderne (dhelpra e kuqe) e ata me te medhenjte ujqerit modern.

Paleontologjia shkenca qe studjon historine e evoluzionit te organizmit te kafsheve
duke u pershtatur fosileve.
Per te levizur nje fosil nga kafazi i gureve qe kane miljona e miljarda vite eshte e nevojshme nje pune e gjate dhe shume delikate.
Statigrafija eshte shkenca qe ka per objekt studimin dhe dallimin e gureve forumuar
me kalimin e koheve gjeologjike, nga perberja e mineraleve , karakteristikat gjeofizike e permbajtjen e fosileve.
Keto te fundit mbajne shenja jetese. Japin nje pike te madhe infomatash per datat.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#3 ne: 04-04-2005, 16:24:32


Dinozauret  rreth 350 gjitar te cilet u zhduken 65 milion vjet me pare.
Zbuluar  nga fundi i shekullit XVII. Keto kafshe u ngjohen si gjitar vetem ne fillim te shekullit
XIX me emrin "Dinozauria" qe do te thote Zhapik te frikshem.
Jane te ndare ne dy grupe duke u bazuar nga ndryshimi i pamjes.
Dinozauret me te vjeter, ishin te vegjel te shpejte e te dobte e mishngrenes.
Me kalimin e koherave gjeologjike dinozauret u ndane ne shume forma te ndryshme.
Disa arriten te ishin teper te medhenj.

Shenjat e para te dinozaureve (shenjat e gishterinjeve) jane gjetur ne Amerike nga fundi i shekullit
XVII. Ne ate kohe ende nuk ishte e njohur si shenja e nje kafshe te zhdukur. Ne testet e bibles eshte shkruar sic shenja e korbit te NoÚ.
Shenjat e para si fosile te dinozaureve , u njohen te tille nga dhembet gjigante e nje dinozauribarngrenes ne Angli.
Vetem pas 20 vjetesh jane njohur dinozaur te ndryshem. Ne 1880 ne SHBA u mblodhen skeletre komplete.
U dallua qe keto kafshe ishin dy kembesh, fakt i ndryshem nga gjitaret e tjere.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#4 ne: 04-04-2005, 16:25:04
Nga dinozauret me te medhenj  (Diplodocus).

 

 Ushqehej me bar i larte
8 metra, i gjate  26 . Peshe 10 ton.

Te vegjlit (Orodromeus) e (Oviraptor) edhe keta te kohes Cretaceo. Orodromeo i larte 1 meter  e
i gjate 2,5 , bashke me bishtin peshonte 50 km. Jane gjetur folete e tyre, me veze por pa te vegjlit brenda.
Me kete flitet qe sapo lindnin ishin te gatshem te gjenin per te ngrene vete, sapo dalin nga vezet.
(Pak a shume sic bejne te vegjlit e kokodrilave, e disa zogj sic pulat)
Oviraptor i larte 80 Cm, i gjate 1,8 meter e peshonte 20 kg.

Nje dinozaur tjeter me madhesi te vogla jetuar ne kohen Cretacreo " Velociraptor"

 

 i gjate 1,8 meter e peshe
45 kg. Ne gishtin e dyte te kembeve kishte dicka si nje thua  te gjate dhe te mprehte, me te cilin hapte viktimen kur i hante.
Shume te shkathet per te kapur viktimen, tregohet nga forma e duarve e nga fosilet qe  ndodhen ne Monglolia duke vrare nje dinosaur tjeter.

Nga dinozauret me te shquar te kesaj kohe  eshte (Tyrannosaurus)
 
i larte gati 6 metra,
i gjate 12 me peshe 7 ton.

Perse jane zhdukur nuk eshte shpjeguar akoma.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#5 ne: 04-04-2005, 16:25:31
Pterozauro.


   


Nje specie e re e Pterosauri , me nje hapje krahesh 5 meter eshte gjetur ne Sahara nga nje grup kerkuesish
te drejtuar nga paleontalogu Paul Sereno te Universitetit te Cikagos.
Fosilet e vjetra 110 miljon vjet perbejne shumicen e tyre ne krah te ndryshme e dhemb te holla ne nofullat e tyre gjigante.
Pjeset e ketyre zhvarranikeve fluturues  jane gjetur me pare ne Afrike.
Pterozauri afrikan ngjan me nje specie tjeter gjetur kohe me pare ne Brazil. Sereno thote se keta kishin shume veshtiresi te largoheshin nga nje vend ne nje vend tjeter.
Nje skelekter tjeter i ketyre do shfaqet ("GIANTS" ) ne "Garfield Park Conservatory di Chicago" SHBA e organizuar nga Sereno  ne date:

22 dhjetor 2003 - 6 Shtator 2004.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 22-04-2005, 13:14:13
Edhe tek ne ne kosove eshte nje vend qe une ende se kam vizituar por sipas te dhenave nga nje miki im aj me ka treguar se egzistojn shenjat e dinosorve, qe populli i quan ferkemt kthetrat e dragojve, afer Gjakoves ku edhe rrijn te mbushura me uj  dhe bagetija pijn ne to, pas shiut.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 06-04-2006, 15:00:57
A e dini se çjanë këto shenja ?
Unë dyshoje se janë te dragojve...
Ketoshenja pra duken nga sateliti mbi malin e afer Durresit

[attachment[/attachment]

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 29-04-2006, 17:24:14
Sipas nje studimi dinosauret vdiqen brenda disa oreve mbasi qe asteroidi e qelloi Token para 65 milion viteve. Sipas ketij studimi, i cili bazohet ne studimet e mehershme, cdo gje ne siperfaqe te Tokes e cila nuk ishte nen-Toke apo e mbrojtun nga uji ka vdeke, u djege.

Me rast te qellimit energji shume e larte eshte liru ne atmosfere dhe cdo gje e pa mbrojtun eshte djege dhe ka perjetu vdekje duke u "pjekur".

Kjo teori perhrake vezhgimet qe vdejka e dinosaureve ishte e shpejte dhe momentale, jo dicka qe ka ndodhe per disa qindra apo mijera vite. Gjithashtu shpjegon pse disa lloje te shtazeve perjetuan duke e marr parasyshe menyren se si para-ardhesit e ketyre shtazeve mund te kene jetuar.

 
Burimi i lajmit:
http://space.com/scienceastronomy/dinosaur_death_0...

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 29-04-2006, 17:46:01
A e dini se çjanë këto shenja ?
Unë dyshoje se janë te dragojve...
Ketoshenja pra duken nga sateliti mbi malin e afër Durresit

Pershendetje erlehta.
Mbi Malin e Barbullushit e mora kete imazh por s'jam i sigurt se a jane gjurmet e dragojve apo diçka tjeter ?
Une kam ndegjuar se dikun ne shqiperi jane gjetur gjurme te tilla, e dini se ku ?

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 29-04-2006, 17:50:33
Jo, une personalisht nuk e di.
 Te pyes se u bera  dhe une kurioze:

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 19-11-2007, 20:50:54
Jane hedhur ne drite teori te reja persa i perket shkaqeve qe kane shkaktuar zhdukjen e dinosaureve.
Nuk behet fjale per meteoret qe rane ne Mexsike por per shperthimet vullkanike ne Indi.
Hiri i tyre mendohet te jete shkaktari i zhdukjes se "shoqerise" se Dinosaureve
Kjo teori eshte hedhur nga nje studiues i Universitetit te Neuenburg ne Zvicer.
Studiuesi Thierry Adatte dhe kolegja e tij amerikane Gerta Kellermendojne se vullkanet ne Indi para 65 milion vjetesh kane qene teper aktiv. Gazi i cliruar nga shperthimi i  tyre eshte 10  here me i helmueshem se ai i meteoreve.
Tashme priten dhe studime te tjera qe do te kryen ne Rajahmundry per te  pohuar apo kundershtuar teorine e re mbi zhdukjen e Dinosaureve.

#12 ne: 19-11-2008, 22:05:59
Dinosaurët janë zhdukur si rezultat i goditjes së Planetit Tokë me meteor  :P :D :)

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 03-01-2009, 09:36:40
Te premten e kaluar mediat kineze informojne se eshte zbuluar nje varreze e madhe dinosauresh ne Kinen Lindore, saktesisht ne afersi te Zhucheng, ne  Provincen Shandong.
Sipas panteolugut Zhao Xijin, kjo varreze dinosauresh eshte me e madhja e lojit te vet ne te gjithe boten.

#14 ne: 15-05-2011, 14:01:28
un mendoj se dinosauret jan zhdukur nga nje termet shum i fort dhe mendoj se nga ky terrmet jan zhdukur dinosauret.ky terrmet ka ndodhur para 65 mije vjetesh.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 28-07-2011, 15:26:43
Nuk ishte vetëm një asteroid i rënë nga qielli, ai që bëri të zhdukeshin dinosaurët. Toka lëshoi oqeane llave, të cilët e pastruan planetin nga sunduesit e tij.

Sipas disa studiuesve të universitetit të Bostonit shkaktare e zhdukjes së dinosaurve nga faqja e tokës ishin shpërthimet vullkanike nga dy zona të caktuara në planet. Nga këto shpërthime sporadike doli një det i pafund magme që mbuloi një sipërfaqe prej 160 mijë kilometër katror.

Studiuesit kanë gjetur gjurmë mineralesh që datojnë në kohën e zhdukjes së dinosaurve, të cilët vërtetojnë shpërthimet vullkanike.

Sidoqoftë studimi nuk është i plotë dhe do të duhet akoma punë për të vërtetuar përfundimisht teorinë e shkencëtarëve.

(a.h/BalkanWeb)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 17-08-2011, 16:09:33
Plesioaurët nuk bënin vezë por lindnin

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur të zbulojnë se plesiourët, të cilët kanë jetuar në të njëjtën kohë me dinosaurët, nuk bënin vezë por i lindnin të vegjlit.

Lajmi është bërë i ditur në revistën shkencore “Science”, pasi një grup shkencëtarësh në SHBA, studiuan fosilin e kësaj specie 78 milion vjeçare, Polycotylus latippinus, e cila ishte shtatzënë. Kjo tregon, shkruan “Science”, se kujdesi për të vegjlit nuk ka qënë i lartë. Ata mendohet se ndiqnin nënë e tyre për 3 ose 4 vjet dhe më pas gjuanin vetë.

Ky rezultat hedh poshte spekullimet mbi 200 vjeçare, lidhur me riprodhimin e “Bishës së Detit”. Ky fosil, i cili është 5 metra i gjatë, ndodhet prej dy dekadash në muzen u specieve të rralla në Los Angeles. /Telegrafi/

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 24-09-2011, 00:19:48
Dinosaurët, lirohet nga akuzat meteoriti vrasës


Kanë qenë të pabazuara akuzat ndaj meteoritit përgjëgjës, sipas teorisë më të përkrahur, për zhdukjen, 65 milionë vjet më parë, të 76% të gjitha specieve të gjalla, mes së cilave edhe dinosaurët.

Përfundimin e ka nxjerrë një studim, i realizuar nga NASA falë të dhënave në misionin e fundit Wise, të mbetjeve ende në hapësirë të meteoritit të madh.

Të dhënat e reja tregojnë se fragmentet e meteorit nuk mund të kenë goditur Tokën në ato vite. /top channel

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 26-05-2012, 23:15:29
Shkencëtarët në Utah kanë zbuluar mbetjet e fosilizuara të cilat paraqesin llojin e ri të dinozaurëve raptorë, i cili ka pasur madhësinë e kojotës.

Fosili i raptorit ishte një nga disa fosilet e zbuluar në gërmimet në Doelling's Bowl, që gjendet 370 kilometra në juglindje të Salt Lake City. Atje në 20 vitet e fundit janë zbuluar shumë lloje të dinozaurëve. Fosilet në këtë zonë janë të vjetra në mes 120 dhe 130 milionë vjetë.

“Ky dinozaur i ri ishte predator apo grabitqar, ndërsa e ka marrë emrin Yurgovuchia doellingi'', ka thënë Jim Kirkland, paleontolog nga Instituti gjeologjik në Utah.
Edhe pse Yurgovuchia është lloji i vetëm që është emëruar, shkencëtarët besojnë që në Doelling's Bowl kanë gjetur edhe gjashtë lloje tjera.

Për këtë raptor konsiderohet që është paraardhësi i Utahraptorit më të ri dhe shumë më të madh, shkruan Reuters.

Emri i dinozaurit të ri është bazuar në fjalën e fisit indian Juta për kojotën - yuorgovuch.

Madhësia e raptorëve ka ndryshuar. Kanë mundur të jenë të vegjël si zogjtë ose të mëdhenj si arusha. Edhe pse disa kanë qenë të mbuluar edhe me pupla, shkencëtarët besojnë që nuk kanë mundur të fluturojnë.

(d.b/BalkanWeb)

Temat e fundit