Emetohen impulset më të shkurtra të dritës - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Emetohen impulset më të shkurtra të dritës

Emetohen impulset më të shkurtra të dritës

· 1 · 564

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 10-09-2011, 10:09:43
Të shkurtosh, kufizosh dhe izolosh dritën dhe ta emetosh më pas në impulse të shkurtra, më të shurtrat të marra ndonjëherë.

Këtë ka bërë një eksperiment i kryer në Institutin Max Planck të Garchingm dhe i publikuar në Science.

Kërkuesit, të drejtuar nga Adrian Wirth, kanë kompromentuar dhe “copëtuar” dritën në mënyrë të tillë saqë kanë marrë impulse me gjatësi shumë të shkurtër dhe të kontrolluar në të gjithë gjatësinë e valës, deri në atë ultravioletë.

Rezultati mund të shënojë fillimin e një gjenerate të re pajisjesh optike. /top channel

Temat e fundit