×
Hyrja
Profili

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

· 1 · 771

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 12-05-2009, 23:54:15
Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale, Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje pranine e energjise se erret.Kete e ben te ditur nje model i propozuar nga Vanderbilt University ne Oregon qe e ka publikuar studimin ne revisten "Physical Review D". Sipas ketij studimi, eshte vete hapesira burimi i energjise se erret.

Ne kundershtim me teorine e Ajnshtajnit per zmadhimin e vazhdueshem te Universit, teoria e re thote se energjia e erret ben pjese ne nje fushe tjeter e njohur si “esencaepeste” qe bashkepunon me fushat elektromagnetike dhe gravidacionale por intensiteti i saj eshte i njejte me ate te gjithe Universit dhe kjo fushe ka nje fuqi anti-gravidacionale.

Keshtu, shkencetaret nga Oragoni kane dale ne perfundimin se rreth 2.2 miliarde vjet nga shperthimi Big Beng, Universi u ftoh. Sipas perllogaritjeve, dendesia e energjise se fushes “esencaepeste” ngeli e pandryshuar deri ne ndryshimin e fazave per te rene ne nivele me te uleta.

Gjate periudhes se transformimit te fazes, nje pjese e energjise se erret u clirua ne formen e rrezatimit, cka shkaktoi edhe zgjerimin e Universit. Pra sipas ketij studimi, energjia e erret eshte shkaktarja kryesore e zgjerimit te Universit ne nje moment te caktuar dhe kjo e hedh poshte teorine e Ajnshtajnit, sipas te cilit, Universi eshte perhere ne zgjerim.   

Top Channel
 

Si e ndryshoi Samsung botën e teknologjisë dixhitale?

Nisur nga M A XRubrika Tech

Postimi i fundit 14-10-2019, 10:39:53
nga M A X
Si Bitcoin me ndryshoi jeten

Nisur nga M A XRubrika Crypto

Postimi i fundit 21-06-2019, 23:50:48
nga M A X
7 muaj natë, shihni ku ndodhet qyteti më i errët në botë

Nisur nga M A XRubrika Gjeografi

Postimi i fundit 10-06-2019, 16:54:26
nga M A X
8 misteret e universit që shkenca nuk i zgjidh dot

Nisur nga ergisiRubrika Astronomi

Postimi i fundit 26-01-2013, 18:42:32
nga ergisi
Si ndryshoi bota pas 11 shtatorit 2001?

Nisur nga M A XRubrika Bota

Postimi i fundit 11-09-2011, 20:02:08
nga M A X