×
Hyrja
Profili

Energjia, krijohen bateritë e pashtershme

Energjia, krijohen bateritë e pashtershme

· 1 · 2539

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 28-04-2010, 02:38:11
Shkencëtarët e Drexel University, në SHBA, kanë arritur rezultate pozitive gjatë përpjekjeve për të prodhuar bateri të pashtershme.

Bëhet fjalë për ultrakapacitorë, bateri që mund të rikarikohen me mijëra herë në një kohë të shkurtër.

Problemi i këtyre mekanizmave, deri më sot, ishte sasia e vogël e energjisë se magazinuar.

Por tani shkencëtarët kanë zbuluar mënyrën për të trefishuar efiçencën falë një sistemi të ngjashëm më atë të përdorur për realizimin e çipëve. TCH
 

Kush tha që energjia s'mund të jetë e pastër?

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 19-04-2011, 11:26:04
nga M A X
Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 12-05-2009, 23:54:15
nga M A X
Partia apo rrugët dhe energjia?

Nisur nga BerniRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 01-08-2008, 12:52:57
nga Rust