Energjia, krijohen bateritë e pashtershme - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Energjia, krijohen bateritë e pashtershme

Energjia, krijohen bateritë e pashtershme

· 1 · 2590

  • Postime: 28110
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-04-2010, 02:38:11
Shkencëtarët e Drexel University, në SHBA, kanë arritur rezultate pozitive gjatë përpjekjeve për të prodhuar bateri të pashtershme.

Bëhet fjalë për ultrakapacitorë, bateri që mund të rikarikohen me mijëra herë në një kohë të shkurtër.

Problemi i këtyre mekanizmave, deri më sot, ishte sasia e vogël e energjisë se magazinuar.

Por tani shkencëtarët kanë zbuluar mënyrën për të trefishuar efiçencën falë një sistemi të ngjashëm më atë të përdorur për realizimin e çipëve. TCH

Temat e fundit