Fshihet 15 përqind e akullit - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fshihet 15 përqind e akullit

Fshihet 15 përqind e akullit

· 1 · 649

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-09-2011, 22:55:32
Atlasi, fshihet 15 përqind e akullit

Kartografet që po punojnë me edicionin e ri të Atlasit bashkëkohor të botës janë detyruar të fshijnë 15% të akullit nga ishulli më i madh i globit.

Ne Groenlandë, nje zone me permasat e Britanise dhe Irlandes eshte tashme e gjelbert. Per kete arsye, eshte dashur te hiqet ne harte shtresa dikur e perhershme e akullit, nje reflektim i qarte ky i shkrirjes se akullnajave ne keto 12 vitet e fundit si pasoje direkt e ngrohjes globale.

Atlasi permban edhe nje ishull te ri prane brigjeve te Groenlandes, i cili quhet "Ishulli i ngrohte", qe deri vone nuk kalohej ne harta per shkak te akullit. Nje sere ndryshimesh te tjera mjedisore shfaqen ne harten e botes, perfshire shkeputjen e masivit akullnajor Wilkins ne Antarktide dhe shembjen e ures se ngrire qe e lidhte me ishujt Charcot.

"Me cdo edicion te ri te Atlasit, po u afrojme njerezve ne te gjithe boten nje tablo me te qarte e te rifreskuar te planetit tone", - thote botuesi Jethro Lennox.- Dhe ne cdo harte te re qe krijohet, mund t'i shohim ndryshimet e mjedisit ashtu sic ndodhin ne te vertet. Fatkeqesisht, gjithmone e shume shtohet frika se ne nje te ardhme jo shume te larget, tipare te rendesishme gjeografike do te zhduken nje here e pergjithmone".

Atlasi i ri tregon edhe zonat me te rrezikuara nga rritja e nivelit te deteve, perfshire ketu ishujt e Paqesorit dhe arkipelaget, ishujt ne Qqeanin Indian dhe brigjet e Afrikes, Indise, Azise jug-lindore dhe Gjirit te Meksikes. Per hartimin e tij punuan per kater vjet 30 kartografe. Ky edicion tregon edhe se 90% e rritjes se popullsise se botes, qe ne fund te tetorit pritet te shenoje 7 miliarde, po vjen kryesisht nga vendet me pak te zhvilluara, sidomos nga Azia Juglindore.  /top channel

Atlasi, fshihet 15 përqind e akullit - Top Channel Albania - News - Lajme

Temat e fundit