Gjak artificial - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjak artificial

Gjak artificial

· 1 · 927

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-11-2011, 11:00:30
Për herë të parë kanë realizuar një zëvendësues artificial të gjakut, dhe ka shpëtuar një jetë. Ka ndodhur në Australi, në Alfred Hospital të Melbourne.
Bëhet fjalë për rastin e parë të njohur ku gjaku sintetik ka bërë të mundur oksigjenimin përsëri të gjakut, të zemrës e të organeve të tjera në viktimën e një traume.

Gruaja kishte pësuar një aksident të rëndë automobilistik dhe kishte humbur shumë gjak dhe ishte pranë një kolapsi kardiak, por duke qenë se ishte dëshmitare e Jehovait nuk mund të bënte transfuzion gjaku. I lejohej të pranonte vetëm një zëvendësues.

Kështu që mjekët gjatë tentativës së shpëtimit të jetës së gruas kanë përdorur substancën e njohur si HBOC-201, e cila transporton oksigjenin në mënyrë të ngjashme siç bën hemoglobina në gjak. E bazuar në një molekulë e nxjerrë nga gjaku i kaut, substanca ka rritur nivelin e oksigjenit në gjak.

Sipas drejtorit të spitalit Mark Fitzgerald, bëhet fjalë për një hap të rëndësishëm në zhvillimin e një alternative për ti bërë ballë mungesës së rezervave të gjakut në shkallë botërore.

Ndryshe nga gjaku i dhuruar, ai sintetik nuk ka nevojë për përshtatjen e grupit të gjakut dhe mund të ruhet pa ngrirje deri në tre vjet, duke e bërë kështu të mundshëm për përdorimin në zona të izoluara apo fushat e betejës.
Ky produkt është ende në fazën e eksperimentimit dhe do të duhet të kalohen shumë teste përpara se të fillojë përdorimi rutinë.

(a.s/BalkanWeb)

Temat e fundit