Gjendet mekanizmi për fshirjen e kujtimeve të këqija - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjendet mekanizmi për fshirjen e kujtimeve të këqija

Gjendet mekanizmi për fshirjen e kujtimeve të këqija

· 1 · 562

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-09-2011, 16:32:20
Të fshish kujtimet e mëparshme, të lidhura ndoshta me ngjarje tragjike, ose e kundërta, t’i përforcosh kur ato humbasin për shkak të sëmundjeve.

E gjithë kjo nuk është më një fantashkencë, por një objektiv gjithnjë e më i arritshëm.

Një grup shkencëtarsh, të drejtuar nga Cristina Alberini e Universitetit të Nju Jorkut, ka zbuluar mekanizmin bazë të proçesit të konsolidimit të kujtimeve të caktuara.

I gjithë proçesi është i lidhur me disa hormone që mund të japin mundësinë e fshirjes apo forcimit të kujtesës. /TOPCHANNEL

Temat e fundit