Gjendja e katert e lendes - Plazma. - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjendja e katert e lendes - Plazma.

Gjendja e katert e lendes - Plazma.

· 3 · 3380

  • Postime: 7082
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 19-07-2008, 18:53:36
C´ndodh nese do te ngrohim nje gaz ne nje temperature  shume te larte?
Ne fillim energjia Kinetike behet shume e madhe dhe molekulat qe e perbejne ate ndahen ne atome. Me rrijen e metejshme te temperatures nga atomet e gazit do te shkeputen elektronet. Gazi jonizohet dhe keshtu ne ne ndodhet nje perzjerje elektronesh dhe katione..  Kjo substance e re sillet si nje gaz i rregullt, por perbehet dhe nga disa cilesi te vecanta. Ne te vertete perben nje gjentje te katert te lendes, qe quhet plazme.
Plazmimi i pjesshem i lendes mund te ndodhe tek drita floureshente, ne yjesi, tek shperthimi i vetetimave, ne qender te flakave te medha te zjarreve etj.
Ne keto shembuj gazi jonizohet vetem nje cast, pra jonizohet pak.
Jonizimi nuk ndodh shpesh. Elektroni i lire mund te humbase energji ne momente perplasjeje me dicka. Kur ai ka humbur shume energji, ai mund te kapet serish nga gazi i jonizuar. Per kete shkak,ne atmosfere plazma krijohet te vetetimat dhe flaka ku kemi jonizim te pjesshem dhe mjaft te brishte.
Duhet te harxhohet nje sasi energjie e jashtezakonshme per te arritur shkalle te larte jonizimi
Disa lende mund te kalojne ne gjendje plazme ne temperaturat 50.000K deri ne 100.000K.
Kjo gjendje e plazmes quhet "plazme e ftohte".
Pervec kesaj plazme kemi edhe "plazme te ngrohte" e cila perftohet kur temperatura leviz ngav  10.000.000K deri ne 100.000.000K. (lenda perberese e yjeve)
Shkencetare po mundohen te arrijne kete lloj plazme nepermjet energjise te cliruar nga reaksionet berthamore.
Jo vetem kaq, shkencetaret po perdorin dhe fusha magnetike te fuqishme per te perftuar "plazmen e ngrohte"
Nje menyre qe perdoret per kete qellim quhet "tukamaku", ku plazma e perftuar kufizohet nga nje unaze.

  • Postime: 83
  • Karma: +0/-1
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-09-2008, 01:00:26
Teme shume e qelluar dhe edukative tte them te drejten mua personalisht me ka dhene nje informacion per kete dukuri dhe njeheresh e falednderoj antarin e mesiperm.

#2 ne: 21-12-2008, 19:19:56
rrofshi per informacionin se mduhet per ne shkoll na vdiq presori i fizikes.

Temat e fundit