×
Hyrja
Profili

Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut

Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut

· 1 · 388

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 24-06-2011, 18:55:00
Në vitin 2013 do të jetë gati anija kozmike evropiane pa astronaut në bord. Pas dy viteve punë, tashmë mjeti i parë hapësinor pa bord drejtues do të lëshohet në hapësirë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (AEH).

“Në vitin 2013 anija kozmike do të jetë gati për debutimin e parë të saj në hapësirë”, tha drejtori i lëshimeve hapësinore të AEH-s, Antonio Fabrci

Anija do të hidhet nga Guajana franceze në Amerikën e jugut me hedhësin Vega. Që nga këtu anija do të bëj një fluturim suborbital deri në kuotën hapësinore të 450km me një shpejtësi prej 7.5 km në sekondë. Me pas anija do të rifutet në hapësirë dhe do të ulet në oqeanin Paqësor me anë të një parashute. /Shekulli.com.al
 

ICARUS - Sistemi i vezhgimit te kafsheve shtegtuese nga hapesira

Nisur nga M A XRubrika Zoologji

Postimi i fundit 17-03-2020, 23:20:57
nga M A X
Hapësira, fronti i ri i luftës

Nisur nga erlehtaRubrika Shkenca

Postimi i fundit 12-10-2012, 13:44:01
nga erlehta
NASA tërhiqet nga hapësira, radha e Rusisë

Nisur nga M A XRubrika Astronomi

Postimi i fundit 21-07-2011, 23:30:53
nga M A X
HAMAD - Emri qe lexohet dhe nga hapësira

Nisur nga M A XRubrika Imazhe

Postimi i fundit 21-07-2011, 23:15:29
nga M A X
Si është zbuluar hapësira?

Nisur nga BerniRubrika Shkenca

Postimi i fundit 15-04-2011, 01:48:29
nga Berni