Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut

Hapësira, Evropa lëshon anijen e parë kozmike pa astronaut

· 1 · 447

  • Postime: 28056
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-06-2011, 18:55:00
Në vitin 2013 do të jetë gati anija kozmike evropiane pa astronaut në bord. Pas dy viteve punë, tashmë mjeti i parë hapësinor pa bord drejtues do të lëshohet në hapësirë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (AEH).

“Në vitin 2013 anija kozmike do të jetë gati për debutimin e parë të saj në hapësirë”, tha drejtori i lëshimeve hapësinore të AEH-s, Antonio Fabrci

Anija do të hidhet nga Guajana franceze në Amerikën e jugut me hedhësin Vega. Që nga këtu anija do të bëj një fluturim suborbital deri në kuotën hapësinore të 450km me një shpejtësi prej 7.5 km në sekondë. Me pas anija do të rifutet në hapësirë dhe do të ulet në oqeanin Paqësor me anë të një parashute. /Shekulli.com.al

Temat e fundit