×
Hyrja
Profili

Historia e pabesueshme e zbuluesve të Big Bang

Historia e pabesueshme e zbuluesve të Big Bang

· 1 · 565

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 15-10-2010, 16:56:31
Nuk e kishin menduar ndonjëherë se duke rregulluar një antenë do arrinin të merrnin cmimin Nobel.

Kjo është historia e pabesueshme e Arno Penzias dhe Robert Wilson, të cilët arritën të dëgjojnë zhurmën e ardhur nga cepat më të errët të galaktikës pas shpërthimit të madh Big Bang. Arno Penzias e Robert Wilson janë të pandarë, aq sa njëri nuk mund të imagjinohet pa tjetrin. Nga anonimati në katedrën e Nobelit, kjo histori duket aq e pabesueshme dhe fantastike sa gjithë ekzistenca e universit.

Në moshë të re, Penzias e Wilson përfunduan studimet për fizikë dhe astronomi por në vend që të viheshin në kërkim të ndonjë planeti a ylli, ata pranuan një ofertë pune në laboratorin e Bell. Të dy ishin të interesuar për radioastronominë dhe laboratori i Bell për kërkimin e satelitëve të telekomunikacionit, u mundësoi që të zhvillonin kërkimet e tyre ne qetësi dhe pa shpenzime. Ndërsa ndodheshin jashtë duke rregulluar antenën gjigande, e kuptuan se ajo nuk funksiononte plotësisht.

Gjatë provave u shtangën disa herë nga një zhurmë, e njëjtë me ato lloj zhurmash të dobëta që askush nuk u ka dhënë shumë vëmendje. Inxhinieri që vendosi antenën e kishte dëgjuar por nuk i kishte dhënë rëndësi. Por atyre nuk iu duk kështu pasi e kuptuan se bëhej fjalë për një zhurmë që do të revolucionarizonte shkencën e astronomisë dhe bazat e saj.

Me pak fjalë, nuk bëhej fjalë saktësisht për një zhurmë por për një sinjal zanor pas shpërthimit të Big Bang, i ndodhur miliarda vjet më parë, cka vërteton origjinën e universit. Në vitin 1965 Penzias dhe Wilson detajuan në një raport të saktë sinjalin që kishin kapur me antenë, duke shkruar një faqe shumë të rëndësishme në fushën e shkencës.  TCH
 

Historia e panjohur e Sandër Prosit

Nisur nga InfoZRubrika Filmi Shqiptar

Postimi i fundit 25-05-2020, 12:50:27
nga InfoZ
Historia e panjohur e Vasil Laçit, të riut që qëlloi mbi Viktor Emanuel III

Nisur nga InfoZRubrika Historia

Postimi i fundit 25-05-2020, 12:47:54
nga InfoZ
Historia e shejtanit

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 14:08:32
nga M A X
Cfare eshte Historia?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 27-04-2020, 16:34:30
nga M A X
Historia e Suedisë

Nisur nga M A XRubrika Historia Bashkekohore

Postimi i fundit 10-04-2020, 10:54:06
nga M A X