Isak Njuton - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Isak Njuton

Isak Njuton

· 1 · 989

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-12-2011, 10:53:59
Dorëshkrimet origjinale të Isak Njutonit


Dorëshkrimi origjinal i llogaritjeve të bëra nga Sir Isaac Newton në zbulimin e ligjit të forcës së gravitetit dhe bashkëveprimit u bë publik në internet ditën e hënë.

I ruajtur nga Universiteti i Kembrixhit prej pothuajse dy shekujsh, dokumenti prej 4 mijë faqesh i shkencëtarit të madh britanik të shekullit XIX mund të shfletohet online nëpërmjet një librarie online të krijuar nga Universiteti.

Midis faqeve, përfshihet edhe dorëshkrimi i “Philosophiae Naturalis Principia Mathematica”, i konsideruar si libri më i famshëm, ku janë argumentuar teoritë e tij, përpara se të provoheshin shkencërisht. /top channel

Temat e fundit