Janjeva qytet i harruar - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Janjeva qytet i harruar

Janjeva qytet i harruar

· 9 · 6078

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

ne: 15-01-2007, 14:34:28  1 hap mbrapa               Janjeva

  Janjeva   me kodra bregore rrethuar
  shtepi prej gureve ndertuar
  pemet dhe vreshtat pranveres lulzojnë
  jeshin tende sa shumë e shtojnë.


  O Janjevë o simbol kombetar ti na
  dhe   shkollen e parë
  shkollen e parë shqipe ti e fillove
  krenarin vetes sa shumë ja shtove

                                  Autori:
                                    Xhevat Berisha.                           Historia
Karakteristikat e Janjeve :
1.Kur Janjeva ishte e shtruar ne kallderum ose kocka guri Parisi i sodit hecte ne balt.
2.Eshte e vetmja qyteze ne Evrope e cila ka hyrje dhe nuk ka dalje.
3.Janjeva eshte vendi i par ne Kosove ku egzistoj shkolla e par shqipe.
Karakteristik mas interesante e Janjeves eshte se e mashtruan edhe Nastradin Hoxhen.
Kjo   është Janjeva e vjeter   me civilizim te dokumentuar mbi 700 vite dhe njeherit qytetza e vetme ne Evrop qe ka hymje e qe nuk ka dalje.Kjo është Janjeva e shkolles së par shqipe,Janjeva e Msuseve të par: si At Shtjefën GJeqovi,Efendi Baftiar Burhani,Idriz Ajeti e shum mësueseve dhe patrioteve te tjerë kombetar.
Janjeva njihet edhe si vendi me industri me te zhvilluar ne kohrat elashta Ilire,sundimit turk mbi 600   vjeqar e deri ne koherat e sodit pra me industri te   perpunimit te metalit.
Janjeva eshte nje qyteze e rrethuar ne te tri anet me kodra,
e kufizuar ne lindje me Zhekofcin pra komuna e Gjilanit ne veri me komunen e Artanes ne perendim me Kizhnicen dhe Hajvalin pra me komunen e Prishtines dhe ne jug me vet Lipjanin qe esht edhe komuna Amë.Janjeva qe nga kohrat qe i cekem me lart kishte popullat Shqiptare,kroate,fise te cilat erdhen nga Dubrovniku i vjeter ose Raguza qe ta ushtrojn zejen e tyre qe ishte perpunimi i metalit dhe te cilit mbeten dhe krijuan familje deri ne kohrat e sotme.
Pra Janjeva deri ne vitet 90-ta kishte popullat shumic kroate sipasoj e represionit serb   dhe e shpernguljes se popullates shqiptare nga treva e Janjeves per ne Turqi       e qe zgjati deri ne vitin 1967 per at arsye prej 1967 e deri vitet e 90-ta popullata Kroate ishte shumic ne   Janjev e deri vitin 90 kur represioni serb per shkak te luftes   ne Kroaci filloj edhe mbi shqiptaret por kesaj rradhe nuk i kursej as kroatet e Janjeves qe ishin hiq me pak se 6000 e meshum kroat dhe mbi 4000 shqiptar pra pershkak te represionit serb filloj shperngulja metë madhe edhe kroateve per ne Kroaci por edhe e shiptarve per ne vendet euro-perendimore tani Janjeva numron popullat me vetem 4500 banor te te gjitha nacionaliteteve ,pra tani popullat shumci eshte ajo Shqiptare e cila numron mbi 3000 banor dhe nacionalitete tjera kroate,serbe turke ,rome ,boshnjake qe sebashku numrojn afer 1500 banor.
Ne Janjev edhe sod e ksaj dite ushtrohen zejet e vjetra qe eshte perpunimi i metalit dhe zejet e tjera e qe jan prodhimi i plastikes etj.por tani shumica e popullates mirret me bujqesi dhe blektori , si pasoj e kollapsit te nderrmarrjeve shoqerore pasi qe shumica e popullates punonin ne fabriken e perpunimit te metalit,,Metaliku" i Janjeves qe ishte nderrmarrje shoqerore e qe tani pret privatizimin dhe nuk punon pra   nuk ka   as nje te punsuar .
Janjeva si qytetz qe nga vitet 60-ta kishte rrugen e asfaltuar qe e lidh me lipjanin dhe qendrat tjera ,ujsjellsin ,kanalizimin,rrymen elektrike ,telefonin,shtepin e shendetit shtepin e kultures ,shkollen ,zyren e sherbimit civil por qe eshte ma kryesorja deri   ne   vitet 60-ta   ishte komune ne vete e qe ju murr statusi i komunes pasi qe kryeqyteti Prishtina deri ne at koh kufizohej me Janjeven derin ne fshatin shushic dhe shashkofc qe prej viteve 60-ta shkaku i zgjerimit te kryeqytetit dhe pasurimit te saj pra Prishtines me minjera te   cilat ishin pron e Janjeves ju murren edhe minjerat dhe bashk me to edhe statusi i komunes tani Janjeva   bon pjes ne komunen e Lipjanit .
Ne Janjev tani jetojn ne harmoni te plot 6 nacionalitete dhe lirisht mund te thuhet se standartet e bashksis evropiane te vena mbi Kosoven per Janjeven sdo teishin te nevojshme fare.
Tani ne Janjev funksionon shkolla fillore qe quhet Shtjefen Gjeqovi njherit egziston edhe shtepia muze po e Shtjefen Gjeqovit ku lindi ,tani ne kete shkoll vijojne shkollimin nxenes te 6 nacionaliteteve ,funksionon zyrja e sherbimit civil ,posta ,shtepia e shendetit,rruga ,ujsjellsi ,kanalizimi telefonia ,qendra rionore ku zhvillojn aktivitete te ndryshme   rinia pa dallim nacionaliteti pra te gjith se bashku,tani Janjeva pas perbushjes se standarteve dhe decentralizimit shpreson qe ti kthehet statusi i komunes qe ju murr pa drejtesisht ne vietet 60-ta.
Ne Janjev nuk mungojn as kultet fetare e qe jan "Xhamija" e Janjeves dhe Kisha katolike "Shen Nikolla" e qe jan larg njera tjetres vetem 100 metra por qe respektohet ne mes vete ne menyr te plot .

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 17-03-2009, 15:47:04
Shum mir ju lumt per kete  tem , vetem nje dua te ju them redaksi e nderuar ne  fund te temes te  ja shenoni Burimin se prej nga ekeni marr kete  teme se kjo nuk asht e ndershme keshtu faliminderit respekt .

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 28-04-2009, 18:54:38


  1 hap mbrapa               Janjeva

  Janjeva   me kodra bregore rrethuar
  shtepi prej gureve ndertuar
  pemet dhe vreshtat pranveres lulzojnë
  jeshin tende sa shumë e shtojnë.


  O Janjevë o simbol kombetar ti na
  dhe   shkollen e parë
  shkollen e parë shqipe ti e fillove
  krenarin vetes sa shumë ja shtove

                                  Autori:
                                    Xhevat Berisha.                           Historia
Karakteristikat e Janjeve :
1.Kur Janjeva ishte e shtruar ne kallderum ose kocka guri Parisi i sodit hecte ne balt.
2.Eshte e vetmja qyteze ne Evrope e cila ka hyrje dhe nuk ka dalje.
3.Janjeva eshte vendi i par ne Kosove ku egzistoj shkolla e par shqipe.
Karakteristik mas interesante e Janjeves eshte se e mashtruan edhe Nastradin Hoxhen.
Kjo   është Janjeva e vjeter   me civilizim te dokumentuar mbi 700 vite dhe njeherit qytetza e vetme ne Evrop qe ka hymje e qe nuk ka dalje.Kjo është Janjeva e shkolles së par shqipe,Janjeva e Msuseve të par: si At Shtjefën GJeqovi,Efendi Baftiar Burhani,Idriz Ajeti e shum mësueseve dhe patrioteve te tjerë kombetar.
Janjeva njihet edhe si vendi me industri me te zhvilluar ne kohrat elashta Ilire,sundimit turk mbi 600   vjeqar e deri ne koherat e sodit pra me industri te   perpunimit te metalit.
Janjeva eshte nje qyteze e rrethuar ne te tri anet me kodra,
e kufizuar ne lindje me Zhekofcin pra komuna e Gjilanit ne veri me komunen e Artanes ne perendim me Kizhnicen dhe Hajvalin pra me komunen e Prishtines dhe ne jug me vet Lipjanin qe esht edhe komuna Amë.Janjeva qe nga kohrat qe i cekem me lart kishte popullat Shqiptare,kroate,fise te cilat erdhen nga Dubrovniku i vjeter ose Raguza qe ta ushtrojn zejen e tyre qe ishte perpunimi i metalit dhe te cilit mbeten dhe krijuan familje deri ne kohrat e sotme.
Pra Janjeva deri ne vitet 90-ta kishte popullat shumic kroate sipasoj e represionit serb   dhe e shpernguljes se popullates shqiptare nga treva e Janjeves per ne Turqi       e qe zgjati deri ne vitin 1967 per at arsye prej 1967 e deri vitet e 90-ta popullata Kroate ishte shumic ne   Janjev e deri vitin 90 kur represioni serb per shkak te luftes   ne Kroaci filloj edhe mbi shqiptaret por kesaj rradhe nuk i kursej as kroatet e Janjeves qe ishin hiq me pak se 6000 e meshum kroat dhe mbi 4000 shqiptar pra pershkak te represionit serb filloj shperngulja metë madhe edhe kroateve per ne Kroaci por edhe e shiptarve per ne vendet euro-perendimore tani Janjeva numron popullat me vetem 4500 banor te te gjitha nacionaliteteve ,pra tani popullat shumci eshte ajo Shqiptare e cila numron mbi 3000 banor dhe nacionalitete tjera kroate,serbe turke ,rome ,boshnjake qe sebashku numrojn afer 1500 banor.
Ne Janjev edhe sod e ksaj dite ushtrohen zejet e vjetra qe eshte perpunimi i metalit dhe zejet e tjera e qe jan prodhimi i plastikes etj.por tani shumica e popullates mirret me bujqesi dhe blektori , si pasoj e kollapsit te nderrmarrjeve shoqerore pasi qe shumica e popullates punonin ne fabriken e perpunimit te metalit,,Metaliku" i Janjeves qe ishte nderrmarrje shoqerore e qe tani pret privatizimin dhe nuk punon pra   nuk ka   as nje te punsuar .
Janjeva si qytetz qe nga vitet 60-ta kishte rrugen e asfaltuar qe e lidh me lipjanin dhe qendrat tjera ,ujsjellsin ,kanalizimin,rrymen elektrike ,telefonin,shtepin e shendetit shtepin e kultures ,shkollen ,zyren e sherbimit civil por qe eshte ma kryesorja deri   ne   vitet 60-ta   ishte komune ne vete e qe ju murr statusi i komunes pasi qe kryeqyteti Prishtina deri ne at koh kufizohej me Janjeven derin ne fshatin shushic dhe shashkofc qe prej viteve 60-ta shkaku i zgjerimit te kryeqytetit dhe pasurimit te saj pra Prishtines me minjera te   cilat ishin pron e Janjeves ju murren edhe minjerat dhe bashk me to edhe statusi i komunes tani Janjeva   bon pjes ne komunen e Lipjanit .
Ne Janjev tani jetojn ne harmoni te plot 6 nacionalitete dhe lirisht mund te thuhet se standartet e bashksis evropiane te vena mbi Kosoven per Janjeven sdo teishin te nevojshme fare.
Tani ne Janjev funksionon shkolla fillore qe quhet Shtjefen Gjeqovi njherit egziston edhe shtepia muze po e Shtjefen Gjeqovit ku lindi ,tani ne kete shkoll vijojne shkollimin nxenes te 6 nacionaliteteve ,funksionon zyrja e sherbimit civil ,posta ,shtepia e shendetit,rruga ,ujsjellsi ,kanalizimi telefonia ,qendra rionore ku zhvillojn aktivitete te ndryshme   rinia pa dallim nacionaliteti pra te gjith se bashku,tani Janjeva pas perbushjes se standarteve dhe decentralizimit shpreson qe ti kthehet statusi i komunes qe ju murr pa drejtesisht ne vietet 60-ta.
Ne Janjev nuk mungojn as kultet fetare e qe jan "Xhamija" e Janjeves dhe Kisha katolike "Shen Nikolla" e qe jan larg njera tjetres vetem 100 metra por qe respektohet ne mes vete ne menyr te plot .

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 29-04-2009, 00:45:27
Ka i bie Janjeva???

Hera e pare qe e has si emer.

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 30-04-2009, 14:30:52
Varet per ke Janjev flet ky...sepse une di dy..njera eshte mal ne Serbi me emrin mali i Janjeves kurse tjetra eshte nje fshat i vogel afer Gjilanit.. :S :)

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 04-06-2009, 09:25:35
Emri i Janjeves sipas Milovoje Pavloviqit emri formes se gjuhes se shkijeve (serbe)Jana per femrat qe esht perdorur edhe te shqiptaret e Stublles,kurse Milovoja P.ka konstatuar se perdoret te shkiet dhe te maqedonet(bullgaret)esht trajt emrit te hyjneshes ilire te pyjeve ,maleve Tana:Diana:Zana;si ka then,pos tjeras:"Per emrin Dijana esht interesuar edhe Eqrem Qabeja;kurse un ekam sqaruar lidhshmerin ne mes divonimit lat.Diana dhe shq.Zane nfa(nenes).Jana...Keshtu edhe ne gjuhen shqipe esht zane:zana(G.Meyer)e rum.Zina. V-h.Mirepo,ne asibilacionin mezapik esht efektive-e paform e paraprirse te fazes se shkalles z pershembull e konstatuar edhe ne Ilirik...Keshtu shihet ndikimi i efektit te supstratit dj:dz:z:j,permes te cilit esht sqaruar antroponimi f .Jana.Ndekaq ne menyre te pakufizuar theksohet rum.zina(Valde-Hofman,I,f.347 Diana)per divonimin ne krahasim me il.shq.zana. Po per kete figur te pagzimit iliro-shqiptar zane zera, ecila si e tille mundet te jete ngulitur jo vetum ne emrin e Janjeves me ket form po edhe ne emra tjer te ngjajshum.

#6 ne: 11-10-2009, 14:49:40
janjeva eshte bashkesi lokale e kroatve qe kan shkuar eedhe e shqiptareve te brusit qe po kerkojne bashkesi lokale me vete me emrin e vjeter hanrovc
ka mbi 2000 banor dhe eshte 6 km ne juglindje dhe 20 nga lipjani qe e kan te dyjat komune

 • Postime: 83
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 15-10-2009, 12:24:15
Me shumicen e banorve te janjeves jon kon shqiptar katolik,vetum jon asimilu ne kroat,tani shumica veq jon shperngul ne Kroaci,p.sh
kan qen me mbiemra shqiptar, mazreku,geqoviq(gjeqovi)Paliq (palaj)etj.
« Editimi i fundit: 16-10-2009, 15:41:49 nga teverlani »

 • Postime: 83
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 17-10-2009, 19:32:43
Numri i artefakteve dhe i monedhave që rrezikohen të zhduken është i madh. Dëmi do të jetë tepër i madh nëse marrim parasysh përvojat e tilla që na kujtojnë edhe këtë fakt: në vitet e mëhershme, tregtarët e Janjevës kanë mbledhur shumë monedha antike, të cilat janë shitur apo janë dërguar në muze të tjerë. Gojko Kraljeviq përmend në buletinin e Muzeut të Kosovës të vitit 1984, që lidhet edhe me Muzeun e Sarajevës. Po ashtu, edhe në buletinin e Muzeut të Kosovës të vitit 1959/60, R. Galoviq shkruan se në vitin 1934 në Janjevë u zbulua një depo e periudhës së halshtatit, ku rëndësi të madhe kanë byzylykët e zbuluar, që lidhen me zbulimet në territorin e Maqedonisë dhe përfaqësojnë kulturën ilire mjaft të zhvilluar. Shumë gjetje të rëndësishme nga Janjeva më parë ishin dërguar edhe në Muzeun e Beogradit, fakt ky që dëshmohet edhe me dokumentin nr. 53/1, i datës 28.1.1999, ku drejtori i Muzeut të Prishtinës, Branko Jokiq, i lutet drejtorit të Muzeut popullor në Beograd, mr. Bojana Boriq Breshkoviq, që thesari i Janjevës t’i bashkëngjitet materialit tjetër nga Kosova, për t’u ekspozuar në ekspozitën “Arheolosko Blago Kosova i Metohije”.

Katër kg monedha argjendi vetëm për 400 euro!

Në vitin 2005, një qytetar nga Janjeva i kishte shitur katër kilogramë monedha të argjendit në qytetin e Prizrenit vetëm për 400 euro. Artefakte nga territori i Kosovës pothuaj gjenden në të gjitha muzetë në territorin e ish-Jugosllavisë, sidomos në Beograd, Shkup, Vranjë, Sarajevë, Nish, Leskoc, Arangjelovc etj.

Temat e fundit