×
Hyrja
Profili

Jashtëtokësorë në tokë?! Jashtetoksoret

Jashtëtokësorë në tokë?! Jashtetoksoret

· 7 · 641

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 02-12-2010, 16:01:03
Zbulimi i një bakteri që shfrytëzon arsenikun për të mbijetuar bindi NASA-ën për ekzistencën e jetës në planete të tjerë me atmosferë ndryshe nga planeti ynë.

“Zbulimi astrobiologjik” u krye në thellësitë e pasura me arsenik të liqenit Mono në Parkun Kombëtar të Josemites në Kaliforni.

“Shfrytëzimi i arsenikut në metabolizmin e këtyre gjallesave tregon se ekziston jeta në format e tjera, ndryshe nga ato që njohim ne. Janë alienë, alienë që ndoshta ndajnë të njëjtin ambient me ne”, deklaron astrobiologu Levis Dartnell nga Qendra për Kërkimet Planetare në Londër.

NASA njofton se rezultatet e kërkimit do të publikohen sot në një konferencë për shtyp me temën: “Një zbulim i astrobiologjisë që do të ketë ndikim për të provuar jetën jashtëtokësore”. /top channel
« Editimi i fundit: 12-02-2020, 15:55:50 nga M A X »

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer
dreamm
#1 ne: 02-12-2010, 20:40:41
Si nuk pame asnjehere dicka konkrete, konkrete xhanem? hmmmmm:

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#2 ne: 02-12-2010, 20:54:30
Po qe ka kjo dihet Dreamm ka vite bile qe e di njerezimi por mos ki frike ti skane pune me ne shqiptaret :P

 • Postime: 3256
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#3 ne: 02-12-2010, 23:40:28
Une dyshoje te ADN e Shqiptareve, lol se nuk arriti asnje sundimtar te na zhduki, por zhdukem superfuqin boterore, Romaket, dhe po ashtu perzum Turiqt dhe i bem njerez, keshtu qe ... Mund te jemi dhe ne Jashtetoksore.  ^o)
« Editimi i fundit: 03-12-2010, 23:29:52 nga Gjumashi »

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#4 ne: 03-12-2010, 10:28:38
E ketu doja me dal e une gjumasho :P

 • Postime: 1439
 • Gjinia: Mashkull
DiniL
#5 ne: 03-12-2010, 23:26:22
Qe egzistojne nuk behet fjale se kot nuk ka dal si shprehje "O ufo ca ke bo?"  :P

 • Postime: 359
 • Gjinia: Femer
JustA
#6 ne: 03-12-2010, 23:32:17
hajt futkotizem hajt LOL