Jashtëtokësorë në tokë?! - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Jashtëtokësorë në tokë?!

Jashtëtokësorë në tokë?!

· 7 · 708

 • Postime: 28110
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 02-12-2010, 16:01:03
 

Zbulimi i një bakteri që shfrytëzon arsenikun për të mbijetuar bindi NASA-ën për ekzistencën e jetës në planete të tjerë me atmosferë ndryshe nga planeti ynë.

“Zbulimi astrobiologjik” u krye në thellësitë e pasura me arsenik të liqenit Mono në Parkun Kombëtar të Josemites në Kaliforni.

“Shfrytëzimi i arsenikut në metabolizmin e këtyre gjallesave tregon se ekziston jeta në format e tjera, ndryshe nga ato që njohim ne. Janë alienë, alienë që ndoshta ndajnë të njëjtin ambient me ne”, deklaron astrobiologu Levis Dartnell nga Qendra për Kërkimet Planetare në Londër.

NASA njofton se rezultatet e kërkimit do të publikohen sot në një konferencë për shtyp me temën: “Një zbulim i astrobiologjisë që do të ketë ndikim për të provuar jetën jashtëtokësore”. /top channel
« Editimi i fundit: 19-10-2020, 13:07:17 nga M A X »

 • Postime: 12158
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 02-12-2010, 20:40:41
Si nuk pame asnjehere dicka konkrete, konkrete xhanem? hmmmmm:

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 02-12-2010, 20:54:30
Po qe ka kjo dihet Dreamm ka vite bile qe e di njerezimi por mos ki frike ti skane pune me ne shqiptaret :P

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-12-2010, 23:40:28
Une dyshoje te ADN e Shqiptareve, lol se nuk arriti asnje sundimtar te na zhduki, por zhdukem superfuqin boterore, Romaket, dhe po ashtu perzum Turiqt dhe i bem njerez, keshtu qe ... Mund te jemi dhe ne Jashtetoksore.  ^o)
« Editimi i fundit: 03-12-2010, 23:29:52 nga Gjumashi »

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 03-12-2010, 10:28:38
E ketu doja me dal e une gjumasho :P

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 03-12-2010, 23:26:22
Qe egzistojne nuk behet fjale se kot nuk ka dal si shprehje "O ufo ca ke bo?"  :P

 • Postime: 359
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 03-12-2010, 23:32:17
hajt futkotizem hajt LOL

Temat e fundit