×
Hyrja
Profili

Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjen

Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjen

· 1 · 413

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 27-11-2011, 01:17:44
Studimi: Jo vetëm CO2 fajtor për ngrohjen


Sasia e dioksidit të karbonit (CO2) e emëtuar në atmosferë, ka shumë herë më pak ndikim në fenomenin e ngrohjes globale nga sa pretendohej deri më tani.

Të paktën ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën “Science” të një grupi studiuesish amerikanë.

Studiuesit thanë se njerëzimi duhet të të përgatitet për ndryshimet drastike të klimës, por se kjo nuk vjen kryesisht nga rritja e dioksidit të karbonit.

Ky studim hedh poshtë ato të kryera në 150 vitet e fundit, që ia faturonin rritjen e temperaturave globale rritjes së sasisë së karbonit në atmosferë.

Sipas Andreas Schmittner, nga universiteti i Oregonit në Shtetet e Bashkuara dhe udhëheqësi i studimit, ngrohja globale është një fazë e pashmangshme nëpër të cilën po kalon planeti ynë. Ai thotë se nga studimet, 21 mijë vjet më parë temperaturat mesatare në Tokë kanë qenë më të larta se mesatarja aktuale. Schmittner vazhdon se ngrohjen para 21 mijë vjetësh nuk mund t’ia faturojmë dioksidit të karbonit.

Megjithatë, në raportin e tyre, studiuesit njohin ndikimin e CO2 duke thënë se ka ndikuar me rritjen nga 2-3 gradë të temperaturës mesatare globale pas epokës industrial. 

Ky “zbulim” nuk do të thotë të ndalojmë luftën kundër emëtimit të CO2 në atmosferë, thonë shkencëtarët, por do të thotë se njerëzimi ka më shumë kohë, për të marrë masat e duhura. /top channel
 

Djathi - jo vetem i shijshem, por dhe i shendetshem

Nisur nga M A XRubrika Tryeza

Postimi i fundit 25-03-2020, 19:14:43
nga M A X
Jo vetëm modë ne TV Klan

Nisur nga InfoZRubrika Televizion

Postimi i fundit 03-03-2020, 19:25:59
nga InfoZ
…Rama, vetëm fasadë…

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 18-04-2019, 10:27:56
nga M A X
Edhe kuajt dine te jene te embel...jo vetem macet e qente

Nisur nga M A XRubrika Imazhe

Postimi i fundit 09-04-2019, 18:02:42
nga Ωμέγα
Era Istrefi dëshiron të këndojë vetëm shqip

Nisur nga M A XRubrika Muzika

Postimi i fundit 06-04-2019, 00:13:26
nga M A X