Këpuca më antike në botë, 5500 vjeçare - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Këpuca më antike në botë, 5500 vjeçare

Këpuca më antike në botë, 5500 vjeçare

· 1 · 1637

  • Postime: 28193
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 10-06-2010, 16:41:50
Kërkues të universitetit irlandez të Cork kanë gjetur një këpucë që sipas analizave, është më antikja në botë prej lëkure.

Në një artikull të botuar në revistën “Plos”, thuhet se këpuca është krijuar 5500 vjet më parë.

Zbulimi ka ndodhur në Armeni, në kufi me Iranin, dhe këpuca, e pajisur me lidhëse, është në kushte aq të mira sa kërkuesit mendonin se ishte 600 vjeçare.

Ndërkohë që krijimi i saj lidhet me vitet 3500 përpara erës sonë. Top Channel

Temat e fundit