×
Hyrja
Profili

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

· 1 · 1002

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 18-01-2009, 00:25:00
Te ndryshojme stilin tone te jetes ose te vdesim. Ky eshte mesazhi ne thelb te raportit vjetor te “Worldwatch Institute” i cili cdo vit mbledh 47 studime nga shkencetaret me te mire te botes per ndryshimet klimatike.

Konkluzioni i tyre nuk le alternative te trete: Bota duhet te pakesoje ne menyre drastike, brenda 2050-es aftesine aktuale per te ndotur, ne vecanti emetimin e dioksidit te karbonit ne atmosfere, ne te kunderten do te perballet me katastrofa epokale.

“Gjendja e botes eshte perkeqesuar dhe eshte domosdoshmerisht e nevojshme per te arritur ne nje nivel te ri te zhvillimit te bazuar mbi prodhimin dhe konsumin e energjise qe respekton ambjentin”, theksohet ne raport.
http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=140214
 

Klima!

Nisur nga M A XRubrika Diskutime

Postimi i fundit 17-10-2012, 23:07:46
nga erlehta
Klima vitet e fundit!

Nisur nga erlehtaRubrika Gjeografia Fizike

Postimi i fundit 18-03-2012, 18:22:02
nga M A X
Pozita gjeografike e Shqiperise, mjedisi, klima, portet dhe Popullsia

Nisur nga milanistiRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 21-08-2004, 14:04:35
nga milanisti