Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

· 1 · 1076

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-01-2009, 00:25:00
Te ndryshojme stilin tone te jetes ose te vdesim. Ky eshte mesazhi ne thelb te raportit vjetor te “Worldwatch Institute” i cili cdo vit mbledh 47 studime nga shkencetaret me te mire te botes per ndryshimet klimatike.

Konkluzioni i tyre nuk le alternative te trete: Bota duhet te pakesoje ne menyre drastike, brenda 2050-es aftesine aktuale per te ndotur, ne vecanti emetimin e dioksidit te karbonit ne atmosfere, ne te kunderten do te perballet me katastrofa epokale.

“Gjendja e botes eshte perkeqesuar dhe eshte domosdoshmerisht e nevojshme per te arritur ne nje nivel te ri te zhvillimit te bazuar mbi prodhimin dhe konsumin e energjise qe respekton ambjentin”, theksohet ne raport.
http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=140214

Temat e fundit