×
Hyrja
Profili

Krijohet vrima e zeze ne laborator

Krijohet vrima e zeze ne laborator

· 1 · 967

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 15-10-2009, 22:30:55

Krijohet vrima e zeze ne laborator

Dukej vetem nje ushtrim teorik kur ne fillim te vitit dy shkencetare propozuan krijimin e nje vrime te zeze ne laborator. Tani Tie Jun Cui e Qiang Cheng te “Southeast University di Nanchino”, ne Kine, e kane realizuar.

Kerkimet e para

Hipotezat e para per ndertimin e vrimes se zeze u hodhen nga Evgenii Narimanov e Alexander Kildshev te “Purdue University ne Indiana te Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Ata niseshin nga ideja e riprodhimit te te njejtave cilesi te nje vrime te zeze kozmike ne te cilen nje force shume e madhe graviteti perthyen rrethanat e kohes dhe hapesires duke mos lejuar qe te perhapet as drita.

Ata llogarisnin edhe se si te ndertonin nje strukture qe te materializonte endrren e tyre: ne praktike nje strukture elementesh cilindrike koncentrike me zemer te perbashket.

Kjo pajisje do te kishte mundesine te perqendronte energjine e shndritshme ne zemer, duke e izoluar ne te njejten menyre sic bejne vrimat e zeza ne hapesire.

Nga teoria ne praktike

Nga teoria ne praktike eshte mberritur menjehere nga universiteti kinez duke u bazuar ne teorine e kerkuesve amerikane.

Dy shkencetaret kane treguar se teoria funksionon duke perdorur ne vend te drites se dukshme mikrovale. Keto kapen dhe dergohen drejt qendres duke mos dale me prej andej. Nga brendesia e pajisjes gjenerohet nxehtesi.

“Jemi te habitur qe ia dolen kaq shpejt”, shprehen te habitur shkencetaret amerikane.

“Por kalimi ne gjatesine e vales se dukshme do te jete shume me i komplikuar dhe do te nevojitet perdorimi i materialeve te tjera”, shtojne ata.

Megjithate kerkuesit kineze nuk ndihen aspak te shkurajuar nga keto deklarime.

“Do t’ia arrijme me driten e dukshme brenda vitit”, premtojne ata.

Vrimat e zeza te krijuara ne laborator nuk kane lidhje me perpjekjen e shkencetareve te CERN-it ne Gjeneve. Eshte krejtesisht dicka tjeter.

TCH
 

Kek me cokollate te zeze

Nisur nga InfoZRubrika Mix

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:29:19
nga InfoZ
magjia e zeze simptomat

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:31:42
nga InfoZ
Si te shpetojme nga magjia e zeze?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 13:37:10
nga M A X
Si behet magjia e zeze?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 13:36:26
nga M A X
Ku blihet fara e zeze?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 22-03-2020, 20:29:32
nga InfoZ