Kulla me e larte ne bote - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kulla me e larte ne bote

Kulla me e larte ne bote

· 1 · 828

  • Postime: 27954
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-07-2011, 11:41:34
Kulla e energjisë diellore në Arizona do të jetë ndërtesa e dytë më e lartë në botë

Kulla gjigante do të krijojë energji elektrike duke përdorur turbinat, nxehtësinë e diellit dhe një oxhak masiv prej 792 metrash.
Do të prodhohet energji sa për të furnizuar 150,000 shtëpi.
Ndërtesa do t’u sigurojë punë 1,500 personave.
Struktura masive, që do të ketë një bazë me diametër 3.2 km dhe do të kushtojë $700 milionë për ta ndërtuar
Në shkretëtirën e Arizonës do të ndërtohet një kullë gjigante për energji solare, e cila, me dyfishin e lartësisë së Empire State Building në Nju Jork, do të jetë ndërtesa e dytë më e gjatë në botë.

Kulla, që do të ndërtohet 130 milje në perëndim të Phoenix në La Paz County, është planifikuar si një burim revolucionar energjie elektrike thellë në shkretëtirë.

Turbinat do të përdoren për të detyruar ajrin e ngrohur nga dielli të kalojë përmes një oxhaku 792 metra në mënyrë që të gjenerojë sasi të mëdha energjie natyrale.


Do të llogaritet se do të prodhohen më tepër se 1 milion megavat orë energji nga ndërtesa e jashtëzakonshme, duke siguruar energji të mjaftueshme për 150,000 shtëpi.

Projekti po planifikohet nga një kompani e quajtur EnviroMission. Presidenti i saj, Chris Davey, tha për azfamily.com: ‘Nuk përdor ujë dhe ka një kosto konkurruese. Nuk mendoj se industria mund të kërkojë më tepër se kaq.’
http://www.krokodili.com/2011/07/kulla-e-energjise-diellore-ne-arizona-do-te-jete-ndertesa-e-dyte-me-e-larte-ne-bote/

Temat e fundit