Kur është fundi i botës sipas shkencëtarit Isak Njuton ! - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kur është fundi i botës sipas shkencëtarit Isak Njuton !

Kur është fundi i botës sipas shkencëtarit Isak Njuton !

· 42 · 27837

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 20-06-2007, 07:58:28
Sipas shkencëtarit anglez, sër Isak Njuton, ka filluar numërimi mbrapsht. Kanë mbetur më pas se 53 vite deri në fund të botës, i parashikuar sipas Njutonit në vitin 2060. Babai i fizikës moderne e formuloi këtë profeci në një letër të vitit 1704, të zbuluar ditën e diel, në një ekspozitë të Universitetit hebraik të Jeruzalemit të titullar “Sekretet e Njutonit”. Por përse viti 2060? Njuton shkruan se do të ishte 1200 vite pas vitit 800 pas Krishtit, datë në të cilën restaurohet Perandoria e Shenjtë Romake. Mesa duket shkencëtari ka arritur në këtë datë pas leximit të librit të profetit Daniel, një nga librat më të vështirë ku gjenden simbolika të panumërta dhe vizione fantastike.

 • Postime: 35
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-07-2008, 02:55:23
Hmmmmmmmmmm me duket interesant amo a ka naj fakt prej I.Njutonit se eshte e mundur te ndodh End of the world...

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 13-07-2008, 05:37:59
Nese eshte mbeshtetur ne "profecite e Danielit", atehere nuk ka "vlere" emri i I.Njutonit. Nqs do te nisej nga vezhgime te vetat, apo llogaritje me baze shkencore, ja vlente te viheshe ne mendime. Kete llogari nuk ka mbetur "i zi e i bardhe" pa e bere...

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 23-07-2008, 09:18:29
Eshte per te te ardhe keqe kur Isak nj. njihet edhe si nje nga shkencetaret me ne krye te listes boterore te te gjithedishmeve...Ne nje simpozium te mbajtur aty rreth viteve 1712-1713 ne Lion te Frances Isaku pytetet nga disa kolege shkencetar se qfar deshiron te arrish nga gjithe kjo pune e lodhshme,ky pa hezitim iu pergjigjet  >> DESHIROJ TE ARRI TA NJOH KRIJUESIN E UNIVERSIT DHE BOTES KU NE PO SHKENCEROJME << Prandaj besoj se thenja me larte e postuar nga Berni edhe nuk munde te qendroj ngase do ish ky njeri ai i cili do e vinte ne pikepyetje vete punen e ti disavjeqare per te miren e njerezimit...

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 25-07-2008, 15:24:18
  Kjo ëhtë njëra ndër pyetjet që nuk kan përgjigje sikurse edhe imagjinatës që nuk i dihet fillimi e as fundi, pra është paragjykim i rëndomtë i një apo shumë shkencëtarëve apo i cilit do njeriu. Shkenca e njeriut nuk e ka aftësinë e përgjigjjes së këtyre lloj pyetjeve. Njeriu mundohet të dijë gjithçka, në fakt mbetet gjithmonë i padijshëm n'krahasim me atë se sa ka për të mësuar. Njutoni, duhet të dinte se në ç'kohë ka qenë dasht të lind edhe kur do të vdiste! "Fundi i botës" ndoshta më herët, tani, më vonë apo fare, do të duhej apo jo të bëhet, njeriu nuk mund t'a dijë, sepse vet nuk e ka krijua atë. Ky shkrim i Njutonit pamarr parasysh se në çfar vepra është bazuar, si i tillë është i pakuptimtë sikurse edhe i çdo njeriu të rëndomtë që mendon ashtu!? Fefa, tung-tung

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 25-07-2008, 15:55:27
kam degjuar per kete...
per me shume informacione shkoni te faqja http://www.armageddononline.org/Disaster-Prophecy/end-of-the-world-isaac-newton-2060.html

#6 ne: 05-09-2008, 16:33:53
Simbas Isak Njutonit fundi i botes është ne vitin 2060 Isak njutoni këtë e ka gjetur në sekretin e biblës ku edhe ne vitet moderne të jetës së sotme njerëzit i gjejnë sekretet biblike ku p.sh. para se të sulmohen kullat binjake një reporter amerikan e ka gjetur në bibel këtë sekret.Për Isak Njutonin më vie keq se babai i shkencës besonte ne profecitë biblike , megjithate profecitë e gjetura ishin të verteta! INTERESANT !

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 08-09-2008, 12:20:52
 hmmmmm: nuk me bindin keto lloj parashikimesh... Para ca vitesh  kam degjuar lloj - lloj budalleqesh per permbysjen e botes ne vitin 2000 dhe.. lavdi Zotit ne jemi ne jete akoma.

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 08-09-2008, 13:16:21
Sipas asaj qe kam pare ne kanalin National Geografic Chanel, thuhet se sipas Isak Njutonit, fundi i botës do jetë ne vitin 2060, siç është shkruar edhe me herët nga Berni.Mirëpo ka bindje të ndryshme ne religjione të ndryshme:

Krishterizmi: Fundi i botës(fillimi i mbarimit) sipas disa drejtimeve protestante do të ndodhë duke u bartur te drejtet ne parajse prej nga do të shohen te mbeturit ne toke nën regjimin e antikrishtit për 1000 vjet.Me në fund kthehet Krishti ne toke dhe fiton luftën kundër antikrishtit.

Islami: Fundi i botës është i karakterizuar ne gjykim dhe ndarje te besimtareve prej jobesimtareve. Ne fund, besimtareve u jepet pije qe pergjithmone u shuan etjen.

Judaizmi(hebreizmi
): Hebrenjte ne ekzil do të sillen ne Izrael, te vdekurit do të ringjallen dhe e gjithë njerezia do të jetojne te shperndare.Mendimi është se mekataret do të jetojne ne faj te perjetshem para se te dërgohen ne fer te deciduar.

Hinduizmi
: Sipas hinduizmit fundi i botës karakterizohet me një lum mekatesh qe do të shkateroje gjithçka.

Budizmi: Kur bota te marrë fund, i gjithë mësimi i Budes do të zhduket për tu ringjallur një Bude i ri.

Hopi: Ky nacion autokton amerikan beson së fundi i botës do të ndogje kur toka te mbulohet me gjarpinje te hekurt, lumenje te ngurte, detet do të nxihen dhe një yll i madh i kaltert do të fluturoje drejt tokes.

Mormonizmi: Krishti do të kthehet ne Jackson County ne Missouri ne USA dhe njerëzve do tu paraqiten te tre mbreterite hyjnore.

Mitologjia nordike: Fundi i botës thiret ndryshe edhe Ragnarok. Kjo do të ndodhë me një lufte krejteshkateruese ndermjet Zotnave.

Majat
: sipas kalendarit te Majave, do të ndodhë një ndryshim i madh ne vitin 2012 gjë te cilën shumica e mendojnë si fund te boets.

Zoroastrianizmi: Sipas këtij besimi, fundi i botës karakterizohet me shkaterimin e tokes ne zjarr e flakë, ku te fajshmit do të denohen për tre ditë qe pastaj te falen nga mëkatet.


Dola pak nga tema, mirëpo qëllimi im ishte te theksoj se ka shumë bindje, spekulime mbi Fundin e Botes. Cila është e saktë nuk dihet. Ka patur edhe me herët pritje te Armagedonit, qe nuk ka ndodhur, por, Mjafton qe të ndodhë një here.(pa mare parasyshe se kush e parashikoi).

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 25-09-2008, 21:15:32
interesante kjo e mesipermja........

#10 ne: 16-10-2008, 18:14:31
Nëse është mbeshtetur ne "profecite e Danielit", atëherë nuk ka "vlerë" emri i I.Njutonit. N.q.s. do të nisej nga vezhgime te vetat, apo llogaritje me baze shkencore, ja vlente te viheshe ne mendime. Këtë llogari nuk ka mbetur "i zi e i bardhe" pa e bërë... ^o)

#11 ne: 16-10-2008, 18:16:59
Nëse është mbeshtetur ne "profecite e Danielit", atëherë nuk ka "vlerë" emri i I.Njutonit. N.q.s. do të nisej nga vezhgime te vetat, apo llogaritje me baze shkencore, ja vlente te viheshe ne mendime. Këtë llogari nuk ka mbetur "i zi e i bardhe" pa e bërë... :S :S :S

#12 ne: 16-10-2008, 18:19:53
hmmmmm: hmmmmm: LOL  :engjell:

#13 ne: 16-10-2008, 18:23:31
 >< LOL Jojo: :puth

:s

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 13-01-2009, 21:30:36
fundin e botes nuk mund ta dije askush sepse ate e di vetem jehovai perendia e izraelit prandaj mos u merrni me gjera te kota dhe mos shpenzoni kohen duke shkruatur hamendesimet e (muslimaneve)dita e fundit do te jete e tmerrshme prandaj peratituni sepse po afrohet po dita e caktuar nuk dihet.ju peshendes

#15 ne: 11-02-2009, 23:02:45
I.NJUTONIja ke fut kot fare.kshu keni thon qe para 500000 vjtesh juve.derisa sa jemi gjalle mos na shpikni gjera pa te degjuara.mjaft kemi hallet tona.mos u trembni se ja fusin kot fare.me qene ashtu shpikin te gjithe.hahahahahaha .

#16 ne: 25-02-2009, 00:15:35
Fundin e botes mund ta them me plot bindje se nuk e din asnjë njeri e aq më pak Isak Njutoni.Fundin e botës e din vetëm Allahu.I.Njutoni u bazua në libra të pa vërtet kur tha se fundi i botës është ne vitin 1060.

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 25-02-2009, 01:02:23
Ne fakt ai Isaku i vertete e parashikoj ne 2060-ten...

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 25-02-2009, 13:02:19
kot e ke kete rubrike pasi fundi i botes do dhe 4 miljard vjete. aq sa vjece eshte. ajo eshte ne mesin e jetes se saje. ky parashikim nuk eshte nga  I. Njuton por nga A. Einshtain

#19 ne: 23-03-2009, 11:34:02
Une nuk dua te vdes pa e shijuar jeten mire,megjithese dikur vdekja do na vij ne dite prej ditesh.do me vij keq per femijet e mi.

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 28-04-2009, 18:53:22
Sipas shkencëtarit anglez, sër Isak Njuton, ka filluar numërimi mbrapsht. Kanë mbetur më pas se 53 vite deri në fund të botës, i parashikuar sipas Njutonit në vitin 2060. Babai i fizikës moderne e formuloi këtë profeci në një letër të vitit 1704, të zbuluar ditën e diel, në një ekspozitë të Universitetit hebraik të Jeruzalemit të titullar “Sekretet e Njutonit”. Por përse viti 2060? Njuton shkruan se do të ishte 1200 vite pas vitit 800 pas Krishtit, datë në të cilën restaurohet Perandoria e Shenjtë Romake. Mesa duket shkencëtari ka arritur në këtë datë pas leximit të librit të profetit Daniel, një nga librat më të vështirë ku gjenden simbolika të panumërta dhe vizione fantastike.#21 ne: 10-05-2009, 12:03:13
  :D kjo qe thojn shkenctart e ton nuk esht aspak e vertet fundin e botes e din vetem zoti i cili na ka krijuar nuk mund ta din as  bibla sa hyra as hasa :P kaq kisha  ^o)  hmmmmm:

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 10-05-2009, 13:28:16
nuk besoj qe Njutoni bazohej tek profecite ;) Berni. ja ke fut kot plako, cito ku e ke lexuar dhe perktheje ashtu sic duhet ;)

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 10-05-2009, 23:16:08
kur e ka shkru Zoti ..eh ju kur thot Isak Njuton

#24 ne: 30-06-2009, 12:38:32
fundin e botes nuk e di kerkush perpos allahut xh.sh andaj sdi pse njerzit hym ne do pun ku sju tako as isak njuton nuk e ka zbuluar vetem ka menduar se e ka zbuluar e pa vertet allahu ju shperblft ESH HEDU EN LA ILAHE IL-LALL-LLA WE ESH-HEDU ENNE MUHAMMEDIN 'ABDUHU WE RESULUHU

Temat e fundit