×
Hyrja
Profili

Lind qeni i parë transgjenik

Lind qeni i parë transgjenik

· 1 · 456

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 30-07-2011, 00:55:03
 

Quhet Tegon qenushi i parë transgjenik, i racës “beagle”, që shkëlqen me ngjyrë jeshile kur vendoset nën dritën ultraviolet, pasi ka gëlltitur një antibiotik të vecantë, me bazë dioksiciline.
Lindja u realizua nga disa shkencëtarë koreano-jugorë të Universitetit të Seulit, që kanë përdorur një teknikë klonimi që mund të ndihmojë në zbulimin e kurave të reja të sëmundjeve të Parkinsonit dhe Alzheimerit.

Sipas agjencisë së lajmeve “Yonhap”, zbulimi është bërë pas një testimi që ka zgjatur dy vjet.

Geni i injektuar tek kafsha për të shkaktuar këtë tip reaksioni mund të zëvendësohet me gjene që mund të dobësojnë sëmundje të rënda që prekin edhe njeriun.

Qentë dhe njerëzit kanë të përbashkët 268 gjene dhe miqtë tanë me 4 këmbë janë përdorur edhe më parë si modele për të studiuar disa lloje tumori dhe verbërinë. /top channel
« Editimi i fundit: 15-06-2020, 00:22:30 nga InfoZ »
 

Kur lind hena?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-03-2020, 14:46:25
nga InfoZ
Kur lind dielli?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-03-2020, 14:45:56
nga InfoZ
Ne cfare jave lind bebi?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 06-04-2020, 00:25:03
nga M A X
Nëna me mitër të dyfishtë lind dy herë brenda muajit

Nisur nga M A XRubrika Familja

Postimi i fundit 29-03-2019, 23:07:38
nga Rommel
Ç’DUHET BËRË BESIMTARI KUR I LIND FËMIJA?

Nisur nga V@GαβθηDRubrika Forumi Islam

Postimi i fundit 22-03-2013, 00:06:24
nga Pasion