Lufta e Apollove për të sunduar hapësirën - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lufta e Apollove për të sunduar hapësirën

Lufta e Apollove për të sunduar hapësirën

· 1 · 531

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 31-03-2011, 13:50:21
Eksplorimet gjeografike të shek XV-XVII nxitën fantazinë e shkrimtarëve për të krijuar vepra si "Robinson Kruzo, sot udhëtimet në hapësirë e kanë shpënë imagjinatën përtej çdo kufiri të menduar ndonjëherë

Lufta e Apollove për të sunduar hapësirën

Ndërkohë që mjetet e sotme të udhëtimit as që mund të krahasohen me ato të Kristofor Kolombit, edhe eksplorimet në hapësirë kanë zgjuar të tjera përmasa të kureshtjes njerëzore. Eksplorimet gjeografike të shek XV-XVII nxitën fantazinë e shkrimtarëve për të krijuar vepra si "Robinson Kruzo", "Aventurat e Guliverit", "20 mijë lega nën det" a "Rreth tokës në 80 ditë", ndërsa sot udhëtimet në hapësirë e kanë shpënë imagjinatën përtej çdo kufiri të menduar ndonjëherë.

Jashtëtokësorët, UFO-t, udhëtimi në të kaluarën a në të ardhmen, janë ide po aq nxitëse sa ç'ishin dikur ëndrrat për të shkuar në zonat e pashkelura ekzotike të rruzullit tokësor.

Në dhjetor të vitit 1972, astronautët amerikanë lanë në Hënë një pllakë metalike me këtë mbishkrim: "Këtu njeriu përfundoi eksplorimin e parë të Hënës…" . Kështu, eksplorimet në Hënë, që kishin filluar më 1969 me anijen Apollo 11, përfunduan me anijen Apollo 17 në vitin 1972.

Vera e vitit 1969 ishte një kohë e veçantë në histori. Kjo ndodhi kur njerëz nga Toka, astronautë amerikanë, shkuan me Apollo 11 në Hënë, zbritën dhe u kthyen në Tokë pa problem. Bota i nderoi këta astronautë si heronj.

Neil Armstrong dhe Edvin Aldrin ishin të parët që zbritën atje. Por ata nuk ishin të fundit. Agjencia amerikane për fluturime në hapësirë, e njohur me akronimin NASA, ndërmori edhe gjashtë misione të tjera në Hënë me anijen Apollo.

Apollo 12 u nis vetëm 4 muaj pas kthimit të Apollo 11. Një natë më parë kishte rënë shi. Retë ishin shpërndarë, por shira të tjerë parashikoheshin. Zyrtarët e NASA-s arritën në përfundimin se moti ishte i përshtatshëm dhe kështu, Apollo 12 u nis nga Toka për në Hënë.

Vetëm 36 sekonda pas nisjes një rrufe goditi raketën Saturn 5, që shtynte anijen. Anija Apollo humbi rrymën elektrike në sistemin e kontrollit. Aparaturat e ndërprenë funksionimin. Astronautët punuan me gjakftohtësi dhe e kthyen rrymën. Por një tjetër rrufe ra dhe rryma elektrike u ndërpre përsëri.

Rrufeja e dytë nuk e preku raketën Saturn 5. Kështu, ajo vazhdoi ta shtynte anijen në udhën e saj. Astronautët shumë shpejt ndreqën defektin. Gjendja u normalizua dhe Apollo 12 mundi të vazhdonte fluturimin drejt Hënës...

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

Temat e fundit