×
Hyrja
Profili

Mberrijne gishtat e pare bionike

Mberrijne gishtat e pare bionike

· 1 · 556

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 10-12-2009, 00:51:09
Maria Antonia Iglesias eshte nje ish-pianiste e cila ne 2003-shin, pas nje infeksioni te rende, i ishin prere te gjitha gishtat e dores se djathte dhe komplet dora e djathte.

Zonjes iu desh te hiqte dore jo vetem nga pasioni i saj per pianon, por nuk mund te kryente as gjestet me te zakonshme te perditshme.

Kohet e fundit, zonja Iglesias filloi te kryente punet e perditshme si me pare.

Dhe ne fakt ajo ishte nje nga pacientet e para te “ProDigits”, ndermarrja artificiale e realizuar nga shoqeria angleze “Touch Bionics”.

Proteza ka formen e nje doreze te personalizuar qe mund te vishet ne cdo lloj dore: ne brendesi jane instaluar sensore mioelektrike qe perceptojne tensionin e gjeneruar nga muskujt e krahut dhe e transformojne ne levizje.

Sipas tipologjise se zgjedhur, doreza bionike mund te kushtoje nga 38 mije ne 50 mije euro. /top channel/