Milingonat parashikojnë tërmetet? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Milingonat parashikojnë tërmetet?

Milingonat parashikojnë tërmetet?

· 1 · 705

  • Postime: 27954
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-03-2011, 00:01:02
Një studim i ri ka treguar se milingonat ndoshta mund t’i parashikojnë tërmetet. Ulrich Schreiber, gjeolog në Universitetin Duisburg-Essen në Gjermani, pohon se milingonat e kuqe qëndrojnë në vendet ku ka tërmete dhe në bazë të sjelljes së tyre mund të parashikohet një tërmet.

Schreiber së bashku me kolegët e tij për dy vite kanë analizuar milingonat, me ç’rast kanë vërejtur se ato ndryshojnë sjelljen para ndonjë dridhjeje në afërsi. Në atë moment, milingonat dalin në sipërfaqe, ndërsa në mënyrë të pazakontë sillen sidomos gjatë natës.

Sipas Earth Times, ai po ashtu pohon se milingonat e kuqe pëlqejnë ‘të banojnë’ në vendet në të cilat ka tërmete më shpesh, ndërsa në bazë të sjelljes së tyre, mund të parashikohet tërmeti.

Në shkarjet vjen deri te gërryerjet ndërmjet pllakave tektonike, ashtu që milingonave u pëlqejnë këto vende për shkak të gazrave të cilat i ngrohin ato.

Ndërkohë, eksperti për milingona Alfred Buschinger dhe specialisti për tërmete Heiko Woith, thonë se Schreiber e ka gabim, pasi milingonat gjatë dimrit qëndrojnë në folenë e tyre, prandaj sjellja e tyre nuk mund të shërbejë si parashikues i tërmeteve. /Telegrafi/

Temat e fundit