Mistere - Detektivi i të pamundurës - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mistere - Detektivi i të pamundurës

Mistere - Detektivi i të pamundurës

· 1 · 556

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-08-2011, 01:20:22
Detektivi i të pamundurës

INTERVISTA / JOE NICKELL

Është i vetmi person në botë që e merr pagën për të zbuluar mistere. Joe Nickell, kryeshkencëtar në Committee for Skeptical Inquiry (CSI) në Buffalo, në shtetin e New Yorkut merret me analizimin e dokumentave të lashtë (kanë qenë të tijët testet që çmontuan ditarët falsë të Jack the Ripper), me studimin e gjurmëve misterioze (ato të të supozuarit Yeti), apo truke të ndryshëm. "Që fëmijë ëndërroja të bëhesha magjistar. Dhe ëndërroja të bëhesha investigues", thotë Nickell. "Dhe me kalimin e kohës, kam arritur të realizoj një pjesë të madhe të ëndrrave të mia".

- Si keni filluar?

Kam filluar në vitin 1969, kur mora pjesë për herë të parë në një organizim spiritual për të thirrur shpirtin e Houdinit. E kotë të them që magjistari i madh nuk i shfaq. Megjithatë, që atëherë kam patur shansin të hetoj raste të shumtë, si për shembull shtëpia e rrënuar nga Mackenzie në Toronto, apo pohimet e disa zhytësve që këmbëngulnin se kërkonin flori në Yukon.

- Si punoni?

Më pëlqen të hetoj vërtet, të shkoj në vendngjarje, të flas me personat e përfshirë dhe kur duhet, të eksperimentoj. Kështu ndodhi në rastin e Sindone, aty ku duke fshirë basorelievin e një fytyre zbulohej një pamje në negativ tamam si ajo e Sindone.

- Përse është e rëndësishme të hetohet një mister?

Me kalimin e viteve kam kuptuar se përballë paranormales, njerëzit kanë prirjen të ndahen në dy grupe: Ata që besojnë dhe ata që nuk besojnë. Dy pole të kundërt që, në të vërtetë kanë më shumë të përbashkëta nga sa mendojnë. E para prej këtyre qëndron në tendencën për t'u nisur gjithmonë nga përgjigjja e preferuar për t'u ngjitur pastaj tek teza, duke zgjedhur herë pas here provat dhe argumentat që justifikojnë më mirë konkluzionet e tyre. Personalisht, mendoj se misteret nuk duhen atakuar apo mbrojtur, por duhet të hetohen në mënyrë të thelluar. RD

Temat e fundit