Molekula që ftoh Tokën - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Molekula që ftoh Tokën

Molekula që ftoh Tokën

· 1 · 887

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-01-2012, 23:03:05
Ekziston një pjesëz në gjendje të ftohë planetin ku jetojmë. Është një molekulë e pranishme në atmosferë, e ndjekur prej kohësh nga shkencëtarët por e kapur vetëm tani.

Zbulimi, i publikuar në revistën “Science”, është arritur nga studiuesit e Sandia National Laboratories dhe nga universitetet e Mancesterit dhe Bristolit.

E quajtur “pjesëza e ftohtë”, ajo i përket një familjeje molekulash në gjendje të eleminojnë molekulat ndotëse nga atmosfera dhe të ulin temperaturën. /top channel

Temat e fundit