Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 28-02-2020, 20:56:34 »

Cke moj, konstatim e kam... jam shume pragmatist ne te tilla tema..:P
Postuar nga: erlehta
« ne: 28-02-2020, 19:58:41 »

Po mundohem te deshifroj nai gjo per koronavirusin por nuk me del gje me kinez ne bibel..:P

O te marte e mira ty jarebi 😂😂
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 25-02-2020, 18:57:15 »

Po mundohem te deshifroj nai gjo per koronavirusin por nuk me del gje me kinez ne bibel..:P
Postuar nga: Charlie
« ne: 25-02-2020, 16:30:17 »

Ka te reja ne zbulimin e kodeve ???

Ndoshta duhet te pytur  Robert Langdon :D ai ia ka doren per te thyer kode :D
Postuar nga: erlehta
« ne: 14-02-2020, 07:42:49 »

Ka te reja ne zbulimin e kodeve ???
Postuar nga: urtesia
« ne: 09-10-2010, 22:39:39 »

Shikone linkun ne vijim
Mathematical Miracles of the Qur'an

e ate qe e thote ne fund te kesaj video mund ta gjeni edhe tek  answeringchristiani ty.com
nen emrin odd even miracles.

Poashtu ne linkun vijues keni dic interesante
http://www.zeriyt.com/u%EF%BF%BD-shkarkime-islame-u%EF%BF%BD-t24586.0.html;msg1006792#new

Po ky imam(Shabir Ally) ne nje debat me te krishtere  gjate prezantimit te fakteve rreth vertetesise se Kuranit citon nga libri Understandig Qur'an te Neal Robinson se psh ajeti(vargu)143 i sures se dyte thekson se ai grup i muslimaneve( sahabet) jane grupi me i drejte i nxjerre per te urdheruar per te mire dhe ndaluar nga e keqja...Ne fakt termi "me i drejte" literalisht perkthehet "me mesatare" ne kuptimin qe psh kur themi se pika 0 eshte mesi i segmentit [-1,1] e jo ne kuptimin qe e perdorim se psh x nxenesi eshte mesatare ne gjatesi, pra kemi te bejme me nje grup qe eshte me i miri  e jo nder me te miret sepse kjo do te ishte dic me e pergjithshme. Per cudi  143 eshte mesi i 286 vargjeve sa ka kjo kaptine ( el Bekare). Pra kemi nje lidhje ne mes te thenies ne kete ajet dhe vendndodhjes se saj ne kete kaptine. Per me teper Gary Miller( ish missionar i kthyer ne islam qe ka doktorate ne matematike) thekson se kudo qe ne kuran thuhet se x gjeja eshte e ngjashme me y gjene, atehere ato  shprehje do ti gjeni te perseritura ne menyre te barabarte ne Kuran bile ato perseriten ne menyre te barabarte edhe deri tek ajeti ku behet krahasimi ne fjale , psh thuhet ne Kuran se rasti i Isait dhe Ademit tek Zoti eshte i njejte dhe do te vereni se Isai dhe Ademi jane te perseritur nga 25 here qe te dy ne Kuran ( kete e gjeni te  libri "Te tjeret per islamin" te autorit Ajni Sinani) Besoj se ka edhe te tjera por keto jane sa per fillim .

Duhet te theksoj se kodi kuranore dallon shume nga kodi biblik andaj per te mos ardhe deri te keqkuptimi duhet te theksojme  se per cilin kod e kemi fjalen sepse psh. me sa di une ky kodi i menjanimeve te shkronjave qe perdoret ne bibel te pakten nuk eshte testuar ne kuran apo edhe mund te mos ekzistoje nje kod i tille
Postuar nga: h75
« ne: 09-10-2010, 21:26:36 »

Ne kenget tona kreshnike kam verejtur nje kod me shume interes per shkencen, ku behet fjale per Gjeto Basho Mujin dhe priceshen Diana. Emri i princeshes, megjithese nuk permendet eshte i fshehur brenda vargjeve. Aty jane te gjitha shkronjat e emrit te princeshes te renditura e te vena ne fjale kyqe e kuptimplote, e gjithashtu behet me dije prejardhja mbreterore e nuses qe me pa dyshim eshte Diana.

ja vargjet:

 
Të lumt na për t’Madhin Zot
Qi s’jém kênë e Zoti na ká fálë!
Dritë ká dalë e dielli ká bâ
Ça ká bâ Gjeto Basho Muji?
Se n’krajlí Muji paska dalë
Edhe ‘i nuse e paska zânë

p.s. ju te bibles apo edhe kuranit sillni dicka konkrete, qe se bashku te provojme egzistencen e kodeve
Postuar nga: lphalo
« ne: 09-10-2010, 20:07:16 »

p.s.  me pelqen kjo thenia e 'urtesise' lidhje me teorine e relativitetit   :-)
Postuar nga: lphalo
« ne: 09-10-2010, 20:03:33 »

njerezit qe nje kohe te gjate jane munduar ta parashkojne te ardhmen , njeri prej tyre ka qene nastradini'' i cili me ane te njehsimeve mjaft precize te pozicioneve te planeteve eshte munduar ta parashikoj te ardhmen, ne baze te disa fakteve ka arritur , pastaj jane edhe disa njerez te shek 21 etj etj .. por tani mendohet qe e ardhmja mund te gjendet ne bibel , e vertet qe gjindet aty sepse :
nese mendojme qe bibla perbehet prej nje numri te elementeve (pasi qe nuk e kam lexuar ate nuk e di a eshte i kufizuar a jo) dhe nje numer i madh elementesh (si ne kuran) paraqesin ne vete  rregulla te sjelljes (pra jo drejtperdrejt por ne menyre te terthorte apo ne ''kuptimin '' e saj si thuhet), qdo rregull e sjelljes mund te formoj sjellje te ndryshme , sjelljet e njerezve ndikojne ne formimin e ngjarjeve te cilat ne baze te sjelljeve te bera mund te jene te karaktereve dhe permasave te ndryshme ,, pra per ate qe e ka kuptuar qe e thashe  bibla formohet prej elementeve te cilat si ne ADN nukleotidet (baza azotike -me saktesisht) me kombinimin e ndryshem formojne sjellje nga te cilat eshte shume e mundshme te formohen ngjarje te caktuara , pra me radhitjen e ndryshme te sjelljeve ...
por qe te dihet  nje ngjarje e caktuar ne nje kohe te caktuar ne te ardhmen ku nuk dihen faktoret qe mund ta shkaktojne ateher kjo i afrohet te pamundures sepse vete shkenca e e precizitetit ajo e matematikes nuk mund ta beje kete ,,e le ma ndoj liber i formuar para 2 mileniumeve ,, mundova te isha sa me i qarte dhe te jipja mendimin tim lidhje me kete pyetje .
Postuar nga: Arsyja
« ne: 07-10-2010, 21:14:16 »

Sistem shenjash a sinjalesh konvencionale, që përdoret për dhënien e një njoftimi, të një urdhri etj.
[/u]