×
Hyrja
Profili

Ne laboratorin e CERN krijohet materia e panjohur e Big Beng-ut?

Ne laboratorin e CERN krijohet materia e panjohur e Big Beng-ut?

· 1 · 549

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 22-09-2010, 12:28:51
Më në fund eksperimenti më i madh shkencor i shekullit, LHC që po zhvillohet në Cern, po cudit shkencëtarët dhe ndoshta në të ardhmen edhe njerëzimin.

I ndërtuar si një projekt mes shumë dritëhijesh, shpenzimeve marramendëse dhe frikës për një “marrëzi njerëzore” që mund të shkaktonte Big Beng-un artificial, projekti ka dhënë rezultatet e para pasi është vënë 4 herë në punë.

Përshpejtuesi i grimcave Large Hadron Collider (LHC), i instaluar në Gjenevë mund të ketë krijuar lëndën që i dha jetë Universit tonë, e cila u shfaq menjëherë pas shpërthimit Big Beng. Njoftimi jepet nga qëndra në Cern, 6 muaj pas përplasjeve të para në eksperimentin “Compact Muon Solenoid”.   Top channel
 

Historia e panjohur e Sandër Prosit

Nisur nga InfoZRubrika Filmi Shqiptar

Postimi i fundit 25-05-2020, 12:50:27
nga InfoZ
Historia e panjohur e Vasil Laçit, të riut që qëlloi mbi Viktor Emanuel III

Nisur nga InfoZRubrika Historia

Postimi i fundit 25-05-2020, 12:47:54
nga InfoZ
Si krijohet ngjyra e kuqe?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 07-04-2020, 18:04:53
nga M A X
Si krijohet ngjyra e zeze?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-04-2020, 16:33:12
nga M A X
Si krijohet cunami?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 28-04-2020, 23:53:59
nga M A X