Nga algat biokarburanti që vjen nga oqeani - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nga algat biokarburanti që vjen nga oqeani

Nga algat biokarburanti që vjen nga oqeani

· 1 · 419

  • Postime: 27909
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-07-2011, 12:52:08
Oqeanet mund të jenë burimi më i madh i biokarburanteve. Përfundimin e ka nxjerrë një grup kërkuesish aglezë të Universitetit të Aberystwyth, sipas të cilit algat janë një alternativë interesante ndër bimët e destinuara të prodhojnë biokarburant.
Në veçanti kërkuesit kanë analizuar një lloj alge të quajtur Laminaria, duke treguar që është tërësisht e përshtatshme për realizimin e biokarburanteve, sidomos nëse mblidhet në verë.

Rezultati është prezantuar në Skoci në konferencën e Shoqërisë së Biologjisë Eksperimentale. /top channel

Temat e fundit