×
Hyrja
Profili

Nga Moska në New York me tren

Nga Moska në New York me tren

· 3 · 555

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 31-08-2011, 13:15:05
Ideja për të bashkuar Rusinë dhe Amerikën nëpërmjet rrugës tokësore ekziston prej më shumë se 100 vitesh: që prej kohës së carit Nicola II, në 1905, ëndërrohej një tunel që mund të lidhte pikën më perëndimore të Rusisë me SHBA-në nëpërmjet ngushticës së Beringut.

Edhe pse ky vizion është ripropozuar disa herë, projektet janë lënë gjithnjë mënjanë.

Tani gjërat mund të ndryshojnë: Rusia i ka dhënë dritën jeshile tunelit nëntokësor prej 70 miliardë eurosh, më i gjati në botë.

Teorikisht, pasagjerët munden që në të ardhmen të hipin në tren në Moskë dhe të zbresin në Nju Jork, por mos harroni të vini në valixhe një dozë të mirë durimi. /top channel

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 31-08-2011, 23:38:17
Ku e di ti se jo? Mbase i kane gati tashme :P

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 23-10-2011, 00:29:24
Tunel nënujor për të lidhur Rusinë me SHBA-në?

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke marrë seriozisht në konsidaratë mundësimin e ndërtimit të një tuneli nën det, i cili do të bashkonte të dy vendet në pikën që ata afrohen më shumë.

Nëse do të ndërtohet, atëherë ai do të realizohet nën ngushticën e Beringut, midis krahinës së Chukotkas ruse dhe shtetit të Alaskës. Me 105 kilometra gjatësi, kanali do të jetë sa dyfishi i atij që lidh Francën dhe Anglinë midis La Manshit.

Në total, investimi i këtij projekti madhor do të jetë prej 10-12 miliardë dollarësh, ndërsa do të ketë nevojë për 10-15 vjet për t’u realizuar. Megjithatë, investimi do të rritet shumë në vlerë sepse në mënyrë që tuneli të lidhet, Rusia duhet të shtrojë 4 mijë kilometra shtesë rrugë hekurudhore ndërsa SHBA rreth dy mijë më shumë. /top channel
 

Kerkoj pune ne new york

Nisur nga InfoZRubrika Mix

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:43:00
nga InfoZ
vila e edi rames ne new york

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 19:51:45
nga InfoZ
"Ju flet Moska" ne RTV Ora

Nisur nga InfoZRubrika Televizion

Postimi i fundit 03-03-2020, 20:16:10
nga InfoZ
Freedom Tower', behet ndertesa me e larte ne New York

Nisur nga dreammRubrika Mix

Postimi i fundit 03-05-2012, 11:41:29
nga dreamm
Rënia e komunizmit në Lindje, e organizuar nga Moska dhe KGB-ja

Nisur nga M A XRubrika Historia Bashkekohore

Postimi i fundit 13-12-2011, 10:44:51
nga M A X