×
Hyrja
Profili

Ngrohja globale, 8 ushqime drejt zhdukjes

Ngrohja globale, 8 ushqime drejt zhdukjes

· 1 · 481

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-11-2011, 16:28:18
Sipas revistës ambientaliste amerikane ‘Good’, disa ushqime janë të destinuara të zhduken shekullin e ardhshëm për shkak të ndryshimeve klimatike.
Ndryshime klimaterike do të ndikojnë në ekonominë globale nëse nuk do të merren masa përsa u përket politikave ambientale. Revista ka listuar tetë ushqime që janë të rrezik zhdukjeje.

Rritja e temperaturës së planetit, reshjet e paparashikueshme, përmbytjet dhe periudhat e gjata të thatësirës ndikojnë negativisht në prodhimin e mjaltit, kafesë, kakaos, drithërave e vreshtave.

Drithërat
Në 18 muaj e fundit të gjithë kemi qenë dëshmitarë të shtrenjtimit të bukës. Në krahasim me një vit më parë, në mbarë botën çmimi i drithërave është dyfishuar për shkak të thatësirës e zjarreve në Rusi dhe përmbytjeve në Australi. Ekspertët thonë se ky është vetëm fillimi. Në 20 vitet e ardhshme, çmimi i bukës mund të rritet me 90 për qind.

Kafeja
Ndryshimi i cikleve të reshjeve çon në zhvendosjen e plantacioneve të kafesë (Brazil, Vietnam e Afrikë) drejt lartësive më të mëdha. Kjo do të thotë më shumë vështirësi kultivimi dhe transporti, rrjedhimisht ngritje e çmimit. Ndërkohë, kompanitë amerikane si Maxëell House e Folgers e kanë rritur çmimin me 25 për qind në krahasim me një vit më parë.

Çokollata
Rritja e temperaturës me 3 gradë do të reduktojë në mënyrë drastike kultivimin e kakaos në Gana dhe Costa d’Avorio, duke e rënduar ekonominë e këtyre vendeve, e cila varet nga eksportet.

Mjalti
Një nga treguesit kryesorë të efekteve negative që kanë ndryshimet klimatike është edhe rënia në mënyrë dramatike e numrit të bletëve dhe si pasojë e prodhimit të mjaltit.

Kikirikët
SHBA-të kanë vërejtur një rënie të numrit të rrënjëve të bimës së preferuar, rrjedhimisht çmimi i gjalpit është ngritur menjëherë. Prodhimi vjetor në jug të vendit ka qenë i dobët për shkak të verës së nxehtë e të thatë.

Vera
Ngrohja globale bëhet përgjegjëse për reduktimin me 50 për qind të prodhimit të rrushit që përdoret për verë, brenda vitit 2040 në Kaliforni.

Agave
Thatësira në veri të Meksikës rrezikon të shkatërrojë prodhimin e agaves, bima e cila shërben për prodhimin e tekilës.

(d.b/BalkanWeb)
 

Cfare eshte ngrohja globale?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 09-04-2020, 21:55:28
nga M A X
Ngrohja globale, proces natyror?

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 21-10-2011, 17:09:12
nga M A X
Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 18-07-2011, 15:13:03
nga M A X
Ngrohja globale dëmton pasuritë arkeologjike

Nisur nga M A XRubrika Arkeologji

Postimi i fundit 13-03-2011, 15:27:48
nga M A X
Flora, fauna dhe ngrohja klimatike

Nisur nga erlehtaRubrika Ekologji / Mjedis

Postimi i fundit 15-05-2010, 12:50:41
nga erlehta