Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike

Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike

· 1 · 658

  • Postime: 28220
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-07-2011, 15:13:03
Një studim i ri amerikan tregon se ndryshimet klimaterike ndikojnë edhe në sjelljen dhe psikologjinë e njerëzve

Ngrohja globale dhe dëmet psikologjike

Ekziston një impakt i qartë i ndryshimeve klimaterike në ekuilibrin psikologjik të njerëzve. Fenomeni është analizuar nga dy psikologë amerikanë, të cilët i kanë përshkruar karakteristikat e studimit të tyre në revistën "American Psycologist". Pasojat mund të jenë të shkaktuara drejtpërsëdrejti nga evente e katastrofa meteorologjike si tërmete apo ciklone, por edhe si rezultat indirekt i një ankthi të përheshëm që rrjedh nga ndërgjegjësimi i njerëzve se, ambienti natyral i Tokës po ndryshon dhe askush duket se nuk mund të bëjë asgjë për ta ndaluar.

Efekte të drejtpërdrejta

Sipas Thomas Doherty dhe Susan Clayton, të cilët janë edhe dy psikologët e studimit respektivisht të Departamentit të Këshillimit Psikologjik dhe të Departamentit të Psikologjisë në Kolegjin Wooster të Shteteve të Bashkuara, ndër efektet e drejtpërdrejta të ndryshimeve klimaterike në ekuilibrin psikologjik duhen konsideruar para së gjithash reagimet depresive dhe gjendjet e shqetësimeve post traumatike të stresit, që shfaqen më së shumti në popullsinë e vendeve që preken më shpesh nga fenomenet katastrofike klimaterike. Përveç kësaj, ekziston edhe efekti i drejtpërdrejtë i shkaktuar nga rritja e temperaturave mbi sjelljet njerëzore.

Duke cituar një studim të kryer dy vite më parë, dy psikologët pohojnë se mund të ekzistojë një lloj marrëdhënie jo e rastësishme mes nxehtësisë dhe sjelljes së dhunshme dhe se çdo rritje në temperaturën mesatare botërore mund të shoqërohet me një rritje të numrit të sjelljeve dhe veprimeve të dhunshme. Parashikimet tregojnë rreth 24.000 sulme ose vrasje në Shtetet e Bashkuara çdo vit për çdo rritje prej dy gradësh të temperaturës mesatare.

Ankthi ambiental

Nuk parashikohet të jenë më pak ndikues edhe efektet e ndryshimeve klimaterike globale. Në këtë rast, vërehen në fakt reagime psikologjike shumë të ndryshme. Ka disa persona që po zhvillojnë kushte të vërteta të "ankthit klimaterik", karakterizuar nga një shqetësim konstant dhe obsesiv rreth rreziqeve të mundshme që mund të përbëjë për njerëzit ndryshimi botëror klimaterik...

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

Temat e fundit