Nje analize teknike e termetit te 26 nentorit - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje analize teknike e termetit te 26 nentorit

Nje analize teknike e termetit te 26 nentorit

· 1 · 2695

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-12-2019, 10:42:41
 

Bazuar në observimet me satelitë të sizmologëve amerikanë tundja  e Tokës gjatë tërmeteve të fundit në zonën bregdetare të Shqipërisë ishte më e madhe në zonat moçalore, në fushat bregdetare të ngopura me ujë, pellgjet e thara, tokat më rërë të lëvizshme dhe grykëderdhjet e lumenjve afër detit. Aty dëmet ishin katër herë më të mëdha se në zonat e siteve të forta.
Duke pas parasysh forcën goditëse të këtij tërmeti me Mag 6.4 dhe me energji goditëse E=251.2(TJ) them se kemi kaluar shumë mirë, krahasuar me tërmetin me Mag 6.1 të vitit ‘63 që goditi Shkupin dhe i cili vrau mbi 1000njerëz, si dhe shkatërroj 80% të qytetit. Sipas kalkulimeve të mia logaritmike, ky tërmet kishte intensitet 2 herë më të fortë se ai i Shkupit!
Durrës: M=6.4 ; E=251.2 TJ (1TJ=10^12J); E= 60 ktTNT; 1tonTNT = 4.2 GJ  &  Shkup: M=6.1; E=89.1TJ apo: 21.3 kilotonTNT.
Informacion me rëndësi për qytetarët; Mos u frikësoni nga tërmetet me magnitudë M5.1, M4.1 apo M3.1 sepse këto s’janë asgjë krahasuar me tërmetin M6.4 që ndodhi në fillim! Ky është dallimi. Shembull:
∆M=6.4-3=3.4   atëherë  intensiteti është 1000 herë më i vogël
∆M=6.4-2=4.4   atëherë  intensiteti është 100 herë më i vogël
∆M=6.4-1=5.4   atëherë  intensiteti është 10 herë më i vogël
Psh: Dje pati një tërmet M 5.1 atëherë intensiteti ishte 20 herë më i vogël se M6.4-shi. (#k_b_28_11_19_Prizren)
Postuar fillimisht ne Kosova Today

Temat e fundit