Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve ! - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

· 1 · 1149

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-10-2007, 13:44:14
Një teleskop që do të ketë si qëllim të kërkojë jetë jashtëtokësore është ndërtuar së fundmi. Projekti i iniciuar nga bashkëthemeluesi i Mikrosoftit, Pol Alen, ka gjashtë antena 350 metra të larta dhe do të jetë një ndër më të mëdhenjtë në botë. Teleskopi do të jetë në gjendje të "gjurmojë" më shumë se një milion sisteme yjore, nëpërmjet sinjaleve radio të gjeneruara nga qeniet inteligjente. Krijuesit e tij shpresojnë se ai do të mund të kapë shenja të jetës jashtë tokësore, deri më 2025-ën. Në fakt, teleskopi pritet të ofrojë edhe më shumë informacione mbi fenomene të tilla si supernovat, vrimat e zeza apo objektet e ndryshme astronomike që janë parashikuar, por që nuk janë vëzhguar deri më sot. Teleskopi është ngritur në Kaliforni, rreth 470 kilometra në veri të San Fransiskos.

G.Shqip

Temat e fundit