×
Hyrja
Profili

Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

Një teleskop në kërkim të jashtëtokësorëve !

· 1 · 1091

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 15-10-2007, 13:44:14
Një teleskop që do të ketë si qëllim të kërkojë jetë jashtëtokësore është ndërtuar së fundmi. Projekti i iniciuar nga bashkëthemeluesi i Mikrosoftit, Pol Alen, ka gjashtë antena 350 metra të larta dhe do të jetë një ndër më të mëdhenjtë në botë. Teleskopi do të jetë në gjendje të "gjurmojë" më shumë se një milion sisteme yjore, nëpërmjet sinjaleve radio të gjeneruara nga qeniet inteligjente. Krijuesit e tij shpresojnë se ai do të mund të kapë shenja të jetës jashtë tokësore, deri më 2025-ën. Në fakt, teleskopi pritet të ofrojë edhe më shumë informacione mbi fenomene të tilla si supernovat, vrimat e zeza apo objektet e ndryshme astronomike që janë parashikuar, por që nuk janë vëzhguar deri më sot. Teleskopi është ngritur në Kaliforni, rreth 470 kilometra në veri të San Fransiskos.

G.Shqip
 

Script Per kerkim Muzike

Nisur nga AlbCoderRubrika Tregu Webmasterave

Postimi i fundit 04-01-2013, 13:43:28
nga Poshnjari
Në kërkim të kryeqytetit..

Nisur nga M A XRubrika Historia Shqiptare

Postimi i fundit 12-02-2012, 21:21:05
nga M A X
“Në kërkim të kujt”, seriali i ri i “TCH”

Nisur nga M A XRubrika Televizion

Postimi i fundit 30-01-2012, 13:21:20
nga M A X
Kërkim më i avancuar i shtojcave në WordPress

Nisur nga M A XRubrika Wordpress Forum

Postimi i fundit 23-11-2011, 00:18:18
nga M A X
Në kërkim të unit

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 23-10-2011, 00:17:27
nga M A X