×
Hyrja
Profili

Para 70 mijë vjetësh në Tokë, vetëm 2.600 njerëz

Para 70 mijë vjetësh në Tokë, vetëm 2.600 njerëz

· 1 · 706

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 29-10-2009, 20:50:18
Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se njerëzit modernë mund të ishin shuar kollaj para rreth 70.000 vjetësh. Në atë kohë jetonin vetëm 2600 njerëz, në të njëjtën hapësirë jetese, të cilën sot e popullojnë plot 6 miliardë vetë. Por këta njerëz të paktë lindën fëmijë, të cilët u bënë stërgjyshërit e njerëzimit të sotëm. Në këtë përfundim arritën studiuesit amerikanë të Universitetit të Stanford-it në Palo-Alto të Kalifornisë dhe Akademia Ruse e Shkencës, duke studiuar masën e trashëgimisë të 52 grupe popujsh nga e tërë bota. Ata hetuan pjesë të DNA-së, duke kërkuar për shenja karakteristike me anë të së cilave mund të llogaritej prejardhja. Në masën e trashëgimisë së njerëzve nga e gjithë bota ka kaq pak ndryshime saqë të gjitha genet duhet të kenë rrjedhur nga një pellg tepër i vogël genesh. Studiuesit mund të vërtetonin, me studimin e tyre, edhe se Homo Sapiens e la më të vërtetë vendlindjen e tij, Afrikën, para rreth 70.000 vjetësh.

Një studim i mëparshëm mbi kromozomin Y të 1.000 burrave nga 21 grupe të ndryshme popujsh kishte treguar se shtegtimi nga Afrika kishte nisur përpara 66.000 vjetësh.

Gazeta Standard
 

Sa para do të humbin këngëtarët shqiptarë këtë verë

Nisur nga InfoZRubrika VIP

Postimi i fundit 01-06-2020, 22:29:08
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Si te kursejme para?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 08-04-2020, 20:09:34
nga M A X
Si te fitosh para ne Instagram?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 08-04-2020, 19:42:34
nga M A X
Si te fitosh para nga Youtube?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 08-04-2020, 19:32:34
nga M A X