Parashikohet për herë të parë një shpërthimi vullkanik nënujor - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Parashikohet për herë të parë një shpërthimi vullkanik nënujor

Parashikohet për herë të parë një shpërthimi vullkanik nënujor

· 1 · 598

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-08-2011, 01:06:12
 Sizmologët amerikanë njoftuan sot parashikimin me sukses pesë vjet më parë, mbi të gjitha për herë të parë, një shpërthim vullkanik nënujor në Oqeanin Paqësor, pranë brigjeve të Oregonit, në një nga zonat më aktive të shpërthimeve vullkanike në botë.
Shpërthim ndodhi më 27 korrik 2011, në Seamount Axial, rreth 400 kilometra larg brigjeve të shtetit të Oregonit , në veriperëndim të Shteteve të Bashkuara.
Gjeologu Bill Chadwick i Universitetit të Oregonit dhe Scott Nooner, gjeofizikant në ''Columbia University'', në Nju Jork e monitoronin këtë vullkan për më shumë se dhjetë vjet.
Në vitin 2006, ata botuan një studim në të cilin njoftonin se shpërthimi Axial Seamount do para vitit 2014, pasi matjet e bëra përmes mekanizmave robotike në fund të oqeanit tregonin se vullkani ishte e mbushur me magmë dhe gati për aktivitet.

(d.b/BalkanWeb)

Temat e fundit