Pasojat e universeve paralelë - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pasojat e universeve paralelë

Pasojat e universeve paralelë

· 1 · 735

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-12-2009, 02:14:55
 Pasojat e universeve paralelë

Anthony Aguirre imagjinon fatkeqësinë më të rëndë të ndryshme: përplasjen me një tjetër univers. Nëse një univers i huaj do të përplasej me tonin, pjesa e tij e jashtme do të ishte si një mur që rend pak a shumë me shpejtësinë e dritës, pas të cilit duhet të ketë ligje fizikë krejtësisht të ndryshëm nga tanët, e që do të ishte në gjendje të shkatërronte çdo lloj gjëje që do të prekte në kozmosin tonë.

"Nëse do të mundnim të shihnim gjërat me një ngadalësues shumë të madh e të fuqishëm, do të shihnim në qiell një pasqyrë shumë të madhe, e cila na bie mbi kokë, për arsye se drita do të reflektohej prej murit", këmbëngul aguirre, një fizikan i Universitetit të Kalifornisë në Santa Kruz. "Pas kësaj nuk do të shohim më asgjë, sepse do të jemi të gjithë të vdekur".

Aguirre bën pjesë në një grup kozmologësh, sipas të cilit ky i yni është vetëm një prej shumë universeve në multivers. Në tentativën për të kuptuar pasojat e kësaj teorie, ata janë duke përllogaritur mundësitë që universet të ndërveprojnë me njëri-tjetrin apo që madje të përfundojnë njëri kundër tjetrit. Një pjesë e madhe e interesit për universet e shumtë lind nga konceptet e zhvilluar në fillimin e viteve tetëdhjetë nga kozmologët Alan Guth, i MIT dhe Andrei Linde, që punonte në Institutin e Fizikës Lebedev të Moskës.

Guth ka hedhur hipotezën që në 10-30 sekondat e para pas Big Bangut, universi ynë pësoi një ekspansion shumë të shpejtë i quajtur inflacion. Ky ekspansion zgjidh shumë mistere. Në mënyrë të veçantë mund të shpjegojë përse kozmosi ashtu si e shohim ne sot është kaq uniform në të gjithë drejtimet. Nëse në ata momente të parë të ekzistencës hapësira do të zgjerohej në mënyrë jopërpjestimore, të gjithë pikat e nxehta dhe të ftohta pësuan shumë shpejt një uniformitet. Kjo histori është modifikuar nga Linde, duke arritur në një konkluzion të ngjashëm.

Teoria e inflacionit është kaq e bazuar saqë shumë shpejt ajo u bë pjesë e modelit dominues kozmologjik. Pak më pas, Linde dhe Aleks Vilenkin i Universitetit Tufts, patën idenë sensacionale që ndoshta inflacioni nuk ka qenë një ngjarje unike. Nëse ka ndodhur një herë, mundet - madje duhet - të ndodhë sërish, në përjetësi. Çdo inflacion do të rriste nga ana e tij një fluskë të re hapësire dhe energjie. Rezultati: një seri infinitetesh universesh të rinj, secili me ligjet e tij fizike.

Në një multivers kaq shpërthyes, duket e pashmangshme që ndonjëherë universet të përplasen. Megjithatë, për disa dekada kozmologët kanë neglizhuar këtë ide, duke e konsideruar shumë të pamundur dhe duke menduar që, nëse do të ndodhte, rezultatet do të ishin pa lidhje për arsye se kushdo dhe çdo gjë që do të ishte në afërsi të përplasjes do të ishte asgjësuar.

Por kërkimet e reja kanë nisur të sugjerojnë se, universi ynë mund të mbijetojë një përplasje me një univers tjetër, madje ka mundësi që një përplasje e ngjashme të ketë ndodhur tashmë.

"A mund të duken shenjat e përplasjeve të kaluara?" pyet Vilenkin. Sipas kozmologjisë standarde, universi duhet të shfaqet i ngjashëm nga cilado anë që e sheh. Një përplasje me një tjetër univers që nga ana e tij është infiltruar në atë tonin për t'u larguar më pas, do të trazonte këtë simetri, duke lënë një shenjë në pamjen qiellore, thotë Aguirre.

Për të gjetur këtë shenjë duhet të kërkosh në rrezatimin kozmik të thellë, rrezatimin me mikrovalë të kudogjendura në univers të lëna nga Big Bang. Matjet më të mira të këtij rrezatimi kanë prodhuar një hartë të detajuar të pikave të ftohta dhe të nxehta të universit të parë. Edhe pse skema e pikave përkon me shpërndarjen rastësore të parashikuar nga kozmologjia standarde, harta tregon disa aspekte të paparashikuar. Një anomali çan mikrovalët e qiellit, duke treguar një renditje të çuditshme të disa pikave të ftohta dhe të nxehta.

Anoomalia, thotë Aguirre, mund të jetë mbetje e diçkaje që ka ndodhur para inflacionit. Edhe pse pjesa më e madhe e detajeve të aspektit të origjinës së kozmosit duhet të jetë eleminuar nga inflacioni, ndoshta jo gjithçka është eleminuar. Mund të jetë pra gjurmë e diçkaje të madhe dhe të fuqishme që trazoi universin sapo lindi, menjëherë para inflacionit. "Një përplasje universesh e ndodhur para inflacionit do të ishte një shpjegim bindës", këmbëngul Aguirre.

Megjithatë, ai pranon që sigurisht nuk është i vetmi shpjegim i mundshëm dhe që nevojiten më shumë prova që universi ynë ka qenë viktimë e një sulmi nga brenda multiversit.

RD

Temat e fundit