Perimet, pjekje artificiale - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Perimet, pjekje artificiale

Perimet, pjekje artificiale

· 2 · 441

  • Postime: 28056
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 10-07-2011, 19:58:17
Perimet trajtohen me hormone për të stimuluar në mënyrë artificiale pjekjen e parakohshme duke dëmtuar jo vetëm cilësinë.
Ekspertët e bujqësisë thonë se hormonet janë të ndaluara ose duhet të përdoren në mënyrë të kontrolluar, por sistemi i prodhimit është tërësisht jashtë kontrollit.


Askush nuk e mbron konsumatorin nga të tilla fenomene të cilat bëhen për të përfituar duke dëmtuar cilësinë. Me shqetësim, këtë fenomen e ngrënë dhe tregtarët të cilët i kërkojnë  strukturave përkatëse të kontrollojnë fermerët që nga farërat që ata përdorin deri tek pesticidet apo dozat e përdoruara në produktet për konsumatorin.

I gjithë tregu është i mbushur me produkte të tilla të cilat stimulohen artificialisht për rritje dhe për pjekje parakohe.

Konsumatori është i detyruar të blejë cfarë u sërviret pa ditur se cfarë konsumon dhe c’pasoja do të ketë më vonë nga përdorimi pa kriter i pesticideve të ndryshme. /top channel

  • Postime: 2869
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 11-07-2011, 14:39:47
mjer ne thuaj qe spo dime cfare po hame...

Temat e fundit