×
Hyrja
Profili

Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

· 1 · 866

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 24-11-2009, 14:09:26
Perplasjet e para ne makinen e BingBang


Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang
Parasyve te shkencetareve te CERN me ne fund ka ndodhur perplasja mes revete protoneve qe levizin ne superakseleratorin LHC. Pasndezjes se te enjtes se shkuar, qellimi ishte pikerisht ky, perplasja edy fashave te grimcave qe rendin ne drejtim te kundert per te prodhuardicka te re dhe te ndryshme.

Kater ekspertimentet perreth unazes kane regjistruar 'ndodhite',fillimisht ne dedektoret e Atlas, me pas te CMS.

Keshtunis historia e makines me te fuqishme ne bote e ndertuar per te zbuluarmomentet e para, fraksionet e para te sekondes, pas Bing Bang, prej ngaku mendohet te kete lindur universi. /top channel/