Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang

· 1 · 918

  • Postime: 28193
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-11-2009, 14:09:26
Perplasjet e para ne makinen e BingBang


Perplasjet e para ne makinen e Bing Bang
Parasyve te shkencetareve te CERN me ne fund ka ndodhur perplasja mes revete protoneve qe levizin ne superakseleratorin LHC. Pasndezjes se te enjtes se shkuar, qellimi ishte pikerisht ky, perplasja edy fashave te grimcave qe rendin ne drejtim te kundert per te prodhuardicka te re dhe te ndryshme.

Kater ekspertimentet perreth unazes kane regjistruar 'ndodhite',fillimisht ne dedektoret e Atlas, me pas te CMS.

Keshtunis historia e makines me te fuqishme ne bote e ndertuar per te zbuluarmomentet e para, fraksionet e para te sekondes, pas Bing Bang, prej ngaku mendohet te kete lindur universi. /top channel/

Temat e fundit