Planeti Mars mund te veshtrohet me sy te lire - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Planeti Mars mund te veshtrohet me sy te lire

Planeti Mars mund te veshtrohet me sy te lire

· 17 · 10824

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 18-08-2008, 22:39:23
Interesante!!!
 
-Planeti Mars do të shfaqet ne qiellin e natës ne muajin Gusht te këtij viti.

-Do te jetë i dukshëm me sy te lirë po aq sa Hëna.

-Një pamje me te mirë do ta vini re me 27 Gusht ne orën 00:30, kur planeti Mars do të jetë ne distance nga Toka vetëm 34.65M milie.

-Vini re qiellin e natës me date 27 Gusht ne orën 00:30.

-Do te duket sikur Toka ka dy Hëna

-MOS E HUMBISNI KETE RAST.... Hera tjetër qe Marsi do të jetë pranë Tokës, do të jetë ne vitin 2287.

-SHËNIM: Ndajeni me miqtë tuaj ketë rast fale faktit se ASNJE I GJALLE I DITEVE TE SOTME, nuk do të shohë me pamje të këtillë!!!!!


 
« Editimi i fundit: 29-08-2008, 10:06:35 nga M A X »

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-08-2008, 14:42:34
Shume interesante. Urime. Shpresojme te mos na zere gjumi si pasoje e lodhjeve te dites.

 • Postime: 2887
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-08-2008, 15:26:13
Kjo eshte nje genjeshter me bisht - mjafton te kontrolloni ne internet dhe do te zbuloni se kjo ka ndodhur pese vjet me pare.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 19-08-2008, 16:16:34
Lajmin e kam lexuar edhe ne nje gazete Austriake, keshtu qe nuk eshte genjeshter! ;)

Ketu tani me te madhe shiten teleskopat neper shitore, kane filluar njerzit te "armatosen".

 • Postime: 2887
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 19-08-2008, 16:22:45
Lajmin e kam lexuar edhe ne një gazete Austriake, kështu qe nuk është gënjeshtër! ;)

Këtu tani me te madhe shiten teleskopat nëpër shitore, kanë filluar njerzit te "armatosen".

Thjesht per kuriozitet bera nje rikerkim mbi kete teme dhe te sugjeroj tu hedhesh nje sy adresave te meposhtme:

http://www.universetoday.com/2007/07/25/will-the-mars-look-as-big-as-the-moon-on-august-27-nope/

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060804152306AANO2m5

Megjithate, 27 gushti eshte shume prane dhe do ta vertetoje me se miri nese eshte e vertete apo jo.

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 19-08-2008, 16:31:33
Kjo është një gënjeshtër me bisht - mjafton te kontrolloni ne internet dhe do të zbuloni se kjo ka ndodhur pesë vjet me pare.

Me duket se DORA ka te drejte. Me mire te fle gjume e qete une.
Shikoni ne linkun e meposhtem, une nuk kuptoj mire anglish por fjalen FALSE e qaj ama. :P

http://www.snopes.com/science/mars.asp

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 19-08-2008, 16:39:02
Se kjo cupa ime me ben probleme kendej! :P

Motra, une e lexova ashtu ne gazete, plus qe kendej njerzit e presin me "armatimin". (?)
Nese na zen gjumi shendosh, neve dyjave besimtare na falet se na lodhin kolopucat, e Dora le te na tregoje nese sheh dic. ;)

 
Ta presim Jetonin te na tregoje nga e ka marr lajmin. :)


 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 19-08-2008, 18:26:25
Ta presim Jetonin te na tregoje nga e ka marr lajmin. :)

Lajmi para 2-3 ditesh me erdhin ne e-mail te cilin ma kishte derguar nje mik...nuk kam hulumtuar per vertetsin e tij ndoshta edhe eshte genjeshter nese po me vjen keq :-[

Ta presim 27 gushtin dhe ta shofim vertetsin e tij shpresoj te mos jetë nje genjeshter..!

Pershendetje..!

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 21-08-2008, 03:44:34
pershendes shume lajm interesant shpresoj te mos ete genjeshter tung

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 26-08-2008, 12:24:32
te dashur njerez.
Per fat te keq e pashe vetem tani kete post.
Keto lajme jo vetem qe nuk jane te verteta,por do mjaftonte pak llogjike per ta kuptuar,pasi marsi nuk mond te duket apo te jete asnjehere si hena.Aimund te afrohet ne maksimum deri ne 250 milion km,dmth edhe nje here e gjysem sa dielli.
Ajo qe ndodhi pese vjet me pare,nuk qe ndonje cudi e madhe,ishte thjesht afrimi maksimal i tij me token qe ndodh i cili quhet opoziciondmth: qe ndodhet ne krahe te kundert te diellit dhe toka eshte ne mes.Por kjo ka te beje me shume per afrimin e atyre pikave te orbites se cilat jane ne pozicion te favorshem dhe me te afert,pasi te gjithe e dime se orbitat e planeteve ashto si dhe te tokes,nuk jane te rrumbullakta perfektPra ky eshte momenti me i favorshem per ta vezhguar,ose me mire fotografuar,pasi me sy te lire diferenca as nuk dallohet.Vetem ne foto detajet shtohen me shume.
Ne fotografite e meposhtme shihet qarte dhe opozicioni i 2003 dhe diferencat e afrimit te tij,te fotografuara ne data te ndryshme.
Pershendetje

 • Postime: 2887
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 28-08-2008, 10:02:21
Kot t'ju pyes: pate gje?

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 29-08-2008, 10:54:50
Kot t'ju pyes: pate gjë?

Une fjeta si qengj... isha e bindur qe nuk ishte e vertete, megjithate Jetonii duhet te rrinte pa gjume e tani le te presim te na pergjigjet... :P

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 31-08-2008, 11:49:35
PO UNE KAM VESHTRUAR GJITH NATEN DHE KOT NUK KA KALUAR MARSI DERI SA ERDHEN DISA UFO DHE ME THAN SE KJO NUK ESHTE E VERTET PO SE NE VITIN 01/01/ 2009 DERI ATHER LE TE PRET JETONI NE ORA 12 00 DO TA SHEH  ME SY TE LIRE TUNG .

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 31-08-2008, 16:28:05

PO SE NE VITIN 01/01/ 2009 DERI ATHER LE TE PRET JETONI NE ORA 12 00 DO TA SHEH  ME SY TE LIRE TUNG .


Eh Shakmbi Jetoni me nuk do te pret fare njeher kamë hanger këtë me s`besoj haha.

Me vjen keq :-[qe kam ber nje publikim te nje lajmi jo te vertet kerkoj ndjes nga ju..!
Ju pershendes gjithtë te mirat..!

#14 ne: 03-07-2009, 21:22:40
kisha pas deshire ta di se a eshte e vertet kjo ngjarja qe mendohet se a eshte e vertet mundsishte pergjigjejene ktheni ne kete add ju faleminderit.

 • Postime: 2887
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 04-07-2009, 08:36:46
Nuk eshte i vertete, ndaj mos rri zgjuar :)

 • Postime: 30
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 05-07-2009, 22:56:41
kue dini qe s'eshte i vertete kurr mos thuaj kurre !

une do rri zgjuar me 27 gusht 2009 :)

Temat e fundit