Po ju prezantohem me disa punime te mija - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

a doni ta provoni dhe ju

E paarritshme
8 (32%)
do ta provoj
17 (68%)

Numri i anetareve qe votuan: 15

Po ju prezantohem me disa punime te mija

Po ju prezantohem me disa punime te mija

· 8 · 4452

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

ne: 13-07-2008, 22:52:31
Tungjatjeta te gjitheve. :perqafim


Me quajne Ardian dhe shkruaj nga italia.Jam i apasionuar pas astronomise dhe astrografise qe mése tre vjet.
Kam nje deshire.....ose me mire nje keshille nese mundem??
Kushdo prej jush qe eshte i apasionuar ose sadopak kurioz per qiellin me yje,te mos mendoj qe per te pare mrekullira dhe te di gjera te reja nga kjo fushe,duhet te kete studiuar.
Fale teknollogjise dhe zhvillimit sot eshte e mundur te bejme gjera qe nuk i bente as nje profesionist para 30 vjetesh.Duhet vetem te kesh dike qe te te keshilloj hapat e duhura pa u nxituar.Nuk flas vetem per te gjetur nje teleskop por edhe thjesht nje pale dylbi te vjeter ;)
Spo zgjatem me shume,do kemi kohe te bisedojme te gjithe per te ghjita.po ju postoj foton e fundit qe kam bere para nje jave.
Po ju jap ca te dhena(per ate qe s'kuptoni mos hezitoni te pyesni)
                    Objekti
             Galaksia e Andromedes!
Instrumentet:teleskop njutonian Vixen diam 15cm,F/5
Fotocamera:Canon eos 350d,800iso,koha e ekspozicionit komplesive 8min.
Perpunimi me software:DSS,photoshop

Oh me falni spo e fus dot foton e se kuptoj,po po ju ngjis linkun e blogut tim
http://astroalb.blogspot.com/  Klikoni mbi foto per ta zmadhuar!
Shpresoj tju pelqej,eshte nje fotografi qe perfaqson sadopak edhe shqiperine :)
Pershendetje

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-07-2008, 19:56:30
Ja dhe fotoja :)

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 16-07-2008, 21:32:57
Ja dhe fotoja :)


Faleminderit per foton,por me fal ato fjalet e tjera jane firma apo jane pergjigje?
Pershendetje

 • Postime: 28056
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 29-07-2008, 02:50:30
Ato fjalet nen foton qe ka postuar Syrgjyni jane pjese e nenshkrimit te tij dhe jo te postimit.

Tani te bej nje pyetje une: vertete e ke bere vete me nje teleskop personal kete foto ti?

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 03-08-2008, 22:50:51
ne kete foto ku ndodhet toka?

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 13-08-2008, 15:34:33
Ato fjalët nën foton qe ka postuar Syrgjyni janë pjesë e nenshkrimit te tij dhe jo te postimit.

Tani te bëj një pyetje unë: vërtetë e ke bërë vete me një teleskop personal këtë foto ti?po,po kam nje telescop prej 15cm....per me shume shiko sitin tim www.myspace.com/astroalb
kam bere shume foto te tilla....ja dhe hena

pershendetje
 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 13-08-2008, 15:39:36
ne këtë foto ku ndodhet toka?

kjo eshte fotografia e galaksise se andromedes ose m31 sic quhet ndryshe.toka nuk ndodhet ketu,por 2 milion vite larg....ne galaksine tone rruga e qumeshtit.kjo eshte galaksia me e afert me token

 ;)

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 08-09-2008, 12:35:59
Shumë interesante fotot, komplimente!
Edhe mua me pëlqen shumë astronomia (dikur enderroja te behesha astronaute). Pervec ca leximeve rreth kësaj shkencë, nuk është se kam bërë ndonje përpjekje për tu ingranuar me tepër.  :-[

Temat e fundit