Raca njerëzore do të zhduket brenda 100 viteve - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Raca njerëzore do të zhduket brenda 100 viteve

Raca njerëzore do të zhduket brenda 100 viteve

· 1 · 2171

  • Postime: 27104
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-06-2010, 16:19:47
Një prej shkencëtarëve më të njohur të mikrobiologjisë, profesori australian, Frank Fener, shpjegon pse raca jonë do të zhduket brenda shekullit XXI, si shumë specie të tjera.

Si shkencëtari që ndihmoi për të zbuluar ilaçin që zhduku linë, ai me siguri e di një gjë apo dy lidhje me zhdukjen. Dhe tani Profesor Frank Fener, profesor emeritus i Mikrobiologjisë në Universitetin Kombëtar Australian, ka parashikuar se raca njerëzore do të shuhet brenda 100 viteve të ardhshme. Ai ka deklaruar se raca njerëzore nuk do të jetë në gjendje për të mbijetuar nga një shpërthim demografik dhe “konsum i shfrenuar”. Fener i tha gazetës australiane që "homo sapiens do të shuhet, ndoshta brenda 100 vjetëve". “Shumë kafshë të tjera do të shuhen, gjithashtu", - shtoi ai. "Është një situatë të pakthyeshme. Unë mendoj se është tepër vonë".

Që kur njerëzit kanë hyrë në një periudhë jozyrtare shkencore të njohur si Anthropocene - kohë që nga industrializimi - ne kemi pasur një efekt mbi planetin që sfidon çdo periudhë akulli ose ndikim komete. Fener, 95 vjeç, ka fituar çmime për veprën e tij për të ndihmuar çrrënjosjen e virusit që shkakton linë dhe ka shkruar ose bashkëshkruar 22 libra. Ai njoftoi zhdukjen e sëmundjes në Kuvendin Botëror të Shëndetësisë në 1980, fakt që ende konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ai ishte gjithashtu i përfshirë në mënyrë aktive në luftën për të ndihmuar në kontrollin e sëmundjes myxomatosis në lepujt australianë. Shifrat e fundit zyrtare të OKB-së vlerësojnë se popullsia e botës është aktualisht 6 miliardë e 800 milionë. Është parashikuar që të tejkalojnë të 7 miliardat deri në fund të 2011. Fener fajëson fillimin e ndryshimit të klimës për dështimin e afërt të racës njerëzore.

Ai tha: "Ne do të pësojë të njëjtin fat si njerëzit në Ishullin e Pashkëve. Ndryshimi i klimës është vetëm në fillim. Por ne jemi duke parë ndryshimet e dukshme të motit tashmë". Sipas tij, Aborigjenët e Australisë treguan se pa shkencë dhe prodhimin të dioksidit të karbonit dhe pa ngrohjen globale, njerëzit mund të mbijetojnë për 40.000 apo 50.000 vjet. “Por bota nuk mund. Llojet e njeriut ka gjasa të shkojnë në të njëjtën mënyrë si shumë e specie që ne kemi parë të zhduken”. Profesor Stephen Boyden, një koleg e profesor Fener, tashmë në pension, tha se ndërsa ka pasur pesimizëm të thellë në mesin e disa ekologjistëve, shkencëtarë të tjerë kishin një pamje më optimiste. “Frank mund të ketë të drejtë, por disa prej nesh ende po shpresojnë se nuk do të vijë fundi, si pasojë e një trendi vetëdijësimi mbi situatën dhe, si rezultat i ndryshimeve revolucionare të nevojshme për të arritur qëndrueshmërinë ekologjike”. Simon Ross, nënkryetar i Fondit të Popullsisë Optimale, tha: "Njerëzit po përballen me sfidat e vërteta duke përfshirë ndryshimin e klimës, humbjen e diversitetit biologjik dhe rritje të paparë të popullsisë".

Deklaratat e Profesor Fener janë një jehonë trishtuese e komenteve të fundit nga Princi Charles, i cili javën e kaluar paralajmëroi se problemeve monumentale të njerëzimit, do t’u shtohen shumë të tjera “në qoftë se popullsia e botës vazhdon të rritet në një ritëm të tillë të shpejtë”. Dhe kjo vjen pasi profesor Nikolas Boyle i Universitetit të Kembrixhit tha se një "moment i fundi i botës" do të bëhet në 2014 - si dhe do të përcaktojë nëse shekulli XXI do të jetë plotë dhunë dhe varfëri, apo do të jetë paqësor dhe i begatë. Në 2006 një tjetër profesor me famë akademike, James Lovelock, paralajmëroi se popullsia e botës mund të “zhytet” deri në 500 milionë gjatë shekullit të ardhshëm për shkak të ngrohjes globale. Ai pohoi se çdo përpjekje për ndryshimet klimaterike nuk do të jetë në gjendje për të zgjidhur këtë problem, thjesht do të mund të blejë pak kohë.

Standard

Temat e fundit