Roswell - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Roswell

Roswell

· 4 · 735

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-08-2011, 12:29:46
Frank Kimbler mund të ketë zbuluar provën e parë shkencore të mbeturinave të prodhuara në një tjetër planet. Një pjesë e mbeturinave u gjetën në vendin ku dyshohet se është rrëzuar një disk fluturues në Roswell në vitin 1947

"Mbeturinat" e Roswellit nuk janë tokësore

Frank Kimbler jep mësim në kolegjin e lartë të Shkollës së Shkencave dhe Gjeologjisë në New Mexico, Institut Ushtarak në Roswell. Ai thotë se gjithmonë ka pasur një interes për UFO-t dhe në fakt ishte 20 vjeç kur ka parë vetë objektin e pazakontë.

Kështu që kur u transferua në Roswell, ai vendosi të bëjë ekspertizën e tij, duke marrë një pjesë për hetim nga incidenti më i famshëm i të gjitha kohërave UFO, në Roswell.

Ai thotë se qëllimi i tij kryesor ishte që të gjente disa dëshmi fizike. Ai filloi duke shqyrtuar disa imazhe satelitore në "vendin e mbeturinave". I ndihmuar nga Mac Brazel, i kishte thënë Forcave Ajrore se kishte gjetur pjesë të objektit të rrëzuar.

Kimbler kish përdorur këto imazhe me infra të kuqe për të përmirësuar pamjet dhe për të nxjerrë në pah fushat ku Toka ishte jo normale. Ai ishte befasuar kur kish gjetur një zonë që ishte e ngjashme me atë që dëshmitarët e kishin përshkruar si vendin e incidentit.

Ajo ishte rreth ¾ e një miljeje e gjatë dhe disa qindra metra e gjerë, njëlloj si përcaktimet e dëshmitarëve. Ai gjithashtu kish vënë re se në këtë zonë kishte tehe shumë të drejtë, diçka e pazakontë për një dukuri natyrore.

Hapi i tij tjetër ishte kontrolli me një detektor metalik për të parë atë që ai mund të gjente. Ai filloi duke bërë udhëtime në vend në maj të vitit 2010. Duke përdorur këtë detektor metalik ai gjeti një copë me madhësinë tre inç nën sipërfaqe, në kodrën Ant, e cila ishte pjesa e vendit të incidentit.

Ajo çfarë kishte gjetur ishte një metal i argjendtë që dukej prej alumini. Kjo ishte e çuditshme për shkak se nuk kishte asnjë të dhënë për këtë lloj objekti të aluminit në këtë zonë.

Ai herë pas here gjeti kallaj, që mund të vinin nga pjesë të kulmeve prej kallai nga defektet rreth e rrotull. Ai përfundimisht gjeti më shumë nga këto pjesë të argjendta dhe thotë se dukeshin të copëtuara. Disa nga skajet e metalit ishin të shkrira.

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 14-08-2011, 12:31:56
Roswell UFO incident

The Roswell UFO Incident was the recovery of an object that crashed in the general vicinity of Roswell, New Mexico, in June or July 1947, allegedly an extra-terrestrial spacecraft and its alien occupants. Since the late 1970s the incident has been the subject of intense controversy and of conspiracy theories as to the true nature of the object that crashed. The United States Armed Forces maintains that what was recovered was debris from an experimental high-altitude surveillance balloon belonging to a classified program named "Mogul";[1] however, many UFO proponents maintain that an alien craft was found and its occupants were captured, and that the military then engaged in a cover up. The incident has turned into a widely known pop culture phenomenon, making the name Roswell synonymous with UFOs. It ranks as the most publicized and controversial of alleged UFO incidents.[2]
On July 8, 1947, the Roswell Army Air Field (RAAF) public information officer Walter Haut in Roswell, New Mexico, issued a press release[3] stating that personnel from the field's 509th Bomb Group had recovered a crashed "flying disk" from a ranch near Roswell, sparking intense media interest. The following day, the press reported that Commanding General of the Eighth Air Force stated that, in fact, a radar-tracking balloon had been recovered by the RAAF personnel, not a "flying disc."[4] A subsequent press conference was called, featuring debris said to be from the crashed object, which seemed to confirm the weather balloon description.
The incident was quickly forgotten and almost completely ignored, even by UFO researchers, for more than 30 years. Then, in 1978, physicist and ufologist Stanton T. Friedman interviewed Major Jesse Marcel who was involved with the original recovery of the debris in 1947. Marcel expressed his belief that the military had covered up the recovery of an alien spacecraft. His story spread through UFO circles, being featured in some UFO documentaries at the time.[2] In February 1980, The National Enquirer ran its own interview with Marcel, garnering national and worldwide attention for the Roswell incident.[2]
Additional witnesses added significant new details, including claims of a huge military operation dedicated to recovering alien craft and aliens themselves, at as many as 11 crash sites,[2] and alleged witness intimidation. In 1989, former mortician Glenn Dennis put forth a detailed personal account, wherein he claimed that alien autopsies were carried out at the Roswell base.[5]
In response to these reports, and after congressional inquiries, the General Accounting Office launched an inquiry and directed the Office of the Secretary of the Air Force to conduct an internal investigation. The result was summarized in two reports. The first, released in 1995, concluded that the reported recovered material in 1947 was likely debris from a secret government program called Project Mogul, which involved high altitude balloons meant to detect sound waves generated by Soviet atomic bomb tests and ballistic missiles.[6] The second report, released in 1997, concluded that reports of recovered alien bodies were likely a combination of innocently transformed memories of military accidents involving injured or killed personnel, innocently transformed memories of the recovery of anthropomorphic dummies in military programs like Project High Dive conducted in the 1950s, and hoaxes perpetrated by various witnesses and UFO proponents. The psychological effects of time compression and confusion about when events occurred explained the discrepancy with the years in question. These reports were dismissed by UFO proponents as being either disinformation or simply implausible. However, numerous high-profile UFO researchers discount the probability that the incident had anything to do with aliens. /Wikipedia

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 17-08-2011, 15:31:41
Ish-drejtori i Përgjithshëm i Lockheed Skunk Works e dinte se UFO jashtëtokësore në Roswell influencoi modelet që krijoheshin për objektet top secret të SHBA-ve

Armstrong në Hënë u "miqësua" me UFO-t

Sipas artikullit të publikuar në numrin maj 2010 të "Muflon Ufo Journale", Ben Rich, drejtori i Përgjithshëm i Lockheed Skunk Works, ka pranuar publikisht në një dëshmi dhënë pak kohë para se të vdiste në shtratin e tij, se jashtëtokësorët janë realë dhe se ushtarakët amerikanë udhëtojnë nëpër yje.

Ajo që ka thënë mund të tingëllojë si diçka e re, por kjo dëshmi në fakt është dhënë më parë se të vdiste në janar të vitit 1995. Deklaratat e tij kanë shërbyer për të shtuar besimin në raportet që thonë se ushtarakët amerikanë kanë në dispozicion objekte fluturuese që imitojnë ato aliene.

Artikulli është shkruar nga Tom Keller, një inxhinier aerospacial që ka punuar si analist i sistemeve informatike për laboratorin e Jet Propulsion në NASA.

"Në Skunkworks (Enti për kërkimin dhe zhvillimin e projekteve sekrete të NASA-s), ishim një grup i vogël tepër kompakt i përbërë nga rreth 50 inxhinierë dhe projektues veteranë dhe nga rreth 100 makinistë ekspertë dhe punëtorë të tjerë. Pika jonë e fortë ishte ndërtimi i objekteve fluturues të avancuar teknologjikisht dhe me dimensione të vogla, por me cilësi të lartë për misione top secret.

Tashmë ne disponojmë mjetet për të udhëtuar midis yjeve, por këto teknologji qëndrojnë të mbyllura në sirtaret e projekteve të errëta dhe do të duhej ndërhyrja e Zotit për t'i nxjerrë prej aty dhe të përdoreshin për të mirën e njerëzimit. Gjithçka që ju mund të imagjinoni, ne dimë se si ta bëjmë.

Tashmë ne kemi teknologjinë për të shkuar direkt ku banojnë jashtëtokësorët. Jo, nuk do të duhet një jetë për ta bërë këtë. Ka një gabim në ekuacion. Ne e dimë se kush është ky gabim. Tani kemi mundësinë të udhëtojmë në yje. Duhet të dini që nuk do të pushtojmë yjet duke përdorur shtytjen apo përbërjen kimike. Gjithashtu duhet të zhvillojmë një teknologji të re shtytjeje. Ajo që duhet të bëjmë, është të zbulojmë se ku ka gabuar Ajnshtajni". RD

Temat e fundit