Rrufete, ja zonat ku godasin me shume! - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rrufete, ja zonat ku godasin me shume!

Rrufete, ja zonat ku godasin me shume!

· 1 · 981

  • Postime: 18279
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 01-07-2009, 21:18:08
NASA ka realizuar harten e pare te detajuar me zonat e globit ku jane perqendruar me shume goditjet e rrufeve. Objektivi eshte sa shkencor aq edhe praktik, te evitohet vdekja e me shume se 1000 personave ne vit.
Dy ditet e fundit ne Indi si pasoje e goditjeve nga rrufete 35 persona kane humbur jeten dhe 11 te tjere ne SHBA vetem brenda muajit qershor. Te dhenat tregojne rrezikshmerine me te larte per t’u goditur nga rrufete pikerisht ne keto dy vende.

Ne disa zona mund te bien rreth 40-50 rrufe ne vit per kilometer katror. Ne zonen e Kongos ne Afrike eshte regjistruar edhe numri rekord i rrufeve 70-80 rrufe ne vit per kilometer katror.

Te dhenat jane grumbulluar nga nje satelit i hedhur nga NASA ne hapesire qe ne 1995 i cili regjistron shkarkimet elektrike te rrufeve.

“Ne cdo moment te dites jane rreth 2 mije stuhi aktive ne Toke qe prodhojne rreth 100 rrufe per sekonde”- shpjegon Marshalli i NASA-s Hugh Christian.

Zona e Afrikes Qendrore eshte me e goditura ku regjistrohen stuhi thuajse cdo dite, me pas eshte zona e Himalajeve dhe gadishulli i Floridas ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes si pasoje e vendosjes se tij mes dy rrymave ajrore, asaj lindore dhe asaj perendimore.

Megjithese njihen shkaqet kryesore te cilat shkaktojne formimin e rrufeve detajet e tyre jane ende objekt studimi dhe hartat e detajuara te NASA-s nuk kane thjesht nje vlere shkencore por edhe praktike sidomos per udhetimet ajrore, per vendet e depozitimit te lendeve me rrezikshmeri plasese dhe per te gjitha aktivitetet qe zhvillohen ne ambiente te hapura.

TCH

Temat e fundit